in , ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Doğal Tütsü Yapımı

doğal tütsü

Bir insanla karşılaştığımda ilk izlenimlerimde dikkat ettiğim şeylerden biri, bir ortamda istem dışı olarak ilk fark ettiğim şey kokudur diyenler buraya! Yaşadığınız alanda daha mutlu olmak için zevkinize uygun kokuları butiklerden, dükkanlardan alabilirsiniz. Peki, ya bu kokuların aynı zamanda sizin ruhsal sağlığınızı düzenlemenizde yardımcı olabildiğini söylesek? Bu seferki koku unsurumuz tütsü. Evinizde doğal tütsü yapımı aslında sandığınız kadar zor değil.

Tütsü Nedir? Doğal Tütsü Nedir?

Tütsü, bulunduğunuz ortamın güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde olarak tanımlanır. Aktarlarda, marketlerde hazır satılan çubuk tütsüler hoş koku yayar. Fakat bu çubukların enerji düzenlemesi ile bağlantısı olduğunu söyleyemeyiz, sadece ortam kokusunu değiştirir. Piyasada satılan bitki yağlarından yapılan tütsüler de ortamın hoş kokmasını sağlamak için kullanılabilir.

Doğal Tütsü Yapımı

Tütsü Kullanımı Nerden Geliyor?

Hoş kokmasından dolayı dini törenlerde mabedlerde kullanılır. Bunun tek sebebi belki de hoş kokmasından dolayı değildir. Antik dönemlerde tütsüler, büyü yapmak, kötü ruhları kovmak, hastaya şifa sağlamak, tanrılara adak olarak yakmak gibi pek çok farklı amaçla uygulanırdı. Zaman içerisinde, dinlerin deviniminden ve birbirinden ilham almasından ötürü tütsü yakma adeti halen mabedlerde devam etmektedir. O zamanlar henüz çubuk tütsü kullanılmadığından, doğal tütsü yapımı, ritüelde kullanılan hayvanın kemikleri, yılanın bıraktığı gömleği ile yapılırdı. Ağaç kabukları, otlar da kullanılagelmiştir.

Tütsü Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kitap okurken, müzik dinlerken, arkadaşlarla sohbet ederken, dinlenirken her an duyabileceğiniz güzel kokular sizi motive edebilir, konsantrasyonunuzu arttırabilir. Tabii ki bu durum tercih edeceğiniz bitkiye göre değişiyor. Kimi bitki odaklanmanızı sağlarken, kimi bitki cinsel performansa etki ediyor, kimisi dinginlik verirken, kimisi enerjinizi yükseltiyor. Osmanlı döneminde en çok kullanılan tütsünün odunsu olduğu biliniyor. Kiliselerde yakılan tütsü günlük ağacından yapılır.

Doğal Tütsü Yapımı Nasıldır?

Doğal Tütsü Yapımı

Tütsü yakmak için piyasada satılan buhurdanlıkları kullanabilirsiniz, bu durumda yağ kullanmanız gerekir. Ya da eskiden geleneklerimizde olduğu gibi, evinizde kullanmadığınız herhangi bir tava, kabı, terccih ettiğiniz bitkiden hazırladığınız tütsüyü yakmak için kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz bitkiyi, otu demet haline getirin. Kibrit ya da çakmak ile otu birkaç saniye yakın. Küle dönen ot kopup yere düşeceğinden, otu yakarken altına muhakkak kap tutun. Evinizin enerjisini temizlemek, ağırlığı atmak için yaktığınız tütsünüzü evinizin her odasında, her köşesinde gezdirin. Eğer tütsüyü konsantrasyonunuzu arttırmak için kullanıyorsanız, çalıştığınız / okuma yaptığınız yerin biraz ilerisine koyun. Zira tütsü yavaş yavaş yandığı sırada çıkaracağı koku yoğun olacağından size ağır gelebilir.

Doğal Tütsü Yapımı için Kullanılan Bitkiler

Sedir

Pek çok kültüre bakıldığında kutsal kabul edilir sedir. Günümüzde özellikle peyzaj düzenlemesi yapılırken kullanılır. Ülkemiz sedir ağacı bakımından oldukça zengin olduğundan tedarik etmeniz zor olmayacaktır. Evin enerjisinin temizlenmesi için kullanılır.

Doğal Tütsü Yapımı

Günlük Ağacı

Eski dönemlerde özellikle şifalanma ritüellerinde kullanılan günlük ağacı, aynı zamanda meditasyon yaparken de kullanılıyor. Günlük ağacını, aktarlarda sakız şeklinde bulabilirsiniz. Bu sakızı bir kaseye koyup odanızda yakabilirsiniz.

Ardıç

Ardıç her daim yeşil bir bitkidir. Çalıları demet haline getirip yaktığınızda size dinginlik verecek, zihinsel yorgunluğunuzun azalmasını sağlayacaktır.

Gül

Gül kokusunu her daim sevmiştir insanlar. (Konumuzun dışında, fakat yemeklerde bile kullanıyoruz. Bkz: güllaç) Kurutulmuş gül yaprakları da tütsü olarak kullanılabilir. Kuru gül yapraklarını yaktığınızda aslında sevgi ve aşkı kutlamış olursunuz. Yemek masanızdaki canlı gülleri ertesi günlerde tütsü olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta

Lavantanın her hali çok güzel kokmuyor mu? Boşuna mı büyükannelerimiz dolapların içine lavanta keseleri koyuyorlardı? Bu sefer de kurutulmuş lavantaları tütsü olarak kullanacağız. Yorgunluk, uykusuzluk, depresyon sorunlarına iyi geldiği bilinen lavantanın tütsü hali daha da etkili olacaktır.

Adaçayı

En çok bilinen ve kullanılan bitki, adaçayıdır. Ritüellerde, meditasyon yapılacak alanın enerjisini temizlemek için kullanılan adaçayının kokusu çok hoştur. Demet haline getireceğiniz adaçayı yavaş yavaş yanacak ve odanızda rahatlama sağlayacak.

Doğal Tütsü Yapımı

Manolya

Tazesinin yaydığı kokunun ne kadar hoşumuza gittiği malum, tütsü yapılmış manolya da sinirleri rahatlatır, uyumu arttırır, ferahlatıcı etkisi vardır.

Tarçın

Tarçın kabuklarından yapılan tütsü ruhsal sıkıntılarınızın giderilmesini sağlar, iştah açıcı özelliği vardır. Zihinsel aktivasyonların artmasını sağlar, kan basıncını dengeler.

Doğal tütsüler yaratmak istediğiniz ortama göre yağlarla birlikte kullanıldığında etkisini daha çok arttırır. Peki hangi yağ ne işe yarıyor gelin hep birlikte göz atalım;

  • Badem yağı: Bilgelik
  • Kiraz yağı: Sevgi
  • Tarçın yağı: Koruma
  • Gardenya yağı: Sevgi, huzur ve barış
  • Vanilya: Sevgi
  • Sandal ağacı yağı: Sağaltım ve koruma
  • Misk yağı: Tutku ve cesaret
  • Çam yağı: Para

Burçların Renkleri, Kokuları Ve Çiçekleri Nelerdir?

14 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hafif Yaz Tatlıları

Lezzeti Kadar Hafif Yaz Tatlıları

2018 Dekorasyon Trendi

2018 Dekorasyon Trendi – Evinizde Tropikal Esintilere Yer Açın