Sağlık

Domatesin Faydaları Hakkında

Domates, it üzümü ailesine mensup ve anavatanı Güney Amerika olarak bilinen bir meyvedir. Botanik olarak meyve olarak tanımlanan domates, genellikle bir sebze olarak pişirilir ve tüketilir. Domates, likopen adı verilen ve sağlığa birçok faydası bulunan antioksidan bakımından oldukça zengindir. Domatesin içerisindeki likopen maddesi, kalp hastalıklarına ve kansere de iyi gelir. Öte yandan domatesin faydaları arasında folat, potasyum, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir yapıda olması da bulunur.

Domatesin Faydaları: Kalp Sağlığı İçin Birebir

Domates ve domates bazlı gıdaların sürekli olarak tüketilmesi durumunda kalp ve deri sağlığında önemli gelişmeler gözlenir. Kalp hastalıkları, dünyadaki en çok görülen ölüm nedenlerinden biri olarak bilinir. Orta yaşlı kişilerde görülen beta karoten ve likopen eksikliğinin kalp krizine ve diğer kalp hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Öte yandan domateste bulunan likopen kötü kolesterolün de düşürülmesine yardımcı olur.

Domatesin Faydaları: Kanser Önleyici Etki

Domatesin faydaları arasında en dikkat çekenlerden biri de domatesin kansere karşı oluşturduğu korumadır. Kanser, düzensiz büyüyen hücrelerin normal ölçülerin dışında gelişmeye başlaması ve vücudu istila etmesi olarak bilinir. Domates ve domatesli ürünleri sık sık tüketen kişilerde başta prostat, akciğer ve mide kanseri olmak üzere birçok kanser türünün daha az gözlemlenir. Öte yandan domateste bulunan yüksek miktarda beta karotenin de kadınlarda göğüs kanserine karşı önemli koruma sağladığı da öngörülüyor.

Deri Sağlığına Faydalı Bir Besin: Domates

Domatesin deri sağlığına olan faydası birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Domateste bulunan yüksek likopen içeriği ve domateste bulunan diğer besleyici maddelerin, güneş yanıklarına karşı önemli faydaları bulunur. Her gün yaklaşık 40 gram domates salçası yiyen kişilerin 10 hafta sonunda daha az güneş yanığına sahip olduğu da yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Domateste Hangi Maddeler Bulunur?

  • Likopen, domatese kırmızı rengini vermesi ile bilinir. Üstelik bu madde, sağlık konusundaki faydaları nedeniyle sık sık araştırma konusu olur.
  • Beta karoten, meyvelere ve sebzelere yeşil ve turuncu renklerini vermesi ile bilinir. Beta karoten maddesi, vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür.
  • Narenfenin, domatesin kabuğunda bulunan özel bir maddedir. İltihaplanmayı azaltır ve daha birçok hastalığın görülmesini engeller.
  • Klorojenk asit, güçlü bir antioksidan olarak bilinir ve kan basıncının dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

Portakal Suyu ve Faydaları

İlgili Makaleler

28 Yorum

  1. Domates yemem gerek demek ki pek hoşlanmam ama yememe likte etmezdim. Bir dilim yerdim ama biraz artmalı

  2. Domates yemeklerinde kahvaltilarinda vazgeçilmezidir bizde hatta çocuklar meyve niyetine tüketiyor ve çok seviyoruz faydalarını okuyunca daha mutlu oldum

  3. Bu sene maalesef bahçemizde fazla olmadı. Ama 7 8 kök domates bir ailenin kışını çıkarır rahatça

  4. Mevsiminde yediğimiz sürece baya faydası var gerçekten. Ama her haliyle hayatımda en çok tükettiği şey olsa gerek. Kuru haliyle memleketime özel en sevdiğim yiyecek olan bizler dışında herkesin sevemediğim batırık için mükemmel birşey olması aklıma geldi direk ve canım çekti :D

  5. herşey çok güzel de yediğim anda yüzümde 648964 tane sivilcenin çıkmasını nasıl önleyeceğim :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu