in

Dönem Sonu Sınavları Nasıl Yapılacak

donem-sonu-sinavlari-nasil-yapilacak

Dönem Sonu Sınavları Nasıl Yapılacak?  Yüksek Öğretim Kurumu’ndan üniversitelerin açılacağı tarih ve sınavlara ilişkin kritik bir açıklama yapıldı. İşte haberin detayları…

Dönem Sonu Sınavları Nasıl Yapılacak?

Çin Halk Cumhuriyeti’ nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘pandemi’ olarak nitelendirilen Covid-19 salgınından ülkemizi ve vatandaşların korunması ve salgının yayılımının engellenmesi kapsamında okullar ve üniversiteler tatil edilmişti.

Uzaktan eğitim sistemi ile derslerine devam eden öğrenciler ara dönem, bitirme ve bütünleme  sınavlarının nasıl gerçekleşeceğini merak ediyorlardı.Normalleşme takvimi kapsamında vize sınavlarının online yapılması kararı alınmıştı. Gözler bu defa da bitirme ve bütünleme sınavlarının nasıl yapılacağı noktasına çevrildi.

Sınavlar Online Olacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki bitirme ve bütünleme sınavlarına ilişkin kararını açıkladı. YÖK, yapılacak sınavların dijital ortamda ya da alternatif yöntemlerle gerçekleştirileceğini duyurdu. Açıklamada, “Sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre; üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacağı bildirildi.

Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla, “dijital imkanlar” veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak” yapılacak. Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz. Bu süreci rektörlerimizle birlikte “öğrenci merkezli” götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

YÖK’ün Üniversitelere Gönderdiği Yazı

“Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun, sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.”

 

Yeni Kısıtlama Kararları Açıklandı!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eczacılar günü ve eczacılığın tarihçesi

Eczacılar Günü ve Eczacılığın Tarihçesi

sorumluluk duygusu

Sorumluluk Duygusu İnsan Gelişiminde Ne Kadar Etkilidir?