Gündem

Donald Trump Golan Tepeleri İle İlgili Kararnameyi İmzaladı

Donald Trump Golan Tepeleri ile ilgili kararnameyi imzaladı. Natenyahu ile basın toplantısı yapan Trump, İsrail’in yanında olduklarını dile getirdi.

Donald Trump Golan Tepeleri İle İlgili Kararnameyi İmzaladı

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basın toplantısı yaptı. Başkan Donald Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı toplantıdan sonra Amerika Birleşik Devletlerinin Golan Tepeleri’nin İsrail’in topraklarına ait olduğunu belirtti. Bu konuşmadan sonra ise şok edici kararnameyi imzaladı. Donald Trump, “İsrail’in Golan Tepeleri’nde olan hakimiyetini ABD olarak tanıdım” şeklinde açıklama yaptı.

İsrail’in egemenlik ve özgürlüğünü…

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri’nin İsrail’in egemenliğini ve özgürlüğünü tanıdığına dair karara Amerika Birleşik Devletler adına resmen tanıdığını duyuran başkanlık kararına imza attı. Beyaz Saray’da bir araya gelip toplantı yapan Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze’yi hedef alan saldırıları ve Golan Tepeleri hakkında canlı yayında basın açıklamalarında bulundu.

İsrail’in yanındayız!

Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri “İsrail’in her türlü kendini koruma hakkını savunacağını” söyledi. “Gelecek zamanlarda imzalanması olası bir barış anlaşması, İsrail’in kendini Suriye’den, İran’dan ve diğer muhtemel bölgesel tehditlerden savunma ve korunma gibi olumsuz her şeyi göz önünde tutmalı ve hesaba katmalı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

AKP Milletvekili Kenan Sofuoğlu 560 Binlik Saatini Çaldırdı

Donald Trump, İsrail’in Gazze’yi hedef alan saldırılarının “kendini savunma” anlamında haklı olduğunu ifade etti. İsrail ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bu konuyla ilgili bütün destekleriyle arkalarında olduğunu belirtti.

Tarihi bir adım!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerika Başkanı Donald Trump’ın İsrail konusunda bugüne kadar verdiği ve söylediği bütün sözleri tuttuğunu, Golan Tepeleri konusundaki son adımının ise “tarihi bir adım” olduğu şeklinde ifadelerde bulundu.

Diplomatik bir zafer

Binyamin Netanyahu, Golan Tepeleri konusundaki yaptığı açıklamalarda, “İki savaşı kazandıktan sonra bugüne kadar yaklaşık yarım yüzyıl boyunca askeri zaferimizin diplomatik bir zafere dönüşmesini beklemek zorunda kaldık” sözleriyle dile getirdi.

Resmen tanıdığını ilan etti

Beraber yaptıkları ortak basın açıklamasının ardından Amerika Başkanı Donald Trump, “Golan Tepeleri’nde ki İsrail’in bağımsızlığını, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmen tanıdığını” ilan eden şok başkanlık kararını imzaladı.

Sosyal medyadan duyurmuştu

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, 21 Mart 2019’da sosyal medyadan yaptığı açıklamada , “52 yılın ardından Amerika Birleşik Devletleri için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki bağımsızlığını tam olarak tanımanın zamanı geldi” şeklinde bir paylaşım yapmıştı.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu