SON DAKİKA

Dolar Yükselirse Ne Olur?

furious
Dolar Yükselirse Ne Olur?

Dolar yükselirse ne olur? Ben hep 50 liralık benzin alıyorum, ben hep 100 liralık market alışverişi yapıyorum, ben satıcıyım zararımı alıcıdan çıkarıyorum vb. birçok saçma sapan konuşma tahmin ediyoruz ki hepinizin gözüne batıyordur.

Dolar Yükselirse Ne Olur?

Önce “Döviz Kuru” ne demek ona göz atalım. Döviz kuru bir birim yabancı ülke parasının yerli para cinsinden ifadesine döviz kuru denir. 1 doların 6 lira etmesi demek 1 doların alım gücünün 6 adet türk lirasına eşit olduğu anlamına gelir. Peki 1 dolar nasıl oluyorda bir gün 6 tane 1 lira ediyorken ertesi gün 6 buçuk tane 1 lira ediyor?

dolar 6 lira

Döviz Kuru

Dolar yükselirse ne olur? Dolar ve Türk lirasının değerleri sürekli değişir. Bu değişime pek çok şey sebep olur ancak en önemli unsur ekonomideki dolar arzı ve dolar talebidir. Doların değeri etrafta ne kadar dolar bulunduğuna ve insanlar tarafından ne kadar talep edildiğine bağlıdır. Bir ülkede dolara olan talep arttığında yani çok sayıda insan dolar satın almak istediğinde ekonomide dolar miktarı azalır. Nasıl ki sayısı az olan ve herkesin sahip olmak istediği şeylerin değeri artıyorsa işte doların değeri de aynı sebepten artar. Bunun tam tersi de geçerlidir. İnsanlar ellerindeki dolarları Türk lirasına çevirdiklerinde piyasadaki dolar miktarı artar ve doların fiyatı düşer.

İhracatın Etkisi

İhracat yaptığımızda ülke içinde ürettiğimiz şeyleri yurt dışına satarız ve karşılığında Dolar Euro gibi dövizler alırız. İhracat ya da yurt dışından borç alarak ülkeye döviz girmesi, piyasadaki döviz miktarını arttırır, bu da dövizin değerini düşürür. Bunun yanı sıra ithalat yaparak başka ülkelerden mal alırsak, o ülkenin parasına yani dövize ihtiyaç duyarız. Dövizle yurt dışına ödeme yaptığımızda ülkedeki döviz oranı azaldığından, dövizin değeri artar. Unutmayın, sayısı az olan şeye herkes sahip olmak istediğinde, o şeyin fiyatı ona en çok sahip olmak isteyen kişinin vermeye hazır olduğu fiyattır.

dolar ne kadar?

Merkez Bankasının Etkisi

Doların artıp azalmasına sebep olan bir diğer unsur da Merkez Bankasının Türk lirasına verdiği faiz ve Abd Merkez Bankasının dolara verdiği faizdir. Merkez bankası Türk Lirasına verdiği faiz yükselirse insanlar dolarlarını bozdurup daha fazla getiri elde etmek için Türk lirası şeklinde bankaya yatırırlar. Türk lirasının getirisi yüksek olduğu için dolara olan talep azalır ve sonuç olarak talebi az olan şeyin fiyatı düşer. Bu merkez bankasının kurlara yaptığı bir etkidir. Zaten haberlerde “yükselen kura karşılık merkez bankası faiz arttırdı” şeklinde duyarsınız.

FED Abd Merkez Bankasının Etkisi

Öte yandan Abd merkez bankası Fed dolara ödediği faizi arttırırsa, bu durumda ülkedeki yatırımcılar daha yüksek getiri almak için Abd bankalarına yatırım yaparlar ve para bir ülkeden diğer ülkeye taşınmış olur. Sonuç olarak ekonomide dolar azalır, dolara olan talep artar ve doların fiyatı yükselir.

dolar neden yükselir

Enflasyon Beklentisi

Dolar Yükselirse Ne Olur sorusuna cevap olarak diğer bir önemli unsurda enflasyon beklentisidir. Eğer insanlar enflasyonun yükseleceğini düşünüyorlarsa ellerinde Türk parası tutmazlar. Çünkü yarın ellerindeki paranın alım gücünün düşeceğini düşünerek dövize yatırım yaparlar.

Gördüğünüz gibi sebep her zaman benzer. Doların değeri doların piyasada ne kadar bulunduğuna, ne kadar talep gördüğüne ve üretimle alakalıdır.

Üreticiye Yansıması

Son 10 yılda bir çok şey yurt dışından ithal edilmeye başladı. Özellikle temel gıda maddelerinin yurt dışından ithal edilmesine karşın doların yükselmesi, üreticinin 5 yıl önce aldığı malı 2 katı fiyatına almasına sebep oldu. Bu sebeple üretici de haklı olarak ürettiği mala zam yapmak zorunda kaldı. Özellikle saman ve buğdayın yurt dışından ithal edilmesi, temel gıda maddelerine yüksek oranda zam yapılmasına sebep oldu.

dolar yükselirse ne olur

Üretim Sıkıntısı

Yurt dışından mal aldığımız için 6.40’ı gören dolar yüzünden üretici mal almayı durdurdu. Geçtiğimiz sene 100 kg un alan bir fırın sahibi aynı paraya şu anda 80 kg un alabiliyor şeklinde varsayarsak aradaki 20 kilo tüketiciye yansıdı. Özellikle hemen hemen her gıdanın içerisinde olan buğdayın yurt dışından ithal edilmesiyle bu dolar farkı üreticiden vatandaşa yansıdı.

Teşekkür ederiz.

Twitter Dolar Geyikleri

Yorumlar

7
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Shall Webasak1881dude9020SinemEnes Dilben Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Çok güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık. Yalnız ne yapacağımızı bilmiyoruz 🙁

Ozlem
Üye
Ozlem

Her kesimin anlayabilecegi şekilde yazılmış bir yazı emeginize sağlık

Enes Dilben
Üye
Enes Dilben

Ne yapacağız nasıl olacak böyle 50 liralık benzin alıyorsun da litresi düştükçe gittiğin yol artmıyor

Sinem
Editor

Allah sonumuzu hayır etsin.

dude9020
Üye
dude9020

Sonumuz hayırlı olur umarım.. güzel yazı için teşekkürler

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Eylül 2018, 09:00

Yunan Mitolojisinden İlginç Aşk Hikayeleri

Dünya üzerinde her zaman en çok üne sahip olan hikayeler, aşk duygusundan beslenmektedir. Mitolojik aşk hikayeleri de böyle, birbirinden farklı ve bir sürü aşk hikayesi vardır. Dünya üzerinde her zaman en çok üne sahip olan hikayeler, aşk duygusundan beslenmektedir. Mitolojik aşk hikayeleri de böyle, birbirinden farklı ve bir sürü aşk...

Devamını Görüntüle