Sağlık

Doğum Lekesi Nedir?

Yeni doğmuş bebeklerde bazen belli belirsiz, bazen de yoğun renkli doğum lekeleri görülebilir. Doğum lekeleri bebek doğduğu anda görülmese de, sonradan yaşamın ilk haftalarında da ortaya çıkabilir. Doğum lekesi nedir? Doğum lekesi neden olur? gibi sorulara yanıt bulacağınız bu yazım sizin için bilgilendirici olur umarım.

DOĞUM LEKESİ NEDİR?

Bebek cildinde yaygın görülebilen, genellikle zararsız renk değişikliğine doğum lekesi denir. Doğum lekeleri vücudun herhangi bir yerinde ya da yüzde oluşabilir. Farklı renk, boyut, görünüm ve şekilde olabilen bu lekeler kalıcı olabilir ya da büyüme eğilimli olabilir. Bazı lekeler ise bir zaman sonra tamamen kaybolabilir. Lekelerin çoğu zararsızdır, bazıları ise altta yatan tıbbi bir durumun habercisi olabilir. Doktor gerekli görürse doğum lekeleri farklı yöntemlerle yok edilebilir.

DOĞUM LEKESİ NEDEN OLUR?

Doğum lekeleri ile ilgili halk arasında bazı yanlış inanışlar vardır. Mesela hamileyken izin alınmadan bir yerden alınıp yenen yiyecekler veya anne adaylarının yerine getirilemeyen aşermeleri.. Oysa ki doğum lekeleri hamilelerin yaptıkları ya da yapamadıkları bir sebeple oluşmaz. Bu inanış yanlış kabul edilse de doğum lekelerinin asıl nedeni tam olarak bilinememektedir. Bazılarının genetik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

DOĞUM LEKESİ NASIL OLUŞUR?

Araştırmalara göre doğum lekeleri damarsal (vasküler) ya da pigment yoğunluğu nedeniyle ortaya çıkabilir ve oluşum şekillerine göre sınıflara ayrılır.

DAMARSAL (VASKÜLER) DOĞUM LEKELERİ

Ciltte kan damarları gelişirken anlaşılamayan bir nedenden ötürü olması gerektiğinden farklı oluşur. Bir alanda kümelenmiş sayıca fazla kan damarı olabilir ya da bir ya da birden fazla kan damarı olması gerektiğinden daha geniş olabilir. Bu tip oluşumlara damarsal (vasküler) doğum lekeleri denir. Damarsal doğum lekelerinin türleri şunlardır :

 • SOMON LEKELERİ

Bu lekeler gözler arasındaki alanda, göz kapaklarında ya da boynun arkasında görülür. Kırmızı ya da pembe olabilir. Halk arasında yüz bölgesinde görüldüğünde “melek öpücüğü”, ense bölgesinde görüldüğünde “leylek ısırığı” denir. Sebebi, deri altındaki küçük kan damarlarının bir yere kümelenmesi ya da genişlemesidir. Somon lekeleri tıbbi müdahale gerektirmeden kendiliğinden solabilir.

 • HEMANJİYOMLAR

Pembe, mavi ya da parlak kırmızı renkte olabilen bu lekelere halk arasında “çilek lekesi” denir. Kol, bacak, baş ya da boyun bölgesinde görülür. Önceleri küçük boyutlu ve düz olan hemanjiyomlar bazen bebeklikte ilk bir kaç ayda hızla büyüyebilir. Eğer bu hemanjiyomlar bebeğin gelişimini etkileyecek bölgelerdeyse doktor tedavi önerebilir. Bu gibi durumlar dışında genelde bir çok hemanjiyom ergenliğe kadar tamamen yok olur. Derisinde bir çok hemanjiyom olan çocuklar, iç hemanjiyom bakımından da kontrol edilmelidir.

 • NEVUS FLAMMEUS

Derinin altındaki küçük kan damarları anormal bir şekilde gelişirse “şarap lekeleri” oluşur. Genellikle yüz ve boyunda görülür, ancak bazen vücudun diğer bölgelerinde de rastlanabilir. Pembe veya kırmızı olarak başlayan şarap lekeleri zamanla koyu kırmızı ya da mor renk alabilir. Tedavi edilmezse gitgide koyulaşabilir. Ayrıca cilt kuru, kalın ya da pürüzlü olabilir. Şarap lekesi göz kapağında oluştuysa tıbbi tedavi ve takip gerektirir. Sebebi genetik koşullar olabilir.

PİGMENTE DOĞUM LEKELERİ

Deriye doğal rengini veren ve ciltte doğal olarak bulunan kimyasala pigment denir. Ciltte bir alanda fazla miktarda pigment hücresi ortaya çıktığında pigmente doğum lekeleri oluşabilir. Pigmente doğum lekelerinin türleri şunlardır:

 • KONJENİTAL NEVÜS LEKELERİ

Ben olarak da bilinir. Pembe, açık kahverengi veya siyah renkte olabilir. Farklı büyüklüklerde veya ciltle aynı hizada ya da kabarık şekilde olabilir. Çoğunlukla yuvarlaktır. Vücudun herhangi bir yerinde ya da yüzde görülebilir. Bazı benler kendiliğinden kaybolabildiği gibi bazıları ise ömür boyu kalıcı olur. Benin boyutundaki ve şeklindeki değişikliklerin mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde bazı benler cilt kanseri ile de bağlantılı olabilir.

Vücuttaki Benler Ne Anlama Gelir?

 • CAFE AU LAİT LEKELERİ

Oval şekilde olan bu doğum lekeleri çoğunlukla soluk kahve renkte olmaları nedeniyle “cafe au lait” yani “sütlü kahve” adını almıştır. Kişinin ten rengi koyu ise oluşan sütlü kahve lekeleri daha koyu olur. Bu tarz lekeler doğumda olabildiği gibi doğumdan sonra da oluşabilir ve birden fazla yerde görülebilir. Boyut olarak büyüyebilir ama zamanla solar. Nadiren de olsa bu durum, nörofibromatozis denilen tıbbi bir durumun göstergesi olabileceği için mutlaka doktora görünmekte fayda vardır.

 • MOĞOL LEKELERİ

Koyu tenli kişilerde kabarık olmayan, mavimsi gri renkte görülen lekelere moğol lekeleri denir. Bu lekeler zararlı değildir, morarma ile karıştırılabilir. Alt sırt ve kalçalarda görülür. 4 yaşına kadar tamamen ortadan kaybolur.

DOĞUM LEKESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doğum lekesi nedir? sorusuna yazımın bu bölümüne kadar cevaplar bulduk. Şimdi “doğum lekesi nasıl geçer?” sorusunun cevabına bakalım. Genelde çoğu doğum lekesi tedavi gerektirmez ve zararsızdır. Damarsal doğum lekeleri çoğunlukla kendiliğinden ortadan kaybolur. Bazı doğum lekeleri görünümleri sebebiyle kişiyi rahatsız eder. Hemanjiyom ya da ben gibi doğum lekeleri cilt kanseri gibi bir takım tıbbi durumlar için risk yaratır. Bir dermatolog bu lekeleri mutlaka izlemelidir. Doğum lekesi tedavileri şunlardır:

 • LAZER TEDAVİSİ

Bu tedavi şarap lekelerini tamamen yok edebilir ya da görünümünü azaltabilir. Dermatolog ve cerrah bu işlemi gerçekleştirebilir. Lokal anestezi ile yapılması uygundur. Tedavi sonrası geçici şişme ya da morarma olabilir.

 • BETA-BLOKERLAR

Bu ilaçlar yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Propranolol, hemanjiyomaların görünümünü ya da boyutunu azaltmak için kullanılır. Kan damarlarını daraltır ve kan akışını azaltır. Bu sayede hemanjiyomlar yumuşar, solar ve büzülür. Timolol ise cilt üzerine uygulanarak benzer sonuçlar yaratır.

 • KORTİKOSTREOİDLER

Bu ilaçlar anti-enflamatuardır, oral yolla da alınabilir ya da doğrudan doğum lekesine enjekte edilebilir. Kan damarlarının boyutunu küçültür ve doğum lekesinin görüntüsünü azaltır.

 • CERRAHİ MÜDAHALE

Derin hemanjiyomlar ya da çok büyük benler için gerekli olabilir. Bu cerrahi müdahalelerde hastaya yatış verilmez. Poliklinik ortamında veya dermatolog muayenehanesinde uygulanabilir. Lokal anestezi ile doğum lekesi bir neşter yardımıyla çıkarılır. Doğum lekesi büyükse bir kaç seans ile bölümler halinde leke çıkartılır. Bu işlem sonrası kalıcı iz oluşmaması için, lekenin yanındaki sağlıklık derinin içine bir balon yerleştirilerek, doku genişletme prosedürü uygulanabilir. Bu şekilde yeni ve sağlıklı bir cilt oluşur. Bu yeni doku doğum lekesinin bulunduğu bölgeyi kapatmak için kullanılır. Balon daha sonradan koyulduğu yerden çıkartılır.

Doğum lekesi nedir? yazımdan sonra güneş lekelerinden kurtulma yolları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Bilgilendirici ve çok güzel bir çalışma olmuş. Makaleyi kaleme alanın ellerine sağlık. Elbette biz özellikle Türk ve Hindu mitlerinde bu lekeyi Tanrı’nın ya da tanrıçanın dokunuşu olarak biliriz. Hatta özellikle Türklerde kurbanın kanı eline bulaşmış hamile kadın kendi vücudunda nereye temas ederse doğacak çocuğunun o bölgesinde böyle lekeler olur diye de bir inanış mevcut. Tabi mitler inanışlar ayrı bir konu. Makalenin emektarı mügetta hanımefendiye tekrar teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.

 2. Bilgilendirici ve çok güzel bir çalışma olmuş. Makaleyi kaleme alanın ellerine sağlık. Elbette biz özellikle Türk ve Hindu mitlerinde bu lekeyi Tanrı’nın ya da tanrıçanın dokunuşu olarak biliriz. Hatta özellikle Türklerde kurbanın kanı eline bulaşmış hamile kadın kendi vücudunda nereye temas ederse doğacak çocuğunun o bölgesinde böyle lekeler olur diye de bir inanış mevcut. Tabi mitler inanışlar ayrı bir konu. Makalenin emektarı mügetta hanımefendiye tekrar teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.

 3. Ben de yok çok şükür.. Ama bi arkadaşimda Nar şekli vardı. Birinde leylek vardı.. Çok acaip ya:))

 4. Bi arkadasimin kizinin anlinda var kiz oyle tatliki severken unutuyorsunuz dogum lekesi oldugunu

 5. nasıl oluştuğunun hala bilmemesi üzerine halk arasında bilinen yolu seçiyorum :)
  belirtilen lekelerin hepsini inceledim. cidden farklı lekeler

 6. Kuzenimin oğlunun yüzünde var.. Ne kadar da çok çeşidi varmış.. Bu kadar detayını bilmiyordum.. Teşekkürler..

 7. bir rivayete göre doğum lekeniz önceki hayatınızda öldüğünüz yerde bulunurmuş.

  yazıyı hazırlayan arkadasların ellerine sağlık cok güzel

 8. küçükken bi arkadaşımın bacağında çilek şeklinde doğum lekesi vardı ne kıskanırdım keşke benimde olsa diye hahsjdaskdasdjada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu