Sağlık

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş etlerinde, ağız ve diş bakımına özen gösterilmemesi, yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar nedeniyle enfeksiyonlar oluşur. Bu enfeksiyonlar diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bugünkü yazımda diş eti iltihabı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? gibi sorulara cevap bulacağız.

DİŞ ETİ İLTİHABI NEDİR?

Diş eti iltihabı çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak oluşur. Diş eti iltihabı gingivitis olarak da bilinir. Genellikle ağız hareketleri ve yemek yeme esnasında zorlanma, ağrıya sebep olur ve  oluştuğu bölgeye göre de farklılıklar gösterir. Bir kaç gün içerisinde ağız hijyeni sağlanırsa kendiliğinden iyileşir. İltihap çok büyük ise ve 4-5 günden uzun sürerse çiğneme, konuşma ve yemek yemede ciddi şekilde güçlük çekilmesine neden olur. Mutlaka bir diş doktoruna görünmek gerekir. Gingivit tedavi edilmezse, ciddi bir durum olan periodontite sebep olarak diş kaybına kadar giden zorlu süreçler yaşatabilir. Diş etlerinde olan iltihaplanmalar mutlaka tedavi edilmelidir.

DİŞ ETİ İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diş eti iltihabı basit seviyede ise bir çok insan bunu fark etmeyebilir. Belirti olmadan da diş etlerinde iltihaplanma olabilir. İltihabın boyutu arttıkça ve bulunduğu yer belirtilerin hissedilmesine açık olan bir bölge ise gingivit kendini bazı belirtilerle gösterebilir. En yaygın belirtiler şunlardır :

 • Diş etlerinde kızarıklık,şişlik, hassasiyet
 • Beyaz renkli iltihabı oluşumlar
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerin fırçalanması ya da diş ipi kullanılması sırasında kanama
 • Dişlerde sallanma-gevşeklik
 • Konuşma ve çiğneme sırasında ağrı hissedilmesi
 • Sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet
 • Ağız kokusu

DİŞ ETİ İLTİHABI NEDENLERİ NELERDİR?

Diş etleri, dişlere dışarıdan bakıldığı zaman görüldüğü noktadan uzak bir kısımda tutunur. Kalan kısım bir cebe benzer, bu kısmın içine yiyecek artıkları ve plaklar yerleşir ve orada kalır. Bu durum diş eti iltihaplarının en yaygın oluşum sebebidir. Diş plakları ince bir bakteri tabakasıdır. Ağız bakımı yetersiz olursa zamanla sertleşir ve tartar adı verilen diş taşlarına dönüşür. Tartarlar bu cep içlerine yerleşerek diş eti iltihaplarının oluşumuna neden olur. Bu iki durum diş eti iltihaplanmalarının iki önemli sebebidir ve kontrol altına alınmazsa diş eti çekilmesine neden olabilir. Günde en az 2 kere dişler ve dil düzenli ve etkili şekilde fırçalanarak ve fırçalama sonrası diş ipi kullanılarak bu durumlardan korunulabilir. Bazen farklı nedenler yüzünden de iltihaplanma meydana gelebilir. Bu nedenler şunlardır:

 • Sigara-tütün kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • Kortikosteroidler, oral kontraseptifler, kemoterapi ilaçları, kalsiyum kanal blokerları gibi bazı ilaçların kullanımı
 • Kırılmış dolgular
 • Dişlerdeki yapısal bozukluklar
 • Gebelik
 • Genetik nedenler

DİŞ ETİ İLTİHABI TÜRLERİ NELERDİR?

Diş eti iltihabının 2 farklı türü vardır.

 • Diş eti plağı ile indüklenen diş eti iltihabında plak oluşumu, sistemik faktörler, ilaç kullanımı ve yetersiz beslenme sonucu gingivit meydana gelmesi
 • Gingival lezyonlar ise plaklara bağlı olarak gelişmez. Belirli bir bakteri, virüs ve mantar türü nedeniyle oluşur. Genetik faktörler, alerjik reaksiyonlar, yara ya da takma dişler nedneiyle oluşan ya da nedeni bilinmeyen diş eti iltihapları da bu gruba girer.

***Tedavi için hastalığın türünün belirlenmesi önemlidir.

DİŞ ETİ İLTİHABI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Dişlerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve iltihap gibi sorunlarla diş doktorlarına giden hastalarda diş eti iltihabı teşhisi koyabilmek için fiziki muayene gereklidir. Daha önceden geçirilen diş operasyonları, tıbbi geçmiş ve semptomlar hakkında bilgi edinilir. Diş, diş etleri, ağız ve dil kontrolden geçirilir. Dişler arasındaki oyuklar ve diş ceplerine bakılır. Derin ceplere rastlanırsa kemik yapısının ve sağlığını tam olarak değerlendirilebilmesi için röntgen çekilebilir. Nedeni belirlenemeyen durumlarda detaylı tıbbi tetkik de istenebilir. Ağız ve diş sağlığına bağlı sorunlara vücudun farklı bölgelerinde olan hastalıklar da neden olabilir, bu yüzden hastalar farklı tıbbi birimlere yönlendirilir.

DİŞ ETİ İLTİHABI TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Diş et iltihabında hastalığın erken teşhisi önemlidir. Gerekli önlemler zamanında alınırsa tedavi başarılı olur. Böylelikle diş eti hastalıklarının oluşumu ve diş kaybı önlenebilir. İyi bir ağız bakımı rutini benimsenmelidir. Profesyonel diş eti bakımı, hastalığın tedavisinin temelidir. Diş doktoru profesyonel diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemlerini yaparak dişlerdeki plakları, tartarları ve diğer bakteri ürünlerini yok eder. Bazı özel aletler, lazer ya da ultrasonik cihazlarla uygulanan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırarak hastalığın tekrarlama riskini azaltır. Yapılacak diş restorasyonları da önemlidir. Ağız ve diş yapısı ile uyum sağlamayan protezler, dişlerdeki yapısal bozukluklar, diş temizliğinin önünde engel oluşturabilecek sorunlar da ortadan kaldırılmalıdır. Bunların yanında ağızda gerekli hijyen mutlaka sağlanmalıdır. Doktorun önereceği uygulamalar mutlaka yapılmalıdır. Bazen hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içeren gargaralar önerilebilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri – Doğal Yöntemler

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Dişler önemli ve hassas bir konu. Sadace fırçalamakla diş temizliği yapılmıyor. Diş ipi ve gargara ile daha temiz oluyor.

 2. Sanırım en çok problem yaşadığım sağlık sorunlarından biri diş olsa gerek. Bu değerli bilgilendirme için emeğinize sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu