Ekonomi - FinansGündem

Döviz Kurları Durulmuyor: BİST 1000 Puanın Altında

Döviz kurları durulmuyor hatta durulmak şöyle dursun her geçen gün daha da yükselerek ekonomide gerilimlere neden oluyor. Son dakika döviz kurları haberimizin ayrıntılarını sizler için derledik.

Döviz Kurları Durulmuyor

Uzun zamandır yurt içinde piyasalara yönelik verilen kararlar neticesinde döviz kurlarında şiddetli dalgalanmalar meydana geliyor. Merkez Bankası ve BDDK tarafından yapılan müdahalelere rağmen bugüne kadar döviz kurlarındaki sert yükseliş devam ediyordu. Ancak bugün gün içinde Merkez Bankası’nın yaptığı müdahaleler neticesinde Japon Yeni dışında neredeyse tüm kurlarda düşüş meydana geldi. Son haftalarda sert bir yükseliş gerçekleştiren dolar 7,35, euro ise 8,70 TL seviyesini görmüştü. Yapılan müdahale neticesinde şu an dolar 7,18, euro ise 8,49 seviyesinden işlem görüyor.

BİST 100’de Büyük Düşüş!

Borsa İstanbul ise yaklaşık 3 ay sonra 1000 puanın altına geriledi. Yüzde 0,45 gerilemeyle 1.029 puandan güne başlayan Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksinde de kayıplar yüzde 4’e yaklaştı. BİST 100 Endeksi, 1.000 puanın altına düştü. BİST 100 Endeksi, en son yaklaşık üç ay kadar önce 1000 puanın altına kadar düşmüştü.

Piyasaya Yönelik Yeni Kararlar Gündemde

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ve borsadaki sert düşüşler neticesinde dün Merkez Bankası ve BDDK’dan yeni açıklamalar geldi. Piyasaların kapanmasının ardından ise BDDK ve Merkez Bankası başkanları ile bankaların yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda yeni kararlar alındı.Bugün sabah saatlerinde Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, bankaların APİ limitlerinin azaltıldığı söylendi.

CDS 600 Puan

CDS yani 5 yıllık kredi iflas takası ise 600 puan seviyesinde. Hızlı bir düşüşün hemen sonrasında genel açıdan yükselme eğilimiyle seyreden 5 yıllık CDS geçtiğimiz hafta 500 puanın altına gerilemişti. Şu anda ise CDS sert yükselişler göstererek önce 550 daha sonra da 600 puan seviyelerine çıktı. Bugün saat 09.20 itibariyle de 597/6124 seviyelerini görddü.

10 yıllık tahvil ise bir önceki gün yüzde 13.51 seviyesindeydi. Dün, gün içerisinde yaklaşık olarak 75 baz puan artış gösterip son süreçte 14.28 seviyelerini görmüştü.

Global Piyasalarda Durum

Global piyasalarda ise haftanın son süreç gününde negatif bir görünüm hakim… Asya borsaları ABD Lideri Donald Trump’ın Çin’e yönelik attığı adımlar nedeniyle tedirgin. Trump’ın Çin merkezli uygulama olan TikTok’un sahibi ByteDance’i ve WeChat’in sahibi Tencent şirketinin ABD’deki faaliyetlerini yasaklaması bu gerilimin nedenleri arasında. Çin borsalarında yüzde 2’den fazla kayıplargerçekleşmiş durumda. Japonya ise yüzde 1 civarı ekside. MSCI endeksi ise %1’den fazla bir düşüş sergilemekte. MSCI, bilindiği üzere Asya-Pasifik borsalarını izlemekte. Amerika’da ise yeni yardım paketi konusunda henüz anlaşma sağlanamadı. Amerika’da endeksler dün her ne kadar artı görünümlü olsa da vadelilerde eksi görünümü hakim.

Altın 2.072 Dolar!

Altın fiyatları berbatlaşan koronavirüs salgınının ve salgının olumsuz ekonomik tesirlerinin güvenli limanlara yönelimi artırmasıyla rekor düzeye yükseldi. Altın neredeyse son 10 yıldır
en uzun müddetli haftalık kazanımını elde etmeye hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı birinci süreçlerde 2.072 dolarla rekor seviyeyi gördükten sonra yüzde 0,3 artışla 2.069 dolara yükseldi.

Petrol Fiyatlarında Düşüş

Petrol fiyatları yükselen koronavirüs hadiselerinin ve ABD koronavirüs yardım paketinde
sonuca varılamamasının akabinde dünkü kayıplarını artırarak petrol talebindeki artışın düşeceği
kaygılarıyla geriledi.

Brent ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,4 düşerek 44,91 dolara geriledi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,5 düşüşle 41,74 dolar seviyelerinde.

 

İstanbul’da Asker Uğurlamalarına Yasak Geldi

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Saka gibi ya çeyrek 800’leri gördü yani ekonomi iyice dengesini sasırdı dolar borcu olanlar neyi nasıl yapcak fikrim yok ama bu durum birilerini de daha zengin yapıyor o ayrı. Umarım en kısa sürede hersey biraz daha dengeli hale gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu