Astroloji

Doğum Haritası Nedir?

DOĞUM HARİTASI

Doğum haritası burcumuzu belirlemek için ve aynı zamanda hayat potansiyelimizi bilebilmemiz için oldukça gereklidir. Doğum haritası üzerine gezegenlerin ve konumların işaretlendiği bir gökyüzü haritasıdır.  Diğer adı “Yıldız name” olan doğum haritası nasıl çıkarılır? Bununla ilgili genel bilgiler vermek için sizlere bu yazıyı hazırladım.

Doğum Haritası

DOĞUM HARİTASI NEDİR?

Biz dünyaya geldiğimiz sırada gökyüzünün haritası nasılsa bizim de doğum haritamız odur. Doğum tarihimiz, doğum yerimiz ve doğum saatimiz bu nedenle çok önemlidir. Her kişinin yıldız haritası kendine özeldir. Doğum haritası; doğduğumuz yerden gezegenlerin konumlarının görünüşünü gösterecek şekilde çizilir. Ayrıca Güneş ve Ayın da konumu önemlidir. Bir takım astronomik ve matematik hesaplamalar ile çıkarılan doğum haritalarında
doğmadan önce yaşanan tutulmalar, yeni ay ve dolunaylar da önemli bir yere sahiptir. Harita üzerinde çizilen 360 derecelik daire bizi temsil eder. Bu daireyi ikiye bölecek bir çizgi çekersek bu çizgiyi ufuk çizgisi olarak nitelendirebiliriz. Bu çizginin üstünde ay, güneş ve gezegenler vardır. Çizginin alt kısmında ise doğduğumuz anda aşağıda kalan gezegenler vardır. Doğum haritasında her şey sembolik olarak ifade edilir. Astroloji tamamen sembollere dayanan bir dille anlatılır. Doğum bir başlangıç olarak kabul edilir. Semboller bize bir çok konu ile ilgili fikir verir. Her bir gezegen için değişik semboller belirlenmiştir. Gezegensel konumları ölçmek için Zodyak açıları kullanılır. Zodyak’ta bulunan on iki burç içinse farklı semboller vardır.
Doğum haritası üç ana evreden oluşur. 
1) Burçlar : Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık
2)Gezegenler : Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton
Ay, Güneş ve kişisel gezegenler; Merkür, Venüs ve Mars kişiye özgü durumlar hakkında bilgi verir.
Sosyal gezegenler; Jüpiter ve Satürn iş ve sosyal yaşam ile ilgili bilgiler verir.
Jenerasyon gezegenleri; Neptün, Uranüs ve Plüton genel, evrensel konular hakkında bilgi verir.
3)Evler : Astrolojide 12 adet ev bulunur. Evler doğu ufuktan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanır.

1. Ev: Kişisel farkındalık, kişilik, dışa gösterdiğimiz yüzümüz, maske
2. Ev: Maddiyat, para kazanma, harcama ve kaynaklarımız
3. Ev: İletişim, komşular, yakın akrabalar, ilk öğretim, kısa yolculuklar
4. Ev: Evimiz, yuvamız, ailemiz, dünyaya geldiğimiz yer, anne babamız
5. Ev: Aşk, tutku, sanat, yaratıcılık, eğlence, çocuklar
6. Ev: Gündelik yaşam, sağlık, iş, çalışma hayatı, kişisel gelişim
7. Ev: İkili ilişkiler, evlilik, eş, ortaklık, anlaşma                                                                                                                          8. Ev: Ölüm, yeniden doğum, yenilenme, miras, ortak paralar
9. Ev: Seyahat, yurt dışı yolculuklar, yüksek öğrenim,felsefe, din, inanç, dünya görüşü
10. Ev: Kariyer, yükselme, başarı, sorumluluklar ve hedefler
11. Ev: Arkadaşlar, gruplar, sosyal çevre, grup çalışmaları, organizasyonlar
12. Ev: Ruhsal çalışmalar, bilinç dışı, spiritüel yönler, rüya, hastane, hapishane

 

DOĞUM HARİTASI NE İŞE YARAR?

Doğum haritası üzerine gezegenlerin ve konumların işaretlendiği bir gökyüzü haritasıdır. Gökyüzünün siz doğdunuz andaki konumuna bakarak ne gibi olaylar yaşayacağınızı anlatır. Ne olduğunuz, ne olacağınız, aşk, iş ve aile hayatınız gibi bir çok konuyu irdeler ve gösterir. Doğum haritası kişiye özeldir.

 

DOĞUM HARİTASI NASIL ÇIKARILIR?

Doğum haritası analizinin bir astrolog tarafından yorumlanması gerekir. Astrolog öncelikle kişinin doğum tarihi, doğum yeri ve doğum saatine göre haritasını hazırlar ve inceler. Gökyüzü haritasının doğum anındaki konumlanmasına göre kişinin tüm potansiyellerini ve yaşayacaklarını gözlemler. Bu analiz sırasında transitler, güneş arkı ilerletim tekniği, güneş dönüşleri, progresyonlar, tutulmalar detaylı bir şekilde incelenir ve kişinin hayat yolundaki her şey anlatılır. Bu harita bir nevi kaderimizdir ve değiştirilemez. Tüm yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız bu haritada gizlidir. Harita dediğimiz şey doğum anından ölüm anına kadar bilgi kodlaması şeklinde yaşantımıza aktarılmıştır.

 

DOĞUM HARİTASI BİZE NE ANLATIR? 

Doğum haritası diğer adıyla yıldız haritası bize duruşumuz ve görünüşümüz başta olmak üzere hayatımız, imkanlarımız, potansiyelimiz hakkında bilgiler verir. Bu haritalara bakarken kullanılan astrolojik tekniklerle geleceğimiz ile ilgili öngörüler sunulur. Belirli tarihlerin seçiminde bize yol gösterir. Belirli dönemlerle ilgili bilgiler sunarak hazırlıklı ve planlı olmamızı sağlar. Hedeflerimizi ve hayatımızı planlarken bir strateji ile ilerlemek bu haritalar sayesinde mümkün olabilir. Eş, ortak, arkadaş seçimlerimizde bile yol gösterebilen bu haritalar sağlık, iş ve genel hayat akışımız ile ilgili ciddi ve önemli bilgiler vererek yol gösterici olabilir.

20-31 Ağustos Astroloji yorumları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle…

20-31 Ağustos Astroloji Yorumları

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu