in ,

Dolar Üzerindeki Kişiler İle İlgili Bilgiler

Dolar üzerindeki kişiler

Dolar, 100 sente denk gelen, ABD, Kanada, Avustralya ile Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, Güneydoğu Asya ve Afrika’daki bazı ülkelerin resmi para birimidir. Sembolü: $’dir. Dolar büyük gizemleri üzerinde barındıran, her bir bölümü içerisinde ayrı ayrıntılar veren bir para birimidir. Her bir noktasında gizli örgütlerin sembollerinin olduğu dahi ifade edilmektedir. Bastırılan her yeni para üzerinde o dönemin en etkili isimlerinin yer aldığını söyleyebiliriz. Bugün Murat Onay bizler için dolar üzerindeki kişiler ile ilgili bilgileri kaleme aldı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Dolar Üzerindeki Kişiler İle İlgili Bilgiler

1 Dolar üzerindeki kişi: George Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olması ile bilinen George Washington, Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında ön plana çıkan, kıta ordularına öncülük yapan kişi olarak da gösterilir.

2 Doların üzerindeki kişi: Thomas Jefferson

Amerikan Bağımsızlık Bildirisinin yazarı olarak gösterilen Thomas Jefferson, ABD hükümetinin 3. başkanı olarak gösterilmekte. Amerika’nın kurucuları arasında yer alıp hakkında binlerce eser yazılmıştır.

5 Doların üzerindeki kişi: Abraham Lincoln

Amerikan devletinin en önemli hukukçu ve siyasetçilerinden birisi olarak gösterilen Abraham Lincoln, ABD hükümetinin 16. Başkanı olarak gösterilmekte. Kendisine düzenlenen bir suikast sonucu öldürülerek tarihe geçmiştir.

10 Dolar üzerindeki kişi: Alexander Hamilton

Amerikan başkanlığı yapmamasına karşın dolar üzerindeki yerini alan ilk kişi olarak gösterilmekte. ABD’nin mali sisteminin kurucusu olup ülke içerisindeki ilk hazine bakanı olarak gösterilmektedir.

20 Dolar üzerindeki kişi: Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri’nde iz bırakan başkanlar arasında gösterilen Andrew Jackson, ülkenin 7. Başkanı olarak gösterilmektedir.

50 Dolar üzerindeki kişi: Ulysses S. Grant

Askeri sistemlerden gelerek başarı yakalayan kişiler Amerikan hükümetine başkan olarak atanmaktadır. 18. Devlet başkanı olarak gösterilen Ulysses S. Grant, meydana gelen iç savaşları sonlandırarak ABD içerisindeki sorunları çözerek büyük bir üne sahip olmuştur.

100 Dolar üzerindeki kişi: Benjamin Franklin

Başta mucit olarak gösterilmekte olup yazarlık, felsefe, yayımcılık alanında çalışmalar yapmış, ülkenin en önemli bilim insanlarından birisi olarak yerini almıştır. Getirdiği yeniliklerden dolayı 100 dolar üzerine onun ismi basılmıştır.

MURAT ONAY

Dolar üzerindeki kişiler ile ilgili bilgiler yazımızdan sonra dilerseniz yeni tazminat sistemi ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Yeni Tazminat Sistemi: Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hannibal barca: romalılara ölüm

Hannibal Barca: Romalılara Ölüm!

Pınar Gültekin

Bir Acı Haber Daha; Pınar Gültekin