SON DAKİKA

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ohaaa
Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz? Vücudumuzun bütün yükünü ayaklarımız taşıyor. Peki ya bizler ayaklarımıza yeterli özeni gösteriyor muyuz? Özgürlüğümüzü ayaklarımıza borçluyuz desek yanlış söylemiş olmayız. Ayaklarımıza hak ettiği özeni göstermeliyiz.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? 

Hareket özgürlüğümüzü kısıtlamayacak, yürürken bizi zorlamayacak ayakkabılar seçmemiz gerekmektedir. Yanlış bir ayakkabı bir çok fizyolojik rahatsızlığa zemin hazırlar. Ayaklarımızın sağlığı oldukça önemlidir. Ayaktaki rahatsızlıklar vücudun diğer bölgelerinde de hasara sebep olabilmektedir.

Seçtiğimiz ayakkabı dış zeminden koruyor mu?

Hareket etmemizi zorlaştıracak sertlikte mi?

Ayaklarınızı sıkıyor mu?

Nefes alabilen malzemeden mi yapılmış?

Topuk yüksekliği ne kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz faktörler ayakkabı alırken göz önünde bulundurmamız gereken ayrıntılardır. Doğru ayakkabı seçimi tabi sadece bunlarla bitmiyor. Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alacağımız ayakkabının ayak şeklimize uyup uymaması da önemli. Ayakkabıyı en uzun parmağımıza göre seçmeliyiz. Bağcıklı ayakkabılar ayaklarımızı daha iyi kavradığı ve istenilen sıkılığa göre ayarlanabildiği için kullanımı en çok tercih edilir. Hiç topuğu olmayan ve çok yüksek topuklu ayakkabı giymekte ayak anatomisine oldukça zarar vermektedir. Bu nedenle yerden 3-4 cm yükseklikte topuk olmalı ve 10 cm’den kısa topuklu ayakkabı tercih edilmelidir.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koşu mu yapacağız, yürüyüş mü? Bir spor müsabakası mı yöneteceğiz yoksa bir müsabaka da koşturup ter mi dökeceğiz? İşte tüm bunlar doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Sorusunu burada gerekli kılıyor.

Spor ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Seçiminiz Uygun mu?

Alacağınız ayakkabının modelinden, tasarımından ziyade yapacağınız etkinliğe ne kadar uyumlu öncelikle buna bakın. Bu konuda spor ayakkabısı satışı yapan tecrübeli danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Doğru Numara Aldığınızdan Emin Olun

Hepimizin belli bir ayak numarası vardır fakat her firmanın da kalıbı birbirinden farklılık gösterebilir. Her modelin kalıbının değiştiği gibi numarası da değişim gösterir. Rahatlık için bu çok önemli.

Akşam Saatlerinde Ayakkabı Deneyin

Gün içinde ayaklarımız ayakkabının içinde şişer, bu nedenle ayakkabı alırken eğer şişmiş ayakla alırsak daha sonra ayağımızı sıkıp rahatsız etme ihtimalini ortadan kaldırmış oluruz.

 Kadınlar İçin Doğru Ayakkabı Seçme Kriterleri Nelerdir?

Güzel görünmek ve kombin tamamlamak için ayakkabı seçimi kadınlar için çok önemli bir yerdedir. Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır? Ne giyeceğimize nasıl karar veririz? Yanlış ayakkabı giymek bize nasıl zarar verir?

Son zamanlarda çok popüler olan babet ayakkabılar aslında fazlasıyla zararlı, babet ayakkabılar, ayakların yan taraflarını iyice sarmıyor ve tabanları düz olduğu için bütün yük ayağın topuğuna yükleniyor ve bu da çeşitli ağrı ve tendonlarda hasara sebebiyet veriyor.

Doğru ayakkabı giymeyince, ayakta oluşan hasarlar. Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kadınların Vazgeçilmezi Topuklu Ayakkabılar!

Güzel, seksi ve uzun görünmek için topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçilmezi arasında, güzel olduğu kadar zararlı olan bu ayakkabılar bir çok fiziksel rahatsızlığa davetiye çıkartıyor.

4 cm’den uzun olan topuklu ayakkabılar, omurga rahatsızlıklarından tutun da ayak parmaklarında ve kemiklerinde kalıcı hasarlara sebebiyet veriyor. Uzun saatler boyunca yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi uzmanlarca tavsiye edilmiyor.

Topuklu ayakkabı giymenin zararları. Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Siyah Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okumalısınız!

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Ağustos 2018, 05:28

Erkeklere Saç Bakım Önerileri

Shall We? beyleri için hazırladığımız saç bakım önerileri ile karşınızdayız. Sağlıklı bir saça kavuşmak, saç bakımı yalnızca kadınlara mahsus bir durum değil. Ve bakımlı bir erkek olmanın ilk yolu, bakımlı saçlardan geçiyor. İşte Shall We? beyleri için hazırladığımız saç bakım önerileri yazımız. Hep birlikte göz atalım. Sağlıklı bir saça sahip...

Devamını Görüntüle