Sağlık

Doğal Elma Çayı Faydaları

Dünyada “Türk elma çayı” olarak ünlenmiş olan elma çayı , kurutulmuş elmadan yapılmaktadır. Tüm yabancı turistlere muhakkak ikram edilir. Bir turizmci olarak şimdiye kadar elma çayını sevmeyen yabancı turist görmedim :) Hazır elma çaylarının yanında doğal elma çayı faydaları nelerdir diye merak edenler, buyrunuz.

Elma Çayı

Elma çayı, içeriği bakımından mineral ve antioksidan açısından yaygın olarak kullanılan bitkisel bir içecek. Ev yapımı elma çayı için kırmızı elma yerine yeşil elmayı tercih etmeniz, sağlık açısından daha faydalıdır. Elma çayı yapmak için elma kabuğu ve elma ağacından bulunan beyaz çiçek kullanılabilir.

Eskilerin dediklerine kulak verirsek, her gün 1 elma yemenin bizim tüm hastalıklardan uzak tutacağını söylerler. Elma, sindirimi düzenlemede ziyadesiyle başarılıdır. O nedenle diyetlerde hep elma önerilir. Elma çayı bu sebeple kilo kontrolü için yardımcıdır, ayrıca iltihap azaltmada da başarılıdır. İçeriği sebebiyle elma ve elma çayı, spor öncesi tüketilecek yiyecek / içecekler arasında yerini almıştır.

Doğal Elma Çayının Faydaları Nedir?

Bağışıklık Sistemini Destekler

İçerdiği zengin B6 vitamini açısından zengindir ve bağışıklığı arttırır. Beyinde hasara sebep veren ve dopamini üreten sinir hücrelerinin yavaşça azalmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Konsantrasyon Sağlar

Elma çayından içilen ilk yudum itibariyle, beyinde bulunan asetilkolin miktarının artması ile konsantrasyon seviyesinin artması ve problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.

Elmada Bulunan Vitaminler

B Vitamini

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri ve sinir sistemi korunması bakımından önemlidir.

C Vitamini

Vücuttaki serbest radikallerin sebep olacağı hasarı bir nebze azaltılabilen ve vücutta bulunan bulaşıcı hastalık içeren mikroplara karşı savaşır.

C vitamini, özellikle deri ve gözler açısından önemlidir. Doğal elma çayı faydaları , C vitamini açısından zengin olması, vücudun doğal yaşlanma sürecine karşı direnç sağlar. Zira c vitamini, cilt hücrelerini yenilenme sürecinde destekler, ciltteki kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırır, bakteri ve enfeksiyonlara karşı korumayı sağlar.

Tip 2 Diyabetine Karşı Savaş Açar

Elma çayı içerisinde bulunan polifenoller, vücudumuzda bulunan kan şekeri seviyemizi kontrolde tutar. Karbonhidratın vücuda alımı kontroldedir, sindirim sisteminde bulunan glikozun emilimi düşürür. Pankreas, elma çayı sayesinde insülin salgılanmasında uyarılır. Bu şekilde, 2 diyabete karşı direnç sağlar.

Antioksidan Kaynağı ve Kanser Önleyici

Bütün meyveler arasında fenolik bileşikler açısından en zengin olan tek besin elmadır.  İçerdiği antioksidanı yüksek bir besin kaynağıdır. Elma kabuğunda bulunan fitobesinlerin bağırsakta bulunan kanser hücreleri çoğalmasında etkili olarak tersine savaştığı ve kabuğuyla tüketilen meyvelerin, soyulup yenen meyvelere göre daha faydalı olduğu belirtilir.

Astıma Karşı Doğal Elma Çayı Faydaları

Akciğer sağlığı açısından elma çok faydalıdır ve astım hastalığı tedavisini destekler. Elma tüketiminin astım riski azalmasında ve bronşiyal duyarlılık azalmasında faydalı olduğu görülmüştür.

Kilo Sorununa Çözüm Desteği

İçerdiği kateşin ve polifenoller açısından vücutta bulunan yağların yakımında katkıda bulunur. Bu açıdan kilo kaybetmemize destek verir.

Doğal Elma Çayı Faydaları için Nasıl Demlenmeli?

1 orta boy elma görünüşte elma çayı yapmak için yeterli gelebilir. Lakin ben size 3-4 adet elma kullanmanızı tavsiye ederim. Tabii ki elmayı soymadan kullanacağız. Elmaları güzelce yıkadıktan sonra küçük doğrayın evvelden kaynattığınız 1 litre suyu doğranmış elmaların üzerine ekleyin. 15 dakika kadar kaynasın. Ve artık elma çayınız hazır. Süzüp içebilirsiniz.

Damak tadınıza göre elma çayınızı kendi tadıyla ya da şeker, bal, ekleyebilirsiniz. Ya da çayınızı demlerken sevdiğiniz miktara göre çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun :)

Zayıflamak İçin Bitki Çayı Önerileri yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz :)

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu