in

Didem Madak Öyküsüdür

didem madak

Bir kadın. Hayatını şiirlere yansıtmış, şiirlerinde hayatı olan bir kadın. Kimdir bu Didem Madak?

DİDEM MADAK ÖYKÜSÜDÜR

Didem Madak. Kadın şair. 8 Nisan 1970 İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Şiir yazmaya çok küçük yaşlarda başlamıştır Didem. Şiirlerinde hayatından parçalar vardır hep. Annesi Füsun, kardeşi Işıl, kızı Füsun ve babası, onun en acıtan üniversite yılları şiirlerini oluşturacaktır.

Didem’den tam altı yıl sonra şiirlerindeki o ‘uzun siyah saçlı kız’ doğacaktır. Işıl. Ona ait dizeler de  dökülecektir Didem’in kaleminden ;

“Işıl çocuktu o zaman, ben de öyle,

Mevsim kesin yazdı, karpuzdan feneriyle,

Hani her çocuğu başka bir çocuğa yaklaştıran bir şarkı vardır ya,

Kıyıya yanaşan bir gemi gibi.”

Didem’in şiirlerinin baş kahramanıdır annesi Füsun. Füsun 38 yaşında beyin kanserinden hayatını kaybettiğinde Didem 13 yaşındadır ve o zor dönemleri tekrardan başlıyordur.

“Ölen her kadın için şiir yazdım.

Onları Muc’a evin karşılığında verdim,

Çok ucuza.

Artık bütün üzgün oluşlarımın adı: Anne!”

Annesini ölümünden kısa süre sonra evlenen babasını da es geçmemiştir Didem. Bu evlilik babasıyla arasına bir duvar örmesine sebep olmuştur.

“Babam…

Çıkarılmış bir adam bütün fotoğraflardan.

Kader neydi sanki o zaman,

Masada açık unutulmuş turuncu kulaklı bir makastan başka…”

“Yaşasaydın, hayatının ortasına güller yığan bir adam olsun isterdim babam.”

Aslında annesizlikten şair olmuş bir kadındır Didem Madak. Bir gün teyzelerinin kız kardeşlere annelerinin şiir defteri ve 25 yıllık Varlık Dergisi koleksiyonunu vermesiyle Didem’in hayata bakışı değişecektir.

İlk Evlilik..

Üvey anne ve babasıyla yaşayan Didem evden ayrılmak için kendine bir çözüm bulur. Dokuz Eylül Üniversitesindeki eğitimine devam ederken, birinci sınıfta tanıştığı biriyle gizlice evlenir, okulu bırakır ve evden ayrılır.

“Ardımda kırık bir ayna üvey anneleri hayatımın. Batsın diye güneşe tempo tutan o kız çocuğu… Evden kaçışımın pembe spor ayakkabıları vardı. Hüzün neydi sanki o zaman Artık kullanılmayan dikiş makinesi annemden kalma.”

Bu evlilik Didem’in hayatındaki diğer dönüm noktası olacaktır. Maddi sıkıntılar nedeniyle bir çok işte çalışır Didem Madak. Genç yaşta yapılan bu evlilik bir pişmanlıkla sonuçlanır ve boşanırlar. Sonra Didem bir bodrum katına taşınır. Bu eve taşındıktan sonraki halini “Birden yazmaya başladım.” diye ifade eder. Burada yaşadığı zorlukları anlatır şiirlerinde. “Rutubete dayanıldığı sürece şiir yazmak için çok iyi yerler.” diye bahseder bodrum katından.

Didem Madak, bu dönemde çok yalnız kalır. Sonraki üç yıl boyunca haber alınamaz Didem’den.

Grapon Kağıtları

Didem Madak’ın ilk şiir kitabı olan Grapon Kağıtları ona ,’İnkılap Kitapevi Şiir Ödülünü’ kazandırır. Ödülünü almaya İstanbul’a gider ve orada yaşamaya başlar. Grapon Kağıtları’ndan sonra Ah’lar ağacı(2002), Pulbiber Mahallesi(2007) şiir kitapları çıkar. İstanbul’a taşınmasından bir süre sonra ise eşi Timur’la tanışır. Evlendikten 3 yıl sonra kızı Füsun dünyaya gelir.

Kızının doğumundan sonra şiir yazamayan Madak, 41 yaşında annesi gibi kansere yakalanır. 24 Temmuz 2011’de kolon kanserinden yaşamını yitirir.

“Canım kızım sana mektup yazacağım. Çünkü artık başka bir şey yazamıyorum. Bu konuda pek de dertli değilim doğrusunu istersen. Sen bana belki bugüne kadar yazdığımdan başka türlü bir yazı yazmayı öğretirsin. Kendimi bir sonbahar ağacı gibi hissediyorum. Mutlu bir sonbahar ağacıyım ben. Yere düşen yapraklarımı eğilip topluyorum. Saçıma tutuyorum. Bakın yakışmış mı diye soruyorum. Sonra yaprakları havaya savuruyorum. Ben iki kişilik bir kabilenin me isimli kölesiyim. Çünkü sen acıktığında me diye ağlıyorsun ve bu ismimi seviyorum reis! Canım kızım, cehaletimden şair oldum…

Annesizlikten.

Sen sakın şair olma!”  

Genco Erkal Öyküsüdür

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Balık burcu seks hayatı

Balık Burcu Seks Hayatı – Burçların Seks Hayatı

Nijerya

Nijerya, Çin, Brezilya ve Avusturya – Bayrak Hikayeleri – Bunları Biliyor Muydunuz?