Gezi RehberiKampSeyahat

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kamp yapmayı sevenler için bölge olarak çok bilinen bir bölgeyi bugün yazıyoruz. Kamp Alanları, Gezilecek Yerleri Dilek Yarımadası Milli Parkı Yazısı sizin için hazırlandı.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerede?

Yurtiçi ya da yurtdışından en çok ziyaret alan, en sevilen turizm noktalarından biri olan Kuşadası, Aydın şehrinin sınırları içinde bulunur. Tatil için farklı bütçelere hitap eden tesisler bulunuyor. Dilek Yarımadası, Aydın şehir merkezine 70 km., Kuşadası’na 24, Söke’ye 22 km uzaklıkta; Güzelçamlı mevkiinde, Büyük Menderes Deltası’nın girişinde yer alıyor. 1966 senesinde milli park statüsüne alınan Dilek Yarımadası, denize yakın konumda bulunması sebebiyle tatilcilerin çok tercih ettikleri bir bölge.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı ‘ndaki Seçenekler Neler?

Orman ve sahilin kesişme noktasında bulunan milli parkta, ister cafe, bungalovlarda, ister çadır, ister karavanınızla tatilinizi yapabilirsiniz. Çadırınız yoksa bile sorun etmeyin. Park içinde kiralık çadırlar bulmanız zor olmayacak. Duş, mutfak, kablosuz internet, otopark, oyun alanı; kısacası çadır / karavan tatili yapmak isteyenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donanım mevcut. Konaklama yapmadan günübirlik ziyaret için de gidebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı dahilinde, mavi bayrak taşına bir de plaj bulunuyor. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.

Plajda yüzmeye gittiğinizde yiyeceklerinizi açıkta bırakmadığınıza emin olun. Zira parkın sakinlerinden olan domuzlar poşetlerinizi kapıp götürebilir ;)

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Civarında Nereler Gezilebilir?

Milli parka günübirlik ziyaret mesafesinde bulunan, keyifle gezebileceğiniz tarihi yerler de var.

Priene – Milet – Didim Antik Kentleri

Dilek Yarımadası Milli Parkı Priene Milet Didim

Bir zamanlar liman şehri olan Priene şimdi Mykale Dağı’nın yukarılarında, denize 16 km mesafede bulunur. Hellen sanatına dair pek çok örneğe sahip. Dünyaca ünlü komutan Büyük İskender bu şehirde yaşadığı süre içinde, şehre Athena Polias Tapınağı’nı yeniden inşa ederek hediye etti.

Milet, zamanında Anadolu’nun, ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı, en ihtişamlı ve büyük şehirlerinden biri idi. Çok ünlü filozofları ve mimarları var idi. Kentin en ünlü yapılarından biri Faustina Hamamlarıdır.

Didim, Hristiyanlık öncesinde pagan inancı döneminde, Yunanistan’daki Delfi Kehanet Merkezi’nden sonra, Antik Yunan dünyasında en önemli ikinci bilicilik merkezi idi. Bu merkezin olduğu yerde, bilicilik tanrısı Apollon’un bir tapınağı bulunuyor.

Efes Antik Kenti

Dilek Yarımadası Milli Parkı Efes

Antik Dünyanın 7 Harikasından biri olan Artemis Tapınağı ile ünlenen Efes Antik Kenti, Hristiyanlığın yayılmasından sonra da önemini yitirmedi. Zira Hz. İsa’nın annesi Meryemana’nın yaşadığı ve öldüğü kabul edilen ev de burada bulunmaktadır. Hristiyanlar için hac mekanı olarak kabul edilen ev, Efes Antik Kenti’nin yukarısında bulunuyor. Selçuk ilçesinde bulunan kent, şaraplarıyla ün yapmış Şirince’ye de yakın mesafede bulunuyor.

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, İğneada Longoz Ormanları

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu