in ,

Diego Armando Maradona Öyküsüdür

diego armando maradona

Diego Armando Maradona, dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük efsanesi olarak gösterilir günümüzde pek çok kişi tarafından. Maalesef henüz iki gün önce aramızdan ayrıldı efsane. Onun hayatını kaleme alıp saygılarımızı sunmayı da kendimize borç biliriz. RIP efsane…

Diego Armando Maradona

Felaket deryası olan 2020 yılında aramızdan kimler ayrılmadı ki… Kobe Bryant, sanki bir silsileyi başlatırcasına aniden bir helikopter kazasıyla aramızdan ayrıldı. O tarihten itibaren de pek çok ünlü ismi birer birer kaybettik. Bunların en sonuncusu da futbol tarihinde efsaneler listesinin en tepesinde yer alan Diego Armando Maradona…

Arjantinli Fakir Bir Çocuk

Tarih kadranları 30 Ekim 1960 tarihini vurduğunda Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te dünyaya geldi Maradona. Ailesi çok fakirdi. Toplam 6 kardeş olan Maradona, aslen İtalyan asıllı olup diğer erkek kardeşleri de profesyonel futbolculuk yapmıştır.

Zirveye Giden Yolun Başlangıcı

Maradona, küçük yaşlarda yeteneğini herkese göstermiştir. Öyle ki; topla yaptığı hareketler yaşıtlarını bırakın kendisinden büyüklerin ble kolay kolay yapamadığı hareketlerdir. Mahallede yaptığı maçlarda tabiri caizse topu ayağına yapıştırıp süratle koşar. İşte yine böylesi bir anda bir yetenek avcısı tarafından keşfedilir ve mahalle takımında amatör olarak top koşturmaya başlar. Estrella Roja adlı kulüpte başlayan kariyerine başka bir amatör takım olan Los Cebollitas takımına geçer. Yaklaşık 3 sezon boyunca burada da dikkatleri üstüne çekmeyi başarır ve Argentinos Juniors takımına transfer olur.Henüz 16 yaşında bile değilken geldiği kulüpte tam 167 maça çıkar ve 115 gol atar. Bu, muhteşem bir istatistiktir.

Boca Juniors ve İlk Şampiyonluk

Maradona 1976-1981 arasında Argentinos Juniors takımında adeta bir fırtına gibi eser. Tabi ligin ağabeyleri diyebileceğimiz büyük takımların radarına da çoktan girmiştir. ’81 sezonunun ikinci yarısında 1 milyon pound karşılığında Boca Juniors yolunu tutar. Dahası, 1982 yılında bu kulüpte ilk şampiyonluğunu yaşar.

Barcelona ve Kabus Dönemi

İlk lig şampiyonluğunu yaşayalı çok olmamıştır henüz. Ancak o, Avrupa’nın radarına girmiştir bir kere. 1982 yılında o dönemin rekor ücreti olan 5 milyon pound karşılığında İspanyol devi Barcelona ile anlaşır. Bu transfer onuo dönem için en pahalı oyuncu unvanının da sahibi yapar. Barcelona kariyeri de hızlı başlayan Maradona, gelir gelmez farkını ortaya koyar ve Copa del Rey ile İspanya Süper Kupası olmak üzere 2 kupa kazandırır takımına. “E bu kadar başarının üstüne ne demek kabus dönemi” diye çıkışabilirsiniz. Şimdi o kısma geldik işte. Maalesef Atletic Bilbao maçında ayak bileği kırılır efsanenin ve çok ciddi bir şekilde sakatlanır. Her ne kadar sakatlıktan daha da güçlü bir şekilde çıkmış olsa da kulüp başkanıyla yıldızı bir türlü barışmaz ve 1984 yılında transfer listesine girer.

İtalya’da Bir Efsane

Barcelona’da sakatlığına rağmen 2 kupa kaldıran efsane, çıktığı 50 maçta 38 gol atmayı da başarmıştır. 1984 yılında ise 6.9 milyon pound karşılığında Napoli’ye transfer olur ve yine en pahalı oyuncu rekorunu kırar. Napoli, onun kariyerinin en şaşalı ve zirve noktasıdır. Taraftar onun için adeta çıldırmaktadır. Üstelik balarıdan başarıya koşar. Maradona’nın liderliğinde Napoli, tarihinin en başarılı dönemlerini yaşar ve 2 kez lig şampiyonu olur. Üstelik efsane, 1987-88 sezonunda gol kralı olmayı da başarır. Tabii başarıları bununla da kalmaz. 1989 yılında UEFA Kupası ve 1990 yılında da İtalya Süper Kupası’nı kazandırır takımına. Ancak şöhret aynı zamanda bir ateştir de… Kokain kullanarak stresle baş etmeye çalışan Maradona 70.000 dolar para cezası ve 15 ay futboldan men cezası alır. 1992 yılında ise Boca Juniors takımına geri döner.

Milli Takım

Diego Armando Maradona, milli takım yıllarında da yıldız olmuştur. Çıktığı toplam 91 maçta 34 gol kaydetmiştir. 1982 Dünya Kupası’nda Arjantin formasıyla çıktığı 5 maçta 2 gol atar. Ancak onun asıl sansasyonel olayı 1986 yılındaki Dünya Kupası finallerinde olmuştur. Turnuva boyunca 5 gol atıp 5 de asist yapan Maradona, artık resmen korkulan bir makine gibi görülmektedir. Çeyrek Final maçında İngiltere’yle oynuyordu Arjantin. Falkland Savaşı’nın acısı henüz tazedir. Bu maçta Maradona, eliyle gol atmış ancak gol iptal edilmeyince Arjantin maçı 2-1 kazanmıştır. O, bu gol hakkında yapılan eleştirilere ise “Maradona’nın kafası ve Tanrı’nın eliyle atılan bir gol” yakıştırması yapınca Tanrı’nın Eli ibaresi bu golle adeta birbirine yapışmıştır. 1986 yılında Arjantin, finalde Batı Almanya’yı devirerek Dünya Kupası’nı kazanmıştır.

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona 1990 Dünya Kupası’nda başarılı olsa da Arjantin 2. olur. 94 Dünya kupası ise tam bir kabus niteliği taşır. Zira yapılan doping testinden geçemeyen efsane, geri gönderilir. Bununla birlikte milli takım kariyerini de sona erdirir Maradona. 2008 yılında ise bu kez Arjantin milli takımı teknik direktörü olur. Ancak 2010 Dünya Kupası’nda Arjantin, Almanya’ya çeyrek finalde 4-0 kaybedip elenince görevinden istifa eder. Pele ile birlikte FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülünün sahibi olan efsane 25 Kasım 2020 tarihinde kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrılmıştır.

 

Reşat Nuri Güntekin Öyküsüdür

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nazım hikmet: aşka aşık bir adam

Nazım Hikmet: Aşka Aşık Bir Adam

mükemmel ilişkinin sırrı nedir?

Mükemmel İlişkinin Sırrı Nedir?