Sağlık

Domuz Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda yine ortaya çıkan domuz gribi ile ilgili sizlere bilgi vermek istedim. Domuz gribi nedir? Belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte bir gözden geçirelim.

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Genellikle kış aylarında ortaya çıkar ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı belirtilerle kendini gösterir. Domuz gribi nedir? A tipi influenza virüsü olarak bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bu grip türüne domuz gribi denir. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi virüsün domuzlarda görülen görülen grip hastalığına sebep olan virüsler ile oldukça benzer olmasıdır. Kuş, domuz ve insan griplerine neden olan virüslerin bir karışımı olan H1N1 virüsü, kişilerde yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük, üşüme, titreme gibi bilinen soğuk algınlığı belirtileri ile ortaya çıkar. Virüs hızlıca yapısal değişikliğe uğradığı için, ilk başlarda çok tehlikeli değildi ve hafif seyrediyordu, ancak sonra daha tehlikeli bir hastalık haline geldi.

7’den 70’e herkesi etkileyebilen, tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Domuz gribi,  H1N1 virüsü olarak bilinen Pandemik İnfluenza A adında bir virüsten kaynaklanır. Daha önceleri kuş gribi olarak bilinen grip ve insan gribinin bir karışımıdır. 2009 yılında ilk kez Meksika’da insanlarda teşhis edilmiş ve hızlı bir şekilde dünyaya salgın halinde yayılmıştır. Aslında mevsimsel grip ile arasında çok fark yoktur, ancak toplum bu virüs ile daha önce karşılaşmadığı ve bağışıklığı olmadığı için bilinen gripten daha ağır bir tablo ortaya çıkar.

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı ve öksürük
 • Vücutta ağrı
 • Baş ağrısı
 • Ateş sebepli üşüme- titreme
 • Yorgunluk- halsizlik
 • Kusma
 • İshal

Kronik hastalığı olan insanlar, vücut direnci düşük olan kişiler zaten bilinen mevsimsel gribi daha ağır geçirdikleri için, domuz gribini de daha ağır bir şekilde yaşarlar. Hastalık ağır seyreden kişilerde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Organlarda iltihaplanmalar olabilir. Özellikle akciğer iltihaplanması en çok yaşanan sorundur. Akciğer enfeksiyonu, hastalığı ölüme kadar götürebilir. Ayrıca astım hastalığı H1N1 virüsü ile birleşirse ileri düzey solunum yetmezliğine yol açabilir ve yine hastalık ölümle sonuçlanabilir.

DOMUZ GRİBİ NEDENLERİ NELERDİR?

Domuz gribinin ortaya çıkmasının sebebi mevsimsel griple aynıdır. Hastalığın sebebi olan H1N1 virüsü evrim geçirerek, bir domuzdan bir insana solunum yoluyla kolaylıkla bulaşmaya başlamıştır. Bu grip çeşidi geçmişte domuzdan insana bulaşırken artık aksırma, öksürme veya tokalaşma yoluyla da kolayca yayılabilir. Ortamda bulunan sağlıklı bir birey damlacıkları solursa bulaşma durumu gerçekleşir. Hasta olan kişinin kullandığı bireysel eşyalardan da bu virüs sağlıklı kişiye kolayca geçebilir.

DOMUZ GRİBİ TANISI NASIL KONUR?

Uzman olmayan kişilerin domuz gribi tanısı koyması mümkün değildir. Mevsimsel grip ile benzer belirtiler gösterdiği için tanı konması zordur. Hastalık yorgunluk ve halsizlik ile başlar. Yüksek ateş sorunu yaşanmıyorsa bir çok hasta uzmana başvurmayı tercih etmez. Ancak her hastalık gibi grip de mutlaka ciddiye alınmalıdır. Burun akıntısı ve geniz akıntısı sıvıları ile test yöntemi kullanılabilir. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasının ardından hasta kişiden alınan mukoza tabasında H1N1 virüsü bulunursa hastalık domuz gribi olarak teşhis edilebilir. Bu teşhis konulduktan sonra tedavi yolu da bu teşhise göre belirlenir.

DOMUZ GRİBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 • Salgın olduğu zamanlarda kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir.
 • İş yerinde,evde ve okulda kapı kolları, lavabo başlıkları sık sık dezenfekte edilmelidir.
 • Hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalı ve aynı ortamda bulunmamalıdır.
 • Hastalığı kapmışsanız hastalığın yayılmasını önlemek için maske kullanmalı ve sosyal ortamlardan uzak durmalısınız.
 • Kişisel eşyaların temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Eller sık sık yıkanmalıdır.
 • H1N1 virüsü sürekli evrim geçirmektedir. Yine de önerilen domuz gribi aşısını yapmak hastalıktan korunmak için gereklidir.

Evrimleşen bir virüs kaynaklı olan domuz gribinin kesin bir çözümü yoktur. Bilinen gripte kullanılan bir çok ilaç domuz gribi için de kullanılmaktadır. Domuz gribi mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Yanlış ilaç kullanımı vücudun direncini düşürebilir. Doktor tarafından önerilen ilaçlar ancak belirtileri hafifletebilir.

Yukarıda yazılan belirtileri hissederseniz mutlaka vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Erken teşhis ve tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi domuz gribinde de çok önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim. Domuz gribi nedir? yazımdan sonra Dünyadaki en tehlikeli hastalıkları öğrenmek isterseniz aşağıda linke tıklayabilirsiniz.

Dünyadaki En Tehlikeli Hastalıklar

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Ben geçen sene olmuştum. Normal soğuk algınlığı ile belirtileri çok yakın. Ki benimki soğuk algınlığı zannedilip daha da kötüleşince 3. Günde tespit edilmişti özellikle yaşlı çocuk ve kalp hastalarında çok dikkatli tedavi edilmesi lazım. Bu aralar çok salgın aman dikkat!

 2. Öncelikle boyle onemli Bi konuyu detaylı yazdıgınız için cok tesekkur ederim cidden yaygın cunku ve en korktuğum sey.. tedavi yöntemleri bölümünü ekran görüntüsü aldıgımı belirtmek isterim cok güzel acıklanmıs

 3. Son 4/5 yıldır ne güzel hiç adını duymuyorduk. Belirtiler varsa mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu