Hayata DairSeyahat

Doğada Boz Ayı İle Karşılaşmak

Doğaya çıktınız, tertemiz hava, kuş cıvıltıları ve huzur. Birden karşınıza bir bozayı çıktı. Doğada boz ayı ile karşılaşırsanız neler yapmanız gerektiğini sizler için yazdık.Keyifli okumalar.

Artık yaz mevsimini sonlandırırdık, sonbahar mevsiminin ise son günlerini yaşıyoruz. Ülkemizdeki en büyük ve en güçlü yırtıcı hayvan olan bozayılar kış uykularına dalmak üzereler. Doğa yürüyüşü yaparken, doğa fotoğrafları çekerken veya balık tutarken bir ayı saldırısına uğramak hiç birimizin isteyeceği bir durum değil.

DOĞADA BOZ AYI İLE KARŞILAŞMAK

Doğada ayı saldırısına uğramamız düşük bir olasılık. Yine de asla hafife alınmaması gereken bir durum. Doğamızın en güçlü unsuru olan boz ayılara karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız.

Bir ayı ile karşılaşırsak ne yapmalıyız? Ayıları sizden uzak tutacak ve bir saldırı anında hayatta kalmanıza yardımcı olacak 10 taktiği sizler için belirledik. Eğer onların evi olan doğaya gidiyorsanız bu bilgiler hayatınızı kurtarabilir!

 • Ormanda gezerken ses çıkarın

Ayılar sanılanın aksine çekingen ve korkak hayvanlardır. Saldırmalarının çoğu nedeni; bir insan ile aniden karşılaştığında hayvanın korkarak paniklemesidir. Bir ayı sizi uzaktan gördüğü veya kokunuzu aldığı zaman muhtemelen yolunu değiştirip kaçacaktır. Ayıyı korkutarak size saldırmasına neden olan şey onunla bir anda ve yakın mesafede karşılaşmanızdır. Bu, genellikle ters yönden esen bir rüzgar yüzünden kokunuzun ayıya gitmesi sebebiyle olur. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için alabileceğiniz en güzel önlemlerden biri ormanda yürürken sık sık bağırmak, ıslık çalmak, ses çıkaracak bir şeyleri birbirine vurmak veya benim yaptığım gibi şarkı söylemek olabilir. Bu sesler ayı dahil bütün hayvanlara orada olduğunuzu haber vererek onların sizden uzak kalmasına yarar.

 • Yavru ayılara asla yaklaşmayın

Küçük sevimli bir ayı yavrusu görmek, kocaman yetişkin sinirli bir ayı görmekten daha tehlikelidir. Sizi öldürecek olan ayının sevimliliği değil, muhtemelen etrafta dolaşan annesidir. Anne ayılar yavrularına yaklaşanlara karşı aşırı öfkeli ve saldırgan olurlar. Anne ayıların yavruları koruma içgüdüleri nedeniyle ayı saldırılarının bir çoğu, yavrulara yaklaşan insanlar nedeniyle gerçekleşir. Bir ayı yavrusu gördüğünüz zaman yapabileceğiniz en iyi şey etrafı kolaçan etmek ve oradan hızlı şekilde uzaklaşmaktır.

 • Biber gazı (Ayı spreyi) taşıyın

Olası bir karşılaşma veya saldırı anı için ayıya karşı kullanabileceğiniz bir biber gazını mutlaka hazır bulundurun. Koku alma duyuları çok güçlü olan ayılar biber gazı gibi maddelerden gerçekten çok etkilenirler ve bu maddelerin verdiği acıyla sizi bırakabilirler. Ayrıca biber gazı hem 4 ayaklı, hem 2 ayaklı hayvanlara karşı oldukça etkilidir. Şehirde de taşımanız önerilir.

 • Grup halinde yürüyün

Ayı olduğunu bildiğiniz bölgelerde mümkün olduğu kadar grup halinde yürümeye özen gösterin. Ayılar ve diğer canlılar geceleri daha aktif oldukları için yürüyüşlerinizi özellikle gündüz vakitlerinde yapmaya çalışın.

 • Ortada yemek bırakmayın

Eğer kamp yapıyorsanız yediğiniz yemekleri mutlaka kamp alanınızdan uzağa bırakın. Ayılar meraklı oldukları kadar koku duyuları inanılmaz gelişmiş canlılardır. Kilometrelerce öteden yemek kokusunu alabilirler. Çadırınıza girdiğinizde uyku tulumunuzun içinde bir boz ayı görmek istemiyorsanız, yediğiniz yemekleri kamp alanınızdan olabildiğince uzağa taşımanız ve hatta yüksek bir ağaca asmanızda yarar var.

 • Karşılaşma ve saldırma anı;

Peki, şimdiye kadar alınacak önlemleri sıraladık. Şansınız iyi gitmedi ve bir ayı ile karşılaştınız; Ne yapacaksınız? Koşacak mısınız yoksa ağaca mı tırmanacaksınız? Klasik bir bilgi olan ölü taklidi numarasını mı deneyeceksiniz?

 • Sakin olun ve onun yolundan çekilin

Ayılar tehlikeli hayvanlardır. Bir ayı ile karşılaştığınızda siz nasıl korktuysanız, o da o derece korkacaktır. Böyle bir durumda sakin olun ve gözlerinizi ayının üzerinden ayırmadan çok yavaş ve sakin adımlarla, ani bir hareket yapmadan ayının yolundan çekilmeye başlayın. Meraklı bir ayı ayağa kalkarak havayı koklar. Böyle bir durumda yine ani hareketler yapmadan ayıyla bir insan gibi konuşup kendinizi tanıtın ‘Merhaba Ayı Abi, Ben Ali’.

Bir insan olduğunuzu ve onu tehdit etmediğinizi hissederse yoluna devam edecektir. Eğer daha meraklı şekilde size yaklaşmaya çalışırsa sesinizi yükseltmeli veya yüksek ses çıkaracak bir şeylerle ayıyı daha fazla yaklaşmaması için uyarmalısınız. Unutmayın dünyanın en tehlikeli canlısı sizsiniz.

 • Büyük ve güçlü görünmeye çalışın

Eğer ayı dişlerini gösterip bağırıyorsa, kulaklarını geriye atmışsa kızmıştır ve bu sizin açınızdan çok tehlikeli bir durumdur. Ani ve ölümcül bir saldırı kaçınılmazdır. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en iyi şey eğer yeterli mesafeye sahipseniz montunuzu veya yanınızdaki herhangi diğer bir şeyi vücudunuzun bir parçası gibi havada tutarak ondan çok daha büyük çok daha tehlikeli ve çok daha vahşi olduğunuzu göstermektir. Bu eylemi gerçekleştirirken yüksek sesle böğürmeniz yine hayvanı korkutmaya ve size bulaşmama konusunda ikna etmeye fayda sağlayacaktır.

 • Biber gazınızı kullanın

Eğer biber gazınız kullanılabilir şekilde hazırsa, ayıya 4-5 metre mesafeden sıkarak onu kendinizden uzak tutabilirsiniz. Fakat buradaki en önemli nokta bu spreyi rüzgara karşı sıktığınızda kendi yüzünüze gelebilme ihtimalidir. Hayatınızın baharında ayı maması olmak istemezsiniz sanırım.

 • Sakın koşarak kaçmayın

Hüseyin Bold’u bile geçebilecek altın madalya sahibi bir maraton koşucusu bile olsanız bir ayıdan kaçmanız neredeyse imkansızdır. Ayılar ne kadar tombul ve hantal da görünseler saatte 60 kilometre hızla yokuş yukarı koşabilirler. Bir yarış atı kadar hızlı koşan dev bir ayı tarafından kovalanmayı eminim hiç birimiz istemeyiz.

 • Ölü taklidi yapın

Hepimizin mutlaka duyduğu şeylerden biri de ölü taklidi yapmaktır. Bu yapabileceğiniz son taktiklerden biridir. Ayı size saldırıp vücudunuza dokunduğu an yapabileceğiniz en iyi şey ölü taklidi yapmaktır. Ölü taklidinden kastım elbette çöp torbası gibi yere yayılmanız değil. Ellerinizi ensenize yerleştirip ayının sizi yuvarlamaması için bacaklarınızı V şeklinde açarak yüzüstü yere yatmalısınız. Ayı sizle bir süre oynayacaktır fakat sizi alt ettiğini anladığı an sizi bırakıp gidecektir.

 • Son olarak…

Doğaya gittiğiniz zaman bu iri ve tehlikeli canlıların evinde olduğunuzu, besin zincirinin en üstünde olmadığınızı, her an av durumuna düşebileceğinizi asla unutmayın. Ayılar doğadaki en güzel canlılardan biridir. Onlara saygı duyup yaşam alanlarını işgal etmediğimiz sürece onlar da bize yaklaşmayacaktır.

Bir de birbirinize ayı yakıştırması yapmayın lütfen. Onlar buna çok içerliyor. Siz hiç doğada kavga ederken birbirine ‘insan’ diye hakaret eden ayı gördünüz mü?

Doğada boz ayı ile karşılaşırsak neler yapmalıyız? yazımdan sonra tek başına seyahat etmek ile ilgili yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Tek Başına Seyahat Etmek İle İlgili Her Şey

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Biz Uludağda ayılarla yaşamaya alıştık:)
  Yürürken ayı ini görmeniz mümkün. Geçerken yemek bırakıp yola devam ediyoduk. Minimum 200 mt ilersine kamp kuruyoduk :d acıkınca gezenler oluyor tabi :))

 2. Ölü taklidi yapmak için sakın olana kadar topukları ardıma vura vura koşarak kaçamak için bu yazıyı birkac kere daha okuyayım en iyisi

  1. Umarım başıma gelmez ama sakin kalmayı duymuştum ve en etkili yöntemlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Yazı için teşekkürler.

 3. Ölü taklidi yapmak çok riskli ya savaşıp ölmeyi tercih ederim :)
  Bu arada çökmek yerine büyük ve güçlü gözükmek gerekiyormmuş bunu bilmiyordum

 4. Birebir karşılaşmış biri olarak söylüyorum ani hareketler yapmadan yavaş yavaş uzaklasın yazıyı hazırlayana teşekkürler

 5. Piyasa da satılan dandik biber gazı işe yaramıyor maalesef. Daha büyük tüplü olanlardan almanız gerekiyor. Karadeniz bölgesi harici çok fazla karşılaşma şansınız yok.

 6. Siz hiç doğada kavga ederken birbirine ‘insan’ diye hakaret eden ayı gördünüz mü? Bu çok iyi ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu