Seyahat

Düden Şelalesi (Yukarı Düden)

Doğa harikası Düden Şelalesi Antalya’nın Kepez İlçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çeşitli tarihi kaynaklarda, İskender Şelalesi olarak geçmektedir. Günümüzde ise Yukarı Düden Şelalesi olarak da bilinen doğa harikasına halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. Kırközler ve Pınarbaşı adıyla bilinen suyu bol bu iki nehir kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Bıyıklı Düdeni’nde 14 kilometre kadar yerin altında kaybolan su Varsak Çöküntüsü’nün bir ucundan çıkar, burada kısa bir akıştan sonra çöküntünün diğer tarafından tekrar batar. Varsak’ta tekrar İki kilometre kadar yeraltı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Düdenbaşı’nda şelale yaparak akan su birkaç elektrik santralini gezdikten sonra Antalya’nın doğusunda 40 metre yüksekliğindeki ünlü Falezler Düden şelalesini yaparak Akdeniz’e dökülür.

DÜDEN ŞELALESİ TARİHİ

Milattan Önce 333- 334 yıllarında Pamfilya’yı fetheden Büyük İskender’in atlarının su içmesi için mola verdiği Yukarı Düden Şelalesi’ni görüp çok etkilenmiş ve bu yüzden İskender Şelalesi olarak da anılmasını istemiştir. 1972 yılında Milli Parklar tarafından restore edilen park piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Yerli ve yabancı birçok turistin Antalya’daki uğrak noktalarından olan Yukarı Düden Şelalesi’nde mini tabiat parkı, restoran ve kafeler, mesire ve piknik alanı ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

Mesire alanı içerisinde 2. ve 7. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen ‘kaya mezarları’ görmeye değer. Düden Şelalesi Tabiat Parkı’nda, doğal yaşamının parçası olan çok sayıda bitki ve hayvan türü yaşamaktadır.

TURİSTLER AKIN EDİYOR

Azerbaycanlı, Çinli, Japon, Rus, Ukraynalı, İranlı, ve Kırgızistanlı başta olmak üzere yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan şelale, dört mevsim ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Şelaledeki mağara oyuklarından çıkan su, ziyaretçileri başka alemlere götürüyor. Bölgede bulunan hayvanat bahçesi de parka ayrı bir renk katıyor. Şelale doğal güzelliği ve ormanı ile bazı filmler, diziler ve gelin-damatlar için stüdyoya, sete dönüşüyor.

TURİSTLERİ PAPAĞANLAR KARŞILIYOR

Düden Şelalesi civarında bulunan iki papağan da doğal güzelliğin rengine renk katıyor. Şelaleyi gezen yerli ve yabancı turistler, papağanlarla hatıra fotoğrafı çektirmesi sıkça görülen bir durum.

Buraya gelenler doğal güzelliği kendileriyle birlikte ölümsüzleştirmek istiyorlar, papağanlar eşliğinde alternatif fotoğraf kareleri çekilebiliyor.

Hava sıcaklığının 40 dereceye çıktığı zamanlarda Antalya’da bazı vatandaşlar serinlemek için denize girmeyi tercih ederken, bazıları ise Düden Şelalesi’ne kaçıyor. Islak, nemli ve yosunlu mağarada serinleyen vatandaşlar, mesirelik alanda piknik yapıyor.

Düden Şelalesi yazımdan sonra peri bacaları ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Peri Bacaları: Tabiatın Mistik Manzarası

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. ne güzel bir yazı olmuş bu böyle :) henüz gidemedim ama umarım yakın zamanda gidebilirim :) elinize sağlık :)

  2. Yazın orda vakit geçirmek çok keyifli oluyor, yerli – yabancı bütün turist gruplarim bayılıyor

  3. Defalarca gitmişimdir. Çok güzel yer. Tavsiye ediyoruz herkes gitsin :)
    Teşekkürler güzel anlatmışsınız:)

  4. su her zaman insana sakinlik dnlik veriyor. ama şelalerde bir süe sonra bende baş ağrısı başlıyor. suyun şiddetinden dolayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu