Sinema

Doğaüstü Güçler Kullanılan 20 Harika Film Önerisi

Bir insanın hayal dünyası ne kadar genişse, o dünyasında yaratacağı karakterler de o kadar özel olacaktır. Bu film önerimizde doğaüstü güçler kullanılan izleyiciye soluksuz bir haz uyandıran en iyi filmleri derledik. İşte izlerken sizi içine çekecek ve kendi dünyasına götürecek,  doğa üstü güçler kullanılan 20 harika film önerisi

Doğaüstü Güçler Kullanılan 20 Harika Film Önerisi

 1. Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) | 2015 | IMDb: 4,3

Fantastik Dörtlü, uzay görevi sırasında kozmik bir radyasyona maruz kalan Sue, Reed, Ben ve Johnny isimli dört astronot genetik özelliklerinin değişmesi sebebi ile özel yeteneklere sahip olurlar. Sue görünmezlik yeteneğine sahip olur, Ben kayaya dönüşür, Reed yüksek seviye esneklik kazanır, Johnny ise alev topu olabilme ve uçabilme özelliğine sahip olur. Yeni yapılarına alışmaya çalışan Fantastik Dörtlü eskiden dost oldukları birisinin şimdi kötü emelleri yüzünden düşmanları olur. Dünyanın yok olması tehdidi sebebi ile savaşmak zorunda kalırlar.

 1. Hulk | 2003 | IMDb: 5,6

Bruce Banner’in liderlik ettiği çok gizli bir proje, ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen deha öğrencilerin ve bilim adamlarının da katkılarıyla son demlerine kavuşmuştur. Projeyi test etmek amacıyla başlatılan programda aksi bir durum oluşur ve bir patlama yaşanır. Patlama sonrası yüksek radyasyona maruz kalan Bruce, gama ışınları nedeniyle bir tür mutasyon geçirir. Ne zaman sinirlense yeşil ve büyük bir deve dönüşür. Bruce sinirlendiği zaman kontrolü dışında dönüştüğü bu yeşil canavarı kontrol edemez. Artık sadece bu durumu içine sindirmek zorunda kalır.

 1. Jumper  | 2008 | IMDb: 6,0

Film, Steven Gould’un kitabından uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır. Doğuştan gelen yeteneği ile hayatında hem güzel hem de kötü sonuçlar doğuran bir gencin hikayesine odaklanmaktadır. Davey babası ile birlikte yaşadığı hayattan hiç zevk almamaktadır. Bir gün evden kaçmaya karar verir. Davey, uzun zıplama yeteneğine sahiptir. Bu yetenek ona yol arkadaşı olacaktır, fakat başı beladadır.

 1. Push (Darbe) | 2009 | IMDb: 6,1

Doğaüstü güçler kullanılan bir diğer film ise, Paul McGuian’ın sıra dışı bir bilim kurgu denemesi olan Push filmi. Amerikan hükümetinin gizli sürdürdüğü karanlık bir operasyon, bir grup Hong Kong’lu gencin kabusu olmuştur. Bu yetenekli gençler üzerinden kendi çıkarları için, bu grubun birer silaha dönüşmesini istemektedirler. Bu durumdan kurtulmak için hepsinin güçlerini birleştirmeleri gerekmektedir. Bu amaçla da insanların düşüncelerini istediği gibi kontrol eden Alyssa English’e ulaşmaları ve birlikte savaşmaları gerekmektedir.

 1. Inkheart (Mürekkep Yürek) | 2009 |  IMDb: 6,1

Mortimer Folchart ve 12 yaşındaki kızı Meggie tam bir kitap kurdudur. Baba-kız sürekli kitap okuyarak zaman geçirmektedir. Fakat bu alışkanlıkları çok tehlikeli bir hal alır. Ne zaman yüksek sesle bir kitap okusalar, kitap karakterleri gerçek hayata, gerçek hayattan bir kişi ise kitaba karışır. Meggie’nin annesi de bu yüzden Inkheart adlı bir kitaba karışmıştır. Mo, 10 yıl boyunca süren aramalar sonucunda kitabı bulur. Fakat karısına ulaşmak için mücadele verirken, Inkheart’ın kötü kalpli kahramanı Capricorn bu defa da biricik kızı Meggie’yi kaçırır.

 1. The Sorcerer’s Apprentice (Sihirbazın Çırağı) | 2010 | IMDb: 6,1

Balthazar Blake ismindeki Manhattan modern dünyanın usta bir sihirbazı ve çırağının hikayesine odaklanıyor. Usta sihirbaz Balthazar, şehri Maxim Horvath’dan korumaya çalışmaktadır. Güçlü düşmanı ile başa çıkamayacağını bildiği için yanına Dave Stutler’i alır. İlk bakışta çelimsiz gibi görünse de gizli yeteneklere sahip olduğu zamanla anlaşılır. Balthazar, bildiği bütün sihirleri çırağına öğretir. Şimdi bu ikili şehri kötü büyücülere karşı savunmak zorundadırlar.

 1. I Am Number Four (Ben Dört Numara) | 2011 | IMDb: 6,1

Film, Pittacus Lore’un çok satan kitabından uyarlanmıştır. Kendisini öldürmek için gönderilen tehlikeli düşmanlardan kaçan John Smith’in gerilim ve aksiyon dolu hikayesini anlatıyor. Kendisini öldürmek için gönderilen acımasız düşmanlara karşı koruyucusu ve arkadaşıyla birlikte hayatta kalmaya çalışmaktadır. Bu sebepten ötürü eyaletleri dolaşıp kendine yeni bir kimlik edinmektedir. Yine bir eyalette farklı bir kimlikle hayatına başlamak üzere olan John, burada sürprizlerle karşılaşacaktır.

 1. Next | 2007 | IMDb: 6,2

Chris, kimsede olmayan eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Eşsiz kimyasal yeteneği sayesinde birkaç dakika sonra cereyan edecek bir olayı önceden fark edebilmektedir. Bunun farkına varan devlet ise Chris’i kendi yararına kullanmaya çalışır. Chris bu durumdan kurtulmak için kaçıp Las Vegas’ta bir illüzyonist olarak işe girer. Fakat burada da FBI ajanı tarafından deşifre edilir. Chris bunun sonucunda iki tarafında arasında sıkışıp kalır.

 1. Hancock | 2008 | IMDb: 6,4

Güçlü süper kahraman Hancock, alkolizm ve beceriksizliği ile insanlar tarafından alay konusu olmuştur. Güçlü süper yeteneklerine rağmen, hayata karşı olumsuz bakış açısına sahip olması nedeni ile hiçbir şeye değer vermemekte ve bu durum da insanlar tarafından kötü karşılanmaktadır. Hancock geçmişini tekrardan hatırlatacak hiç beklemediği bir durum ile karşılaşacaktır.

 1. Lucy | 2014 | IMDb: 6,4

Tayvan’ın başkenti Taipe mafya, yer altı suçları, çeteler tarafından yönetilirken en aktif ticaret ağı olan uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Lucy birkaç gece birlikte takıldığı Richard isimli erkek arkadaşı yüzünden başına çok büyük bir bela alır. Çok büyük bir mafyanın içinde kendini bulan Lucy, karnında eşi benzeri olmayan bir tür sentetik uyuşturucu ile zorla başka bir ülkeye gönderilir. Karnındaki sentetik uyuşturucu gördüğü şiddet sonrası patlayarak bütün vücuduna yayılır. Uyuşturucu zamanla hiç beklenmedik bir tepkimeye girerek Lucy’e benzersiz yetenekler kazandırır. Lucy artık çok zeki ve üstün zekalı birisine dönmüştür. Sentetik uyuşturucunun vücudunda bulunduğu her saat beyninin kullanma kapasitesi de artmaktadır.

 1. Pers Prensi: Zamanın Kumları | 2010 | IMDb: 6,6

Haşhaşiler, Assasinler, ve Binbir Gece Masallarına konu olan Ebu Hassan’ın Haylaz bir prens olan Prens Dastan ile olan ” efsanevi ” maceraları sinemaya bir kez daha aktarıldı. Dastan, gönülsüz olsa da gizemli bir prensesle gücünü birleştirmek zorunda kalmıştır. Prens Dastan ve prenses, zamanı tersine çevirebilen “Zamanın Kumları”nı açığa çıkarabileceklerdir. Sahibinin dünyaya hükmetmesine yarayacak olan yıllanmış bir hançeri kötü güçlere karşı korumak zorunda kalacaklardır.

 1. The Forbidden Kingdom (Yasak Krallık) | 2008 | IMDb: 6,6

Yasak Krallık filminde, aklını fikrini kung-fu ile bozmuş yeteneksiz ve çelimsiz ergen Jason, mahallesindeki zorbalardan kaçmaya çalışırken, tesadüfen bir zaman boşluğuna düşer. Antik Çin’de mitolojik Maymun Kral’ı kurtarmak için zorlu bir yolculuğa girer. Maymun Kral’ı büyüleyerek taşa dönüştüren Yeşim Kral ve ordusunu yenmesi gereken Jason, yolculuğunda kendisine yardım edecek ve Kung-fu öğretecek iki usta ve intikam yemini etmiş bir genç kız ile yola çıkacaktır. Filmde Jet Li Maymun Kral ve sessiz rahip rolünü oynarken, Jackie Chan ise, T’sa-Ho adlı rahibi canlandırıyor.

 1. Wanted (Aranıyor) | 2008 | IMDb: 6,7

Wanted filminin, büyük ilgi toplayan Red One digital kameranın kullanıldığı ilk yapım olduğunu belirtelim. James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman gibi usta oyuncuların oynadığı en iyi aksiyon filmlerinden biri olabilecek nitelikte bir yapıt. Filmde yine sağa sola mermi sıkan bir Angelina Jolie (Fox) görüyoruz. Wes sıradan başarısızlıklarla dolu bir hayat yaşarken, bir gün karşısına Fox isimli bir seri katil çıkar. Güzel ve silah ustası olan bu kadın Wes’e aslında çok özel yeteneklerinin olduğunu ve babasının eskiden kendileri ile birlikte çalıştığını söyler. Wes başarısızlıklarla dolu hayatını değiştirmek için kendisini yenilemeye ve geliştirmeye adamıştır. Çok zorlu bir eğitim sürecini geçecek ve en az babası kadar iyi bir silah ustası olacaktır. Bu esnada kader ipliğinden çıkan görevleri yerine getirirken, aklındaki şüpheler ve düşünceler ile bulunduğu sistemi sorgulayacak ve film çok karmaşık bir hal alacaktır. Ünlü isimlerin usta oyunculukları ile izleyenlere adeta soluksuz bir deneyim kazandırıyor.

 1. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika | 2011 | IMDb: 6,9

Chris Evans’ın başrolde olduğu film ilk yenilmez Kaptan Amerika’nın doğuşunu konu ediniyor. 2. Dünya savaşı yıllarını konu alan filmde bir deneyin sonucu olarak cılız ve çelimsiz asker Steve Rogers’in güçlü ve üstün becerikli bir askere dönüşünü gözler önüne seriyor. Uzun yıllar önce Marvel Sinematik evreni tarafından hazırlanan, sergilenen fakat bir türlü çekim aşamasına girilmeyen film tam 11 yıl sonra çekimlere başladı ve vizyona girdi.

 1. Constantine | 2005 | IMDb: 7,0

Angela Dodson ismindeki genç kız, ikiz kız kardeşi Isabel’in ölümünün bir intihar olmadığını kanıtlayabilmek için özel dedektif John Constantine’den yardım ister. Angela’nın ölen kız kardeşinin bir Katolik olmasından ötürü canına kıyacağına ihtimal vermez. John, mistik konularda ün sahibi olmuş birsidir. John, vaktiyle intihara teşebbüs ederek cehenneme gitmiştir. Sonra yeniden dünyaya gelerek iyi şeyler yapmak sureti ile yeniden cennete gidebilmeyi umut etmektedir. Isabel’in ölüm vakasında John, şeytanların insan dünyasına girmeye çalıştıklarını farkeder ve onlara savaş açar. Açtığı bu savaşta kendisini direkt olarak İblis ile bir çelişkiye yönlendirir.

 1. Man of Steel (Çelik Adam) | 2013 | IMDb: 7,1

Bir süper kahraman filmi olan, hatta süper kahramanların en iyisi olarak görülen Çelik Adam nam-ı diğer Superman filmi de doğaüstü güçler kullanılan en bilinen filmlerden biri.  Gazetecilik yapan Clark Kent aynı zamanda herkesin kurtarıcısı Superman’dır. Dünyaya gelen sıradışı güçlü varlıklar ile savaşmak zorunda kalacaktır.

 1. Spider-Man (Örümcek Adam) | 2002 | IMDb: 7,3

Spider-Man 2002 yılında vizyona giren ve ilk örümcek adam serisi olduğundan gönüllerde taht kuran Peter Parker’ın hikayesine odaklanıyor. Okulda arkadaşları tarafından hor görülen, sevilmeyen Peter, bir gün okulda katıldığı gezide bir tür örümcek tarafından ısırılır. Isırıldıktan sonra örümceğin işlevsel içgüdülerini kazanır. Aşık olduğu kız Mary Jane’i sadece hayal eden Parker. Kazandığı yetenekler ile onu etkilemeyi ve kötülüklerle savaşmaya başlar.

 1. X-Men | 2000 |  IMDb: 7,4

Profesör Xazvier, dünyada çoğu kişinin farkında olmadığı bir durumdan haberdardır. Bu nedenle kendi çıkar ve isteklerinden bağımsız olarak muhtelif mutasyonlara tabii tutulmuş insanları, yeteneklerini açığa çıkarmak adına bir okulda toplamıştır. Okulda toplanan genç mutantların asıl amacı dünyaya kötülük getirme amacında olan yapay mutantları durdurmaktır.

 1. The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi) | 2004 | IMDb: 7,4

Evab Treborn, yoğun stres yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun en büyük sebebi ise karanlık geçmişidir. Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış ve güçlü psikolojik travmalar yaşamıştır. Treborn, tesadüf eseri zamanda yolculuk yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder. Geçmişin karanlık izlerini silmek için hemen uğraşmaya başlar.

 1. Matrix | 1999 IMDb: 8,7

Matrix, bir bilgisayar yazılımcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nick nameli usta bir bilgisayar korsanıdır(hacker). Fakat siyah takım elbiseli siyah gözlüklü bir grup tarafından yakın takibe alınır. Bu ekip tarafından takip edilmesinin sebebini ise Morpheus’dan öğrenecektir. Morpheus’un komplo teorisine göre dünya tamamen aldatıcıdır, insanlık uzaydan gelen yaratıkların kölesidir. Neo kendisini anlamlandıramadığı bir şekilde Morpheus’a inanmak zorunda hisseder. Fakat Neo, Trinity ve Morpheus’un yardımı ile kendilerine dayatılan bu sistemi yıkmak için mücadele verecektir. Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne gibi önemli isimlerin olduğu efsane film Matrix’e listemizde yer vermeseydik tabi ki olmazdı.

 

Doğaüstü güçler kullanılan 20 harika film önerisi yazımızdan sonra dilerseniz bir diğer film önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Birbirinden Muhteşem 20 Film Önerisi ve Tüm Ayrıntıları.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Bayılıyorum bu tarz filmlere.Butterfly Effect kesinlikle unutamadığım filmlerden mesela.Kaldı ki listede severek izlediğim birçok film var.İzlemediklerimi de en kısa zamanda izleyeceğim.Yazı için çok teşekkür ederim tam nokta atışı olmuş:)

 2. izlemediğim 3 tane varmıs fılm :) aksam baslıyım sırayla surec bıtene kadar hafızaları yenıleyelım :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu