Gündem

Doctor Who 11. Sezon ile Ekim Ayında Tekrar Başlıyor

BBC’nin sevilen dizilerinden olan ve dünyanın en uzun bilim-kurgu dizisi Doctor Who, Ekim ayında 11. sezon ile ekranlara dönüyor.

1963 yılında “Klasik Seri” adı altında yayın hayatına başlayan Doctor Who 1989 yılında sona erdi. 2005 yılında “Modern Seri” adı altında başlayan ve kaldığı yerden devam eden dizi, Ekim ayında 11. sezonu ile yaklaşık 1 sene sonra tekrar ekranlara dönüyor. Aradan geçen 50’yi aşkın yıla rağmen dizi büyük bir hayranlıkla izlenmeye ve takip edilmeye devam ediyor. Yeni sezon ile ilgili ipuçlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Doctor Who Ekim Ayında Başlıyor

Bilmeyenler için Kısaca Doctor Who

Bu konuda rekoru elinde tutan ve her sene kendisine Guinness Rekorlar Kitabında da yer bulan Doctor Who, BBC’nin ve dünyanın en uzun soluklu bilim-kurgu dizisidir. Dizi ilk olarak 1963 yılından 1989 yılına kadar tam 29 yıl yayınlandı. Bu dönem dizi tarihinde ‘klasik seri’ olarak adlandırılırken, 2005 yılında tekrar başlayan ve hala yayın hayatına devam eden dönem ise ‘modern seri’ olarak adlandırılmakta.

Dizi, Doktor (Doctor) olarak bilinen ve TARDIS (Time and Relative Dimentions in Space) adlı, polis kulübesi görünümünde takılı kalmış zaman makinesiyle zamanda yolculuk yapan bir zaman lordunun farklı evrenlerdeki maceralarını konu alıyor. Zaman Lordları (Time Lords), Gallifrey adlı gezegenden gelen bir ırktır ve en büyük düşmanları Dalekler ile yapılan son büyük zaman savaşında hepsi ölmüştür. Doctor yaşayan son zaman lordudur. Zaman lordları zamanda yolculuk yapabildikleri gibi regeneration (yenilenme) denilen güçleriyle ölecekleri zaman vücut şekillerini de baştan oluşturabilmektedirler. Ekim ayında başlayacak olan yeni sezonda 13. Doktor’u göreceğiz ve aynı zamanda ilk defa Doctor rolünü bir kadın oyuncu (Joddie Whittaker) canlandıracak.

Doctor Who Ekim Ayında Başlıyor

Joddie Whittaker

Dizi Tarihinde Doctor Rolünü İlk Kez bir Kadın Oyuncu Canlandırıyor

50 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Doctor Who dizisinde Doctor rolünü ilk kez bir kadın oyuncu canlandıracak. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu sene Doctor rolünde Joddie Whittaker’ı izleyeceğiz. Joddie Whittaker aslında Doctor Who hayranlarına yabancı bir isim değil. Tüm zamanların en sevilen Doctor’u kabul edilen 10. Doctor rolündeki David Tennant ile Broadchurch dizisinde beraber oynadılar. Yayınlanan yeni sezon fragmanı ile başarılı oyuncu şimdiden dizi severlerin sevgisini kazanmış durumda.

Yeni Sezon Başlangıç Tarihi

7 Ekim Pazar günü yayınlanacak olan 11. sezonun ilk bölümü BBC America’da yayınlanacak. Yeni sezonun ilk bölümün adı ise “The Woman Who Fell to Earth (Dünya’ya Düşen Kadın)”. Bu bölüm aynı zamanda Chris Chibnall’ın yazdığı ilk bölüm olacak. Her pazar yeni bölümün yayınlanması düşünülen sezonun kaç bölüm süreceği ise belirsiz. Yeni sezonun fragmanını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Doctor Who 11. Sezon Fragmanı

Marslı Baykuş Öneriyor: Pir-i Lezzet Kitap Önerisi

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu