Sağlık

Doğal Tütsülerin Kullanım Alanları

Kimi zaman dükkanlara, hastanelere, eğitim alanlarına girdiğimizde burnumuza hoş kokular gelir. Kokuları duyduğumuzda bulunduğumuz ortama daha kolay adapte olmamızı sağladığının farkına varamamış olabiliriz. Her ortamda kullanılacak tütsü, verdiği enerji ile farklıdır. Bu yazımın kokusu, doğal tütsülerin kullanım alanları.

Doğal Tütsülerin Kullanım Alanları

Adaçayı Tütsüsü

Doğal tütsülerin kullanım alanları yazıma en sevdiğim tütsü olan adaçayı ile başlamak istiyorum. Adaçayının ortamda bulunan olumsuz enerjileri temizlemesi, dinginlik vermesi, kokusunun rahatlatması, sinirlerin yatışması için çok yardımcıdır. Kokusunun güzelliği ile konsantrasyonunuza destek verdiği için, çalışma, okuma ortamlarında kullanılabilir.

Yasemin Tütsüsü

Aşk duygunuzu güçlendirerek atmosferin romantik havasını yükseltir. Mutluluk verir, zihninizi pozitif düşünceye yönlendirir. Doğal tütsü olarak yatak odasında kullanılması faydalıdır.

Limon Çiçeği Tütsüsü

Sakinleştiricidir, sinirleri yatıştırır. Aynı zamanda ferahlığı ile bronşite karşı çok yararlıdır.  Hastane gibi şifa beklenen ortamlarda kullanılması, ortamın iyileştirici etkisini arttırır. Özel muayenehanelerde de pozitif etki yaratır.

Tarçın Tütsüsü

Tarçın kabuklarının yaydığı koku ile dinginlik, rahatlık ve güven etkisi verir. Çalışma alanlarında kullanılması, kararsızlıkları bertaraf etmekte yardımcı olur ve yetenek geliştirmek için etkilidir.

Lavanta Tütsüsü

Alerji sorunu bulunanlar için kokusu günde 3-4 defa koklandığında faydalı olan lavanta, tütsü olarak da kullanılabilir. Depresyona karşı sakinlik etkisi vardır. Cinsellik açısından bakıldığında da cinsel soğukluğa karşı etkilidir. Lavanta tütsüsünün yatak odaları ve oturma odalarına kullanılması tavsiyedir.

Portakal Çiçeği Tütsüsü

Sinir bozukluğu anlarında, yorgunluk hissiyatı ortaya çıktığında kullanmak çok faydalıdır. Gribal enfeksiyona ve kulak burun, boğaz hastalıklarına karşı kullanılır. Romantizmde de kendini gösterir. Yoga ve meditasyonda kullanılabilir.

Çam Tütsüsü

Taze kokusuyla ferahlık veren çam, içeriğiyle astıma faydalıdır, bronş açma etkilidir. Aynı zamanda strese karşı iyi gelir, sakinleştirir. Çam tütsüsü sakinlik vermesi sebebiyle çalışma ortamlarında, oturma ve yatak odalarında kullanılabilir.

Nane Tütsüsü

Ferahlatıcı etkisiyle birlikte sakinleştirici özelliği vardır. Koklandığında mistik duygular yoğunlaşır. Sakinleştirdiği için uyku sorunu yaşayanlara çok iyi gelir. Yemek odası, yatak odası ve çalışma ortamları nane tütsüsünün kullanım alanı olarak idealdir.

Bergamot Tütsüsü

Doğal tütsülerin kullanım alanları listemizde sıra bergamotta. Bergamot meyvesinin kabuklarının içerdiği yağlar yandığında ortaya çıkan koku, mutluluk duygusunu güçlendirir, yaşam enerjisini arttırır. Ortamlarda bulunan kirli enerjinin temizlenmesini sağlar. Öğrenme esnasında kullanılabilecek olan bergamot tütsüsü, dikkat verme, konuşma yapma sırasında da rahatlatıcı etkisinden dolayı her türlü öğrenme ortamında kullanılabilir.

 

Doğal Tütsü Yapımı yazımı okumak için tıklayın 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Hiç tütsü kullanmadim ama alip denemek istiyorum merak ediyorum özellikle cicek kokulu tütsüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu