WorkShop

Diksiyon Eğitimi – WorkShop

Diksiyon Eğitimi! Shall We? ailesi olarak eğitime ve yardımlaşmaya ne kadar önem verdiğimiz bilinir. Bizler de üyelerimizin de faydalanabileceği etkinlikler yapmaya özen gösteriyoruz. Tüm seneyi kapsayacak olan workshoplarımızdan bir tanesini daha gerçekleştirdik.

Workshop eğitimlerimizde hem sosyalleşiyor, hem de yeni şeyler öğrenerek kendimizi geliştiriyoruz!

20 Ocak 2018 tarihinde radyocu ve oyuncu olan çok sevgili üyemiz Akın Altaş’ın yönettiği ”Diksiyon Eğitimi” workshopumuz, üyelerimiz tarafından yoğun ilgi gördü.
Günlük yaşamlarında kullanmak ve iş hayatında kendilerini öne çıkarmak adına eğitime katılan üyelerimiz hem çok eğlenceli vakitler geçirdi, hem de kendilerine yeni bilgiler eklediler.

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Diksiyon nedir?

Diksiyon, konuşma dilini etkili ve güzel kullanım anlamına gelmektedir. Dili düzgün kullanmak günlük hayatımızda ve iş hayatımızda bizleri farklı kılan etkenlerdendir. Diksiyonun kelime kökü Latince’den gelmektedir. Diksiyonun en temel faktörü; sözcüğü düzgün şekilde telafuz etmekten gelir. Bunun yanı sıra pelteklik, heceleme gibi, ş-s ç-c gibi harflerin kullanımında başarısız olan kişiler bu sorunlarını küçük alıştırmalar ve  eğitimleri ile çözebilir.

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Diksiyon hayatımızı nasıl etkiler?

Sosyal yaşantınızda insanlar ile sağlıklı iletişim kurmanız, anlaşılabilir olmanız diksiyonunuza bağlıdır. Diksiyonunuzu düzgün kullanmadığınız takdirde anlaşılabilir olmanız azalır ve konuşmanızın seyri çok değişebilir. Diksiyon, kelimelerin düzgün kullanılmasıyla oluştuğu kadar da nefes ve jest-mimiklerle de desteklenmelidir.

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Evde tek başınıza uygulayabileceği diksiyon eğitimleri mevcut.

Küçük alıştırmalar ile konuşmalarınızı düzenleyebilir, etkili ve güzel konuşabilirsiniz. Evde kendi başınıza uygulayacak alıştırmalar mevuttur. Bunlara göz attığımızda;

Nefes Egzersizleri: Nefesinizi açarak çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Diyaframımızı kullanarak nefesimi dengeleyebiliriz. Burundan nefes alarak diyaframı doldurup ağızdan geri verme şeklinde yaklaşık 20 kez, yavaş şekilde tekrar ediniz. Aynı tempoyu kullanmanız çok önemli.
Kelime Egzersizleri: Bütün kelimelerden önce ses yumuşamaları olan, cümle içerisinde kullanımı zor olan heceleri tekrar edebiliriz. İlk olarak heceler, ardından yumuşak ve noktalı harfler barındıran kelimeler kullanılmalı.

Bi Be Ba Bo Bu Bö Bü Bı,

Rûya, rûzgâr, hûlya, gûya, lûzûm, lûtfen, lûgat, nûr, nûmara, Nûri,

Piç Peç Paç Poç Puç Pöç Puç Püç Pıç

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Türk İşaret Dili Etkinlikleri

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birçoğumuz diksiyonumuzun düzgün olduğunu düşünsekte bu konuda çok yanılıyoruz bence.Bu nedenle bu tarz bir workshop yapılsa katılımın çok olacağını düşünüyorum.Fotoğraflardan anlaşıldığı üzere hem eğlenceli hem de öğretici bir workshop olmuş.Dilerim tekrarlanır ve katılma fırsatı yakalarım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu