Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Alırken Bunlara Dikkat

Dizüstü bilgisayarlar, oldukça portatif olmalarının yanı sıra birçok farklı uygulamayı çalıştırabilecek kadar da güçlü bir yapıdadır. Evde, okulda ve işyerinde istenilen oyunu çalıştırmak veya iş yapmak için en iyi çözümdür. Günümüzde her ne kadar akıllı telefonlar ve tabletler popüler olmaya başladıysa da dizüstü bilgisayarlar hala önemini korumaya devam ediyor. Dizüstü bilgisayar seçerken dikkat etmeniz gerekenleri bu içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Seçiminde İşletim Sisteminin Önemi

Dizüstü bilgisayarların çoğunda Windows ve MacOS işletim sistemlerinden biri bulunur. Kişisel zevkinize göre bu işletim sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz. İşletim sistemleri arasında en esnek yapıya sahip olanı Windows işletim sistemidir. Günümüzdeki en güncel Windows sürümü olan Windows 10 sayesinde birçok işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Üstelik günümüzde birçok dizüstü bilgisayarda Windows 10 işletim sistemi bulunur. Dizüstü bilgisayar tercihi yaparken karşınıza çıkacak bir diğer işletim sistemi ise MacOS’tur. Apple tarafından geliştirilen bu sistem, birçok iMac dizüstü bilgisayarda kullanılır ve Windows ile aynı fonksiyonelliğe sahiptir. Windows ve MacOS’u ayıran farklardan birkaçı Siri, arayüz farklılıkları ve Apple Play olarak sıralanabilir.

Dizüstü Bilgisayar Seçerken Ekran Boyutuna Dikkat

Dizüstü bilgisayar modelleri arasında en hafif olanları, 11 ile 12 inç arasında olanlar olarak bilinir. Öte yandan kullanıcılara görüntüleme deneyimini ve hafifliği sağlayan modeller ise genellikle 14 inç civarındadır. Ayrıca büyük ekran tercih edenler ve bilgisayarı masanın üstünden kaldırmayı pek düşünmeyenler, 15 ve inç üzeri dizüstü bilgisayarları tercih edebilirler. Özellikle film izlemeyi ve oyun oynamayı seven kişiler, geniş ekranlı bir model tercih edebilirler.

Güçlü Donanım Demek Yüksek Performans Demek

Güçlü bir donanıma sahip laptoplarda Intel Core i9 veya i7 işlemci bulunur. Bu işlemciler, daha çok yüksek performansa ihtiyaç duyulan oyun bilgisayarları ve grafik tasarım amacıyla kullanılan modellerde tercih edilir. Öte yandan günlük kullanım iç in Intel Core i3 ve i5 işlemci modeller de denenebilir. Günümüzde bir dizüstü bilgisayarda en az 8 GB RAM desteği bulunmalıdır. Daha yüksek performans için 16 GB, 32 GB veya 64 GB hafızalı modeller de tercih edilebilir. Öte yandan AMD ve Nvidia’nın ürettiği ekran kartı modelleri sayesinde dizüstü bilgisayarlardan daha kaliteli grafikler elde edilebilir. Özellikle düşük bütçeli performans bilgisayarlarında Nvidia GTX 1050 Ti ve 1060 ekran kartları sıklıkla kullanılır. Öte yandan daha yüksek performans için Nvidia RTX 2070 ve 2080 ekran kartına sahip modeller de tercih edilebilir.

Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Dizüstü bilgisayar alacaktım bu bilgiler benim için çok iyi oldu. Daha rahat karar verebileceğim

  2. Değiştireyim benim dizüstünü diyorken mükemmel bir bilgilendirme olmuş teşekkürler yenisini alırken burası çok işime yarayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu