Sağlık

Diş Gıcırdatmak İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Diş gıcırdatmak nedir? Kişi genellikle uyku sırasında dişlerini bilinç dışı şekilde sıkarak diş gıcırdatma eylemini gerçekleştirir.

DİŞ GICIRDATMAK NEDİR?

Tıp dilinde bu eyleme “Bruksizm” denir. Bu eylem uykuda gerçekleşir. Kişi uyurken dişlerini sıkar ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Bu normal olmayan bir durumdur.

DİŞ GICIRDATMAK İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Diş gıcırdatmak genellikle genetiktir. Toplumda her 5 kişiden 2 sinde görülür. Bu kişilerden bir kısmı dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolgularını ve dişlerini kırabilirler. Bir kısmı ise çene eklemi disfonksiyonlarından, sabahları sebepsiz baş ağrısından ve yüz ağrılarından şikayetçi olabilirler.

Diş gıcırdatmanın psikolojik ve fiziksel sebepleri vardır. Bunlardan en önemlisi stres ve anksiyetedir. Streste artış olduğunda bruksizm de şiddetlenir. Uyku apnesi de diş gıcırdatma nedenleri arasındadır. Bazen de dişlerde kapanış bozuklukları olabilir.

Diş gıcırdatma eyleminin yapıldığını anlamak için doktor bazı sorular sorar:

 • Dişlerinizi uyurken gıcırdattığınızı duyan biri oldu mu?
 • Boyun ve omuz ağrıları çekiyor musunuz?
 • Eklemlerinizden gelen klik sesi duyuyor musunuz?
 • Uyandığınızda çene ekleminiz, yüz kaslarınız ve kulaklarınızda yorgunluk ya da ağrı hissediyor musunuz?
 • Dişleriniz hassas mı?

DİŞ GICIRDATMAK TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR SORUN MUDUR?

Diş gıcırdatmanın sebep olduğu sorunlar tedavi edilebilir, ancak bu eylemin tamamen ortadan kaldırılması pek mümkün değildir. Bir tedavi uygulanır ancak bu tedavi sadece akut problemleri çözer. Bir diş hekimi ve fizyoterapist tedavi için birlikte çalışabilir. Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabilir. Ayrıca diş problemlerinin hallolması diş gıcırdatma sorununu çözebilir. Bazen bunlar yeterli olmaz. Stres için tavsiyeler alınması da bir çözüm olabileceği gibi terapiye gitmek, meditasyon ve egzersiz yapmak, kas gevşetici almak gibi yollar da denenebilir. Ayrıca ilaç enjeksiyonu da uygulanabilir. Ayrıca kola, çikolata, kahve ve alkolden uzak durmak gerekir. Sert sakızlar çiğnenmemesi gerekir.

Diş gıcırdatma problemine çözüm olması adına diş hekimi tarafından kişinin dişlerine ve çene yapısına uygun şeffaf plaklar da yapılabilir. Böylelikle kişi diş gıcırdatmanın zararlı etkilerinden korunabilir. Çevresindeki kişiler de diş gıcırdatma ile ortaya çıkan rahatsız edici sesten kurtulabilir.

Diş gıcırdatmak ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımdan sonra diş eti iltihabı ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Nedir?

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. sadece gece değil gün içinde de çok sık yaptığım birşey ne yazıkki :(( bu güzel yazı için teşekkürler :)

 2. küçük kardeşimde bu var zaman zaman oluyor sonra kendiliğinden bırakıyor… can sıkıcı bir durum :(

 3. Ablamda strese bağlı bruksizm vardı. Stresli olduğu zamanları odasından yükselen diş gıcırdatma sesinden anlayabilirdik. Hastalarına Geçmiş olsun. Bilgilendirici makale için ise teşekkür ediyorum

  1. Belirtilere baktım.. Bende yokmuş.. Ama nadiren de olsa arada dişlerimi sıkıyorum.. =/

 4. Uykuda istem dışı yapiyorum yıllar önce başladı. Gece dişlik kullanıyorum. Biraz rahatlatıyor. Ama çenem ağrıyor maalesef.. Yaşayan herkese acil şifalar.

 5. Kızım hemen hemen her gece gırgırdatıyor özellikle huzursuz uyuduğu geceler daha fazla gırgırdatıyor.

 6. Küçükken hep yaparmışım ailem öyle söyluyor. Neyse ki sonra büyüyünce geçmiş. Yine de tedavisinin oldugunu bilmem iyi olduu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu