Sosyal Sorumluluk

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Hakkındaki Herşey.

Down Sendromu nedir? Down Sendromu hakkında ne kadar şey biliyoruz? Shall We? olarak İstanbul’da ve İzmir’de Down sendromlu dostlarımızın çalıştıkları kafelere belirli aralıklarla ziyaretler düzenliyoruz. Onlar bu kafelerde uyumlu bir şekilde çalışarak hayata dahil oluyorlar. Down sendromlu bireylerle ilgili yanlış bilgilerle doluyuz, yeterince araştırmıyoruz ve farkındalığımız yok denecek kadar az.

Haluk Levent Down Sendromlu Hayranının Düğününe Katıldı

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Hakkındaki Herşey.

Down sendromu, genetik bir kromozom farklılığıdır. Bir insanın vücudunda 46 kromozom varken Down sendromlu bir insanda 47 kromozom bulunur. Down Sendromu bir hastalık değildir, sadece genetik bir farklılıktır. Hücre oluşumunda yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom meydana gelir. 35 yaş üstü hamileliklerde görülme riski fazladır. Genele bakıldığında ortalama 800 doğumdan birinde böyle bir duruma rastlanabilir. Dünya genelinde 6 milyon civarında Down sendromlu insan yaşamaktadır. Türkiye’deki veriler biraz yetersiz ancak yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahminler arasında. Down sendromlu bireylerde bazen hafif bazense orta seviyede fiziksel ve zihinsel gelişim geriliği görülür.

Görünüş Özellikleri

Down sendromlu insanların çoğu birbirine benzer. Gözleri küçük ve çekiktir, burunları basıktır, parmakları kısadır, bazılarında serçe parmaklar kıvrık olabilir, enseleri kalındır, ayak baş parmakları diğer parmaklardan açıktır, avuç içlerinde tek çizgi vardır. Bu özelliklerin hepsi veya bazısı görülebilir. Down sendromlu insanlar genelde yaşıtlarından kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışır, bu nedenle kilo problemi sıklıkla görülür.

Down Cafe – İstanbul

İstanbul’daki “Down Cafe” Mecidiyeköy’de Profilo Alışveriş Merkezinin çok yakınında bulunmakta. 2011 yılında Şişli Belediyesinin katkılarıyla açılan bu cafeye her gün 5 down sendromlu genç çalışmaya geliyor. Ayrıca gönüllü anneler de var, onlar da mutfakta onlara yardım ediyor. Gönüllü annelerin yaptığı yemeklerden tadarak ve yardım amaçlı satılan resim ve fotoğraflardan satın alarak sizler de onlara destek verebilirsiniz.

Cem Yılmaz Kromozom Saymadı. Ayrıntılar Haberimizde.

Shall We? Down Cafe – İstanbul Ziyareti

Down Cafe’de düzenlediğimiz kahvaltı oldukça keyifli geçti. Kahvaltımızı yaparken onlarla sohbet etme imkanı bulduk. Down sendromu asla korkulacak bir şey değil. Sadece farklılar ve bunun bilincindeler. O kadar içten, o kadar masum, güler yüzlü ve samimiler ki.. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var.

 

Down Cafe – İzmir

“+1 Down Kafe” 2015 yılında 3 Aralık Dünya Engelliler gününde hizmet vermeye başladı. Büyük Park içerisinde yer alan kafede Hasan Tahsin İş Okulu ve Karşıyaka İş Okullarında eğitim gören 3 down sendromlu çocuk ile 18 yaşını doldurmuş ve yasal çalışma haklarını taşıyan 2 down sendromlu genç çalışma hayatında aktif rol alabilmesi için garsonluk yapıyor.

Shall We? Down Cafe-İzmir Ziyareti

“+1 Down Cafe”de düzenlediğimiz kahvaltı etkinliğimizin ardından orada çalışan down sendromlu dostlarımızla sohbet ettik, hep birlikte dans ettik, eğlendik, güldük ve harika bir gün geçirdik.

İzmir’de Sibel’in Çorbası’nda Buluştuk

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Onlar cok özel cocuklar.. Akrabamın cocugun da bu durum söz konusu ama kendi dalında yuzme sampiyonu oldu ve Bi magazada calısıyo sevgi ınanmak sanırım en onemli sifre bu güzel bir içerik olmus emeginize saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu