in

Devlet Erkânı Anıtkabir Ziyaretinde

devlet erkanı anıtkabir ziyaretinde

Devlet erkânı Anıtkabir ziyaretinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kabrini ziyaret ederek 19 Mayıs ile ilgili mesajlar paylaştı. Anıtkabir’e ilk giden ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu oldu. Kasapoğlu mozoleye çelenk bırakıp Anıtkabir Defteri’ni imzaladı.

Devlet Erkânı Anıtkabir Ziyaretinde

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Müfettişliği göreviyle Samsun’a ayak bastı. Ancak o, kendisine verilen işgallere karşı direniş gösterenleri bertaraf etme görevini yapmadı ve direnişleri örgütlemek için önce Havza’ya sonra da Amasya’ya geçti. Bundan dolayıdır ki 19 Mayıs günü her yıl Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak tüm yurtta coşkuyla kutlanmaktadır. Her milli bayramda olduğu gibi bu bayramda da hükümet yetkilileri Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Bu bayram ise Anıtkabir’e ilk giden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu oldu. Kasapoğlu beraberindeki heyet ile Aslanlı Yol’da yürüdü ve ardından mozoleye çelenk bıraktıktan sonra İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Bakan Kasapoğlu Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Medya Üzerinden Kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise sosyal medya hesabından tüm ulusun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Erdoğan yayınladığı mesajlarda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygıyla andığını ifade etti.

Saat 19.19’da Herkes Balkonlara!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yaptığı çağrıyla saat 19.19’u gösterdiğinde herkes balkonlarına çıkıp İstiklal Marşı’nı okuyacak. Öte yandan tüm statlar da aydınlatılacak ve buralarda da İstiklal Marşı çalınacak. Sokağa çıkma yasağı ve alınan tedbirler nedeniyle büyük kalabalık kutlamaların yapılamaması yine de anma etkinlikleri için engel teşkil etmiyor.

Kağızman’da 1 Yüzbaşı Şehit

Öte yandan terörle mücadelede acı haberler gelmeye devam ediyor. Kars’ın Kağızman ilçesi kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada Jandarma Yüzbaşı Ferhat Çiftçi ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Yüzbaşı Çiftçi kurtarılamayarak şehit düştü. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada operasyon sonucunda 3 teröristin de öldürüldüğü ifade edildi. Öte yandan bu operasyonla birlikte Kağızman-Çemçe bölgesindeki terörist unsurların tamamen yok edildiğinin de altı çizildi.

 

Mustafa Kemal Paşa ve Samsun

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oğlak burcunun en etkin 10 özelliği

Oğlak Burcunun En Etkin 10 Özelliği

Türk basınında ikinci dünya savaşı

Türk Basınında İkinci Dünya Savaşının Yansımaları