Sosyal Sorumluluk

Down Cafe Ziyaretlerimiz

“Tıpkı sizin gibiyiz, +1 farkla”  Evet, onlar herşeyde bizden +1 öndeler. Sevgide, değer vermekte, paylaşmakta.. Biz de bu özel insanların mutlulukla çalıştıkları farklı şehirlerde Down Cafe ziyaretleri yaptık. Birlikte eğlendik, şarkılar söyledik, dans ettik, etkinlikler yaptık. Hislerimize +1 sevgi kattılar.

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu, genetiksel bir farklılıktır. En kolay anlatım ile şöyle açıklanabilir: Normal bir insanın vücudunda toplam 23 çift, yani 46 kromozom bulunurken Down Sendromlu bireylerin vücudunda taşıdıkları kromozom sayısı 46+1. Bu 47. kromozom farkı, 21. kromozomun, bölünme aşamasında yanlış bölünerek 3 adet olmasından dolayı oluşuyor.

Down Sendromu, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık değil, sadece genetik farklılıktır. Down Sendromu neden oluyor tam olarak bilinemese de, bilinen tek etkenin hamilelik yaşı olduğu biliniyor. 35 yaş üstünde oluşan hamileliklerde bu risk artar. Bu riskin oluşmasında anne ve baba adayının hangi milletten olduğu, dünyanın neresinde yaşadığı, sosyal statüsü, ekonomik durumu hiç fark etmez.

Dünya genelinde 6 milyon civarında Down Sendromu olan birey yaşıyor. Kesin veriler olmamakla birlikte, ülkemizde 70.000 civarında Down Sendromu olan kişi olduğu biliniyor.

Down Sendromu Olan Bireylerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Down Sendromlu bireylerde bazı fiziksel ortak özellikler bulunmakta Özellikle gözler küçük ve çekiktir, parmakları kısa, enseleri kalın, burunları basıktır. Bu özelliklerin hepsi ya da bazıları görülebilir.

Down Sendromu’nun, fiziksel belirtilerinden başka zihinsel belirtileri de vardır. Zihinsel gelişmeleri yaşıtlarına göre daha yavaştır. İleriki yaşlarda gelişimdeki bu gerilik, daha net anlaşılmakta. Uygun eğitim programlarının uygulanması ile Down Sendromu olan bireyler pek çok alanda kendilerini geliştirebiliyor ve başarılı olabiliyor.

Haluk Levent Down Sendromlu Hayranının Düğününe Katıldı

Down Cafe Nedir?

Saruhan Singen tarafından kurulan Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği ve turizm – otelcilik konusunda eğitim alan Down Sendromu olan bireyler ve anneleriyle birlikte işletilen,  kahvaltı, öğle yemeği servisleri yapılan bir cafe. Üniversite öğrencilerinin de desteği var.

Down Cafe İstanbul 4

Biz, Shall We ailesi olarak farklı zamanlarda, farklı şehirlerde bulunan Down Cafeleri ziyaret ettik. Hem ailece kahvaltımızı ettik, hem de cafede bizlerden güler yüzlerini esirgemeyen Down sendromlu arkadaşlarımız, kardeşlerimizle çok güzel vakit geçirdik.

Cafede hem yemek, hem toplantı organizasyonları yapılabiliyor. Sadece yemek için değil, cafedeki cana yakın arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle vakit paylaşmak, birlikte etkinlikler yapmak için ne zaman isterseniz gidebilirsiniz.

21 Mart, Down Sendromlular Farkındalık Günü. Takviminize keyifli geçireceğiniz bir randevuyu eklemeyi unutmayın :)

Shall We? Huzur Evi Ziyaretleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu