Hayata Dair

Dokunuşun Altında Yatan Mesajlar

Bugün dokunuşun altında yatan mesajlar başlıklı yazımızı bizler için Alenin Day yazdı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. Dokunmak nedir? Dokunmak sevmek midir? Sevmek dokunmak mıdır? bu sorulara cevap bulacağız.

Dokunuşun altında yatan mesajlar!

Anne ve babalar bebeğini rahatlatmak için ona sarılır. Okşayıp, kucaklarına alırlar. Büyük kardeş küçük kardeşinin elinden tutar. Hatta dışarıda zarar gelmesini istemez kavrar. Birisini takdir ediyorsanız omzuna dokunursunuz. Birinin acısını paylaşmak için sırtını sıvazlarsınız. Birisini korumak isterseniz kalabalığın içerisinde elini tutarsınız. Dışarıda bağlantınızı koruma isteğidir. Sarılmak ise teselliyi getirir. Bu dokunuşlar sevgiyi iletir. Bir şekilde sevginizi ifade etmenin önemi belki de dokunuşlarda gizlidir.

Cinsel olmayan dokunma türleri nelerdir? Kendini hangi formlarda gösterir?

Pozitif dokunma

Pozitif dokunma sevgi ifadeleri olarak kabul görürler. Sarılmak sokulmak, öpmek, okşamak, kucaklamak, masaj yapmak, sarılarak uyumak, hafifçe dokunmak gibi..

Negatif dokunma

Düşünmeden ya da kasten yapılan bu dokunma türleri insanı kızdıran dokunmalardandır. En hafif olayda mesafe yaratır. En kötü olayda ise zarar verme arzusunu gösterir. Vurmak, tokat atmak, itmek, yumruk atmak, tekme atmak, çimdiklemek, ısırmak, tırmalamak vs negatif dokunmalar statüsündedir.

Belirsiz dokunma

Bunlar, sevgiyle, tarafsızlıkla ya da düşmanlıkla verilebilir. Karşı taraftan da alınabilirler. Nasıl anlaşıldıkları, dokunan kişinin motivasyonuna bağlıdır. Dokunulan kişinin hassaslığı önemlidir. Her şeyden öte insanların, birbirlerinin sözsüz dağarcıklarını takdir edebilmesini sağlar. Karşı tarafın saygı duyabilme becerilerine bağlıdır. Gıdıklama, işaret etme, zapt etme, tutma, kuşatma, etrafını sarma vs belirsiz dokunma türlerindendir.

NEDEN SARILIRIZ?

Dokunmanın anlamları, sevgiyi nasıl gösterir?

Bireysel hassaslıkların ve farklılıkların tanınması;

İnsanlar farklı mizaçlarla doğarlar. Temel mizaç boyutlarından birisi, duyusal eşiklerdir. Kısaca özetlemek gerekirse pozitif ve negatif tepkileri tetikleyen uyarı türleri farklıdır. Hatta bunun miktarı kişilere göre değişkendir. Örneğin bir kişi için gıdıklamak oyun anlamına gelebilir. Ancak bir diğeri için kötü niyet sinyali veren bir işkence olabilir. Sıkıca kucaklamak kimine göre rahatlıktır. Ama başka birine boğulma ya da ezilme hissi verebilir. Alıcının dokunmaya karşı tepkilerini tanımak önemlidir. Dikkati ve saygıyı yitirmemek lazım. Karşıdaki kişiyi olduğu gibi görme yeteneği önemlidir.

İletişim;

İletişim kurmanın türlerinin arasındadır dokunmak.
Karşıdaki kişinin arzularına önem vermektir. İhtiyaçlarının ve tepkilerinin tanındığını gösterir. İnsanlara, kişisel bir dil geliştirme için olumlu bir yoldur. Sağduyulu mesajlar gönderme imkanı sağlar. Kelimelerin kifayetsiz olduğu anlarda konuşulanları anlamaya çalışırız.

Kültürel anlamların takdiri;

Bir çok dokunma türünün kültürlerde farklı anlamı vardır. Bir kültürde rahatlık ve konfor hissi duyusal uyarılma ile sağlanır. Bir diğerinde ise sakinleştirme ön plandadır. Bazı kültürlerde bebekler, annesinin sırtında, bir salıncakta ya da aynı yatakta sarılarak uyutulur. Bazı kültürlerde ayrı olmaya ve bağımsızlığa teşvik vardır. Yardım ve konfor, elverişsiz olarak görülür. Bu bağlamda, bebeğin fiziksel yakınlık ihtiyacına tereddütle yaklaşılır. Fazla sert, fazla güvensiz dokunuşlar vardır. Bu dokunuşlar bağlanma hissi iletmezler. Tedirgin, sakıngan ya da dağınık dokunma bağlanmada olumsuz sonuçlar doğurabilir. İlişki konusundaki beklentileri hayat boyu etkileyebilir.

Kültürel ifade kurallarına saygı;

Kültür, çeşitli dokunma türlerinin anlamlarını belirlemekle kalmaz. Aynı zamanda da onların sergileniş şekillerini belirler. Dokunmayı, sevgi göstermenin yollarından birisi olarak tanımlamanın kritik yanları vardır. Kültürel ifade kuralları, bir dokunuşun sevgi dolu mu yoksa kabaca mı olduğuna bakar. Toplum içerisinde sergilenmeye uygun olup olmadığı önemlidir. Sevgi belirtisi mi yoksa düşmanlık göstergesi mi olduğunu ortaya koyar.

Dokunmak, neden sevgi göstergesidir?

Bağlantının orijinal araçları

İnsanlar arası orijinal bağlantı aracı, dokunmaktan geçer. Bebek bile rahmin içerisinde, annesinin dokunuşuyla çevrelenmiştir. Gelişimini bu şekilde tamamlar. Bebeklerin doğumdaki ilk algısı, ortam değişimidir. Bebek hızlıca kollara alınır ya da battaniyelere sarılır. Dokunmanın rahatlığı, hayatın en başında başlar. Yeni doğan stresini azaltma, dokunma ile ilişkilendirilir. Bu durum, tüm primatlarda geçerlidir. Harry Harlow’un maymunlarla yaptığı meşhur bir deney vardır. Maymunlar, yemekle dolu bir şişeyi tutan maymun şekilli tel vekil anneden beslenmek istememişlerdir. Bunun yerine kumaş kaplı vekil anneye sokulmayı tercih etmişlerdir. Yani dokunmaya olan açlık oldukça fazladır. Hatta besin açlığından çok daha güçlü olduğu ortaya konmuştur.

Yakınlığı düzenlemenin evrensel yolu

Aile teorisyenlerine göre, yakın bir ilişki içerisindeki insanların önem göstermeleri gereken şeyler olduğudur. İlişki yaşayan kişilerin mesafeyi düzenleme, bağlanma veya ayrı kalma yolları üzerinde anlaşmaya varmalarıdır. Dokunmak tüm iletişimlerin içerisinde en dürüst yoldur.. Elektronik iletişim ile insanlar arasındaki temel farklılıkları vurgulayan deneyimler sunar. Dokunmanın yokluğu uzun mesafeli ilişkilerde karşılaşılan en büyük sorundur.

Mesajlar iletilir

Kolunuzun üzerindeki el, güven ya da destek anlamına gelir. Kolu sıkmak ise suça dahil olmaktır. Aynı zamanda dikkat etme ya da korkma anlamlarına gelebilir. İki insan dokunuşlarının ilettiği özel anlamları anlamaya başlaması önemlidir. Sözsüz dil, sözlü olana ağır basabilir. Günümüz elektronik dünyasında kelimelerin kısıtlanması da açıkça gözlemleniyor. İki insanın mesajlaşması güzel olabilir. Ancak kelimeler olmaksızın, sarılma, sırtını sıvazlama ya da gözyaşlarını silme yoluyla bilginin sağlanması ile aynı değildir. Sevilen bir kişiden fark edilmeden gelen dokunuş hoş olabilir. Bu dokunuş bile rahatlık ve güven getirir.

Oksitosin salınımı yapılır

Dokunmak oksitosinin, “bağlantı” hormonunun salınmasını sağlar. Dokunma, etkili bir iyileşme yöntemidir. Rahatlık ve duygusal dürüstlük aracı olarak hizmet eder. Dünyaya ilk giriş yaptığımızda yardımcımız olan hormonlardan oksitosin, aramızdaki bağların kurulmasını sağlamıştır. Ayrıca aradaki bağın korunmasına da yardımcı olur. Uzun lafın kısası dokunmak demek sevgiyi göstermenin en temel yolu demektir. Partnerlerin, bu sayede hangi mesajları yollandığı önemlidir. Alınan mesajların kabul görüp görmediği konularında birbirlerini anlamaları gerekir. Alıcılar olarak tepkileri, vericiler olarak davranışları aracılığıyla gerçekleşir.

Dokunuşun altında yatan mesajlar yazımızdan sonra dilerseniz sevmek ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

ALENİN DAY 

Sevmek; Ne İçin? Ne Karşılığında? Neye Rağmen?

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Valla dokunmak inanılmaz onemli… Yada dokunmayı bilmek… Sadece ilişki vs degil güzel Bi noktaya deginmişşiniz ben kızıma bile her zaman temastan yanayım opmek sarılmak dokunarak anlatmak… Cunku daha güvenli hissediyor ve ciddiye alıyor… Pozitif dokunus sonuna kadar desteklediğim bişey.

  2. Dokunamadığımız şu günlerde bu haber acıma bir acı daha kattı. Cidden uzaklaşmak kötüymüş ya. Her şeyin tabiki de bir anlamı var.

  3. Tanımadığım bir insanın bana dokunması dan veya dokunarak birşey nlatmasından nefret ederim ama tam tersi sevdiğim insanlara dokunmadan duramam çünkü seviyorum sevgimi böyle ifade edebildiğimi düşünüyorum

  4. Dokunmayı bildikten sonra somut veya soyut olduğu önemli değil bence. Karşındaki insana ne kadar tesir ettiğinle alakalı bi durum söz konusu bana kalırsa. Tabi kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilen birşey.

  5. Karşımızdakinin Ruhuna dokunabildikten sonra diğer dokunuşların ilerleyişi de o anki motivasyona bağlı olarak reaksiyon gösterebilir sanki ☺️

  6. Dokunmak, sarılmak o kadar güzel duygular ki şu an ne yazık ki bunlardan fazlasıyla uzaklaştık. Sevdiklerimize sarila bilmek için sağlıklı bir şekilde evde kalıyoruz. ‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu