Sağlık

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz? Vücudumuzun bütün yükünü ayaklarımız taşıyor. Peki ya bizler ayaklarımıza yeterli özeni gösteriyor muyuz? Özgürlüğümüzü ayaklarımıza borçluyuz desek yanlış söylemiş olmayız. Ayaklarımıza hak ettiği özeni göstermeliyiz.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? 

Hareket özgürlüğümüzü kısıtlamayacak, yürürken bizi zorlamayacak ayakkabılar seçmemiz gerekmektedir. Yanlış bir ayakkabı bir çok fizyolojik rahatsızlığa zemin hazırlar. Ayaklarımızın sağlığı oldukça önemlidir. Ayaktaki rahatsızlıklar vücudun diğer bölgelerinde de hasara sebep olabilmektedir.

  • Seçtiğimiz ayakkabı dış zeminden koruyor mu?
  • Hareket etmemizi zorlaştıracak sertlikte mi?
  • Ayaklarınızı sıkıyor mu?
  • Nefes alabilen malzemeden mi yapılmış?
  • Topuk yüksekliği ne kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz faktörler ayakkabı alırken göz önünde bulundurmamız gereken ayrıntılardır. Doğru ayakkabı seçimi tabi sadece bunlarla bitmiyor. Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alacağımız ayakkabının ayak şeklimize uyup uymaması da önemli. Ayakkabıyı en uzun parmağımıza göre seçmeliyiz. Bağcıklı ayakkabılar ayaklarımızı daha iyi kavradığı ve istenilen sıkılığa göre ayarlanabildiği için kullanımı en çok tercih edilir. Hiç topuğu olmayan ve çok yüksek topuklu ayakkabı giymekte ayak anatomisine oldukça zarar vermektedir. Bu nedenle yerden 3-4 cm yükseklikte topuk olmalı ve 10 cm’den kısa topuklu ayakkabı tercih edilmelidir.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koşu mu yapacağız, yürüyüş mü? Bir spor müsabakası mı yöneteceğiz yoksa bir müsabaka da koşturup ter mi dökeceğiz? İşte tüm bunlar doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Sorusunu burada gerekli kılıyor.

Seçiminiz Uygun mu?

Alacağınız ayakkabının modelinden, tasarımından ziyade yapacağınız etkinliğe ne kadar uyumlu öncelikle buna bakın. Bu konuda spor ayakkabısı satışı yapan tecrübeli danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Doğru Numara Aldığınızdan Emin Olun

Hepimizin belli bir ayak numarası vardır fakat her firmanın da kalıbı birbirinden farklılık gösterebilir. Her modelin kalıbının değiştiği gibi numarası da değişim gösterir. Rahatlık için bu çok önemli.

Akşam Saatlerinde Ayakkabı Deneyin

Gün içinde ayaklarımız ayakkabının içinde şişer, bu nedenle ayakkabı alırken eğer şişmiş ayakla alırsak daha sonra ayağımızı sıkıp rahatsız etme ihtimalini ortadan kaldırmış oluruz.

 Kadınlar İçin Doğru Ayakkabı Seçme Kriterleri Nelerdir?

Güzel görünmek ve kombin tamamlamak için ayakkabı seçimi kadınlar için çok önemli bir yerdedir. Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Ne giyeceğimize nasıl karar veririz? Yanlış ayakkabı giymek bize nasıl zarar verir?

Son zamanlarda çok popüler olan babet ayakkabılar aslında fazlasıyla zararlı, babet ayakkabılar, ayakların yan taraflarını iyice sarmıyor ve tabanları düz olduğu için bütün yük ayağın topuğuna yükleniyor ve bu da çeşitli ağrı ve tendonlarda hasara sebebiyet veriyor.

Kadınların Vazgeçilmezi Topuklu Ayakkabılar!

Güzel, seksi ve uzun görünmek için topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçilmezi arasında, güzel olduğu kadar zararlı olan bu ayakkabılar bir çok fiziksel rahatsızlığa davetiye çıkartıyor.

4 cm’den uzun olan topuklu ayakkabılar, omurga rahatsızlıklarından tutun da ayak parmaklarında ve kemiklerinde kalıcı hasarlara sebebiyet veriyor. Uzun saatler boyunca yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi uzmanlarca tavsiye edilmiyor.

 

 

Siyah Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okumalısınız!

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Marka takıntım olmasa da birtek ayakkabı konusunda dikkat ederim ve rahatlığı en önemli unsur benim için. Ama ben aksine hep akşam saatlerinde ayağım şişken emin olamıyordum. Yeni bir bilgi edinmiş oldum. Eline emeğine sağlık :)

  2. Topuklu giyemiyorum zaten mecbur durumlarda da kalın topuklu yada dolgu topuk giyiyorum. Ama spor ayakkabı önemli benim için

  3. Yıllar öncesi iş yerinde dahi ince topuklarla gezinirken Artık son yıllarda bu durum dolgu topuğa döndü ve de spor ayakkabıya

  4. doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığı için gerçekten önemli. Ben sürekli spor ayakkabı giyebiliyorum. Çünkü rahat ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu