Hayata Dair

Dövmeli Mumyanın Gizemi Ne

Dövmeli mumyanın gizemi ne? Yüzyıllardır insanoğlunu en heyecanlandıran arkeolojik keşiflerden biri… Zaman zaman çok tanrılı dinlerden kalma bir gelenek, zaman zaman ise doğa ananın mucizesi ile karşımıza çıkan mumyalar ve sırları, bizleri hayrete düşürmeye devam ediyor. Bu keşiflerden bir tanesi de beş bin yıllık dövmeli mumyanın gizemi.

 Dövmeli Mumyanın Gizemi Ne

Birtakım işlemler sonucunda vücudun çürümemesi için yapılan mumyalama işlemlerinin kökeninin çok tanrılı dinler olduğu düşünülüyor. Her keşfedilen mumya itina ile bulunduğu yerden çıkarılıyor. Çıkartıldıktan sonra büyük bir titizlikle inceleniyor. Bu incelemeler sonucunda da biz insanoğlunu şaşırtan ve heyecanlandıran bilgiler ortaya çıkıyor.

Mumyalar ile ilgili birçok şehir efsanesinin olduğunu biliyoruz.  Mumya bulan ve inceleyen profesörlerin ve ekipte yer alan insanların başlarına gelen felaketler çokça dile getiriliyor. 

Gebelein Adamı ve Gebelein Kadını

Gebeleinler kim diye sorarsanız eski Mısır’a ait 5 bin yıllık doğal yollarla mumyalaşmış kişileridir.  Aynı zamanda dünyanın en eski figüratif dövmeye sahip olan kişileridir. Ayrıca bu iki mumya ismini keşfedildiği yerden yani Mısır’ın Luxor kentinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde bulunan, Gebelein şehrinden alıyor.. Mısır çöllerinde bulunan bu kişiler yaklaşık 5 bin yıl önce mezarlara gömülmüş ve bu cesetler; çölün kuruluğu, tuzluluk derecesi ve ısı gibi doğal yollar sayesinde bozulmadan kalmış.

Arkeoloji dünyasını ve arkeoloji severleri heyecanlandıran bu keşif sayesinde dünyadaki modern dövme sanatının tarihi 5 bin yıl öncesine dayandığı da belgelenmiş oldu. Dünya üzerindeki en eski dövme buluntularının 4 bin yıl önce Afrika’da olduğu düşünülüyordu. Mısır’da yapılan bu yeni keşifle birlikte aslında dövme geleneğinin  bin yıl daha eski olduğu ortaya çıktı. Yapılan bu keşif sayesinde Gebelein Adamının sol kolunun üst kısmında berberi koyunu ve yabani boğa figürünün olduğu belirlendi. Gebelein Kadınının kolunda  ve sırtında ise S harfine benzer motiflerin yanı sıra bir asa dövmesi keşfedildi.

Gebelein adamı ve kadını üzerinde bulunan dövmeler insan üzerinde bulunan figür dövmelerinin en eski kanıtı olma özelliğini taşıyor tabi ki şimdilik.  Eski Mısır’da yapıldığı düşünülen bu dövmelerin, statü, cesaret ve bilgeliği temsil ettiğine inanılıyor. Firavun öncesi eski Mısır’da yalnızca kadınlara dövme yapıldığı yapılan araştırmalar sonucu tahmin ediliyordu. Ancak Gebelein adamının vücudunda da dövmeye rastlanması bu tezleri çürütmüş oldu.

Gebelein keşiflerinden önce Avrupa’da bulunan Buz Adam Ötzi’ninn dövmeleri, tarihteki en eski dövmeler olarak kabul ediliyordu. Bulunan bu mumyalar aşağı yukarı aynı tarihlerde yaşanıldığı düşünülse de Ötzi’de geometrik şekillerde dövmeler olduğu ortaya çıkmıştı. Gebelein adamı ve kadınının vücutlarındaki dövmeler ise şimdiye kadar keşfedilmiş en eski figüral dövmeler niteliğindedir.

Yunan Mitolojisinde Aşk ve Romantizm

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Onca yil oncesinde dovme yapmislar duruyor, bizim 10 yil onceki dovmemizin agzi yuzu bir birine giriyor

  2. Mumyalarla ilgili hep meraklı olmusumdur. Dövmeli mumyalar daha cok ılgımı cektı. Teşekkürler yazı için

  3. Dövmenin tarihinin bu kadar eski olması fazlasıyla ilginç.. Tarihte daha bilmediğimiz kim bilir neler saklı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu