Hayata Dair

Dev Binalar

Dev Binalar başlıklı yazımda dünyanın şu andaki en yüksek binalarından bir seçki sunmaya  çalışacağım kıymetli takipçiler. Hatırlarsanız dün, Dev Alışveriş Merkezleri başlıklı yazımda dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden bahsetmiştim. bakalım hangi binalar listenin zirvesinde yer alıyor…

1- Burj Khalifa

Türkçesi Halfe’nin Kulesi olan bu yapı yükseklik korkusu olanlar için (benim gibi) tam bir kabus niteliğinde. Zira tam 828 metre yüksekliğe sahip! Burj Khalifa Birleşik Arap Emirlikeri’nin kalbi olan Dubai’de yer alıyor. 160 katlı bu yapı, insanoğlu tarafından inşa edilmiş en yüksek yapı olma rekorunu elinde bulunduruyor. burada bir ofis kiralama bedeli ise 43.000 Amerikan Doları. Mimari özellikleriyle de dikkat çeken bu yapının hiç bir cephesi tamamen düz olarak tasarlanmamıştır. Bunun nedeni, cephelere gelen rüzgar yükünü önlemek imiş. Sayamayacağım kadar çok rekoru olan bina 2010 yılında açıldı. En yakın rakibine 190 metreden fazla fark atmış durumda.

2- Tokyo Skytree

Listemizin ikinci sırasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Tokyo Skytree adlı televizyon kanalları için inşaa edilmiş. 634 metre yüksekliğe sahip olan yapı 2008 yılında inşaa edilmeye başlamış ve 2012 yılında hizmete açılmış. Mimari özellik olarak gelecek ve geleneği bir potada eriten bir görünüme sahip ki zaten Uzak Doğu’da bunu sıkça görmekteyiz. Bina, depreme de oldukça dayanıklı bir şekilde yapılmış. Gece olduğunda ise led ışıklarla aydınlatılan bina, görsel bir şölen de sunuyor.

3- Shanghai Tower

632 metre yüksekliğe sahip olan Shanghai Tower en yüksek bina olma rekoruna ulaşamamış olsa da yer yüzündeki en yüksek gözetleme kulesine sahip olma rekorunu bulunduruyor. İsminden de anlaşılacağı üzere Çin’de yer alan kule işyerleri, alışveriş merkezleri ve bir de otele ev sahipliği yapıyor. Shanghai Tower 128 katlı bir yapı imiş bu arada.

4- Ebrac El Beyt Kuleleri

Ecyad El Beyt Kuleleri Suudi Arabistan’da Mekke-i Mükerreme’de inşaa edildi. 601 metre yüksekliğe sahip olan yapının en tepesinde devasa bir saat kulesi yer alıyor. Kule, Osmanlı mirası olan Ecyad Kalesi yıkılarak inşaa edildi. Bu süreçte oldukça tepki çektiklerini hatırlıyorum.

5- Ping An Finans Merkezi

Yine Çin’deyiz. Şenzen kentinde inşaa edilen Ping An Finans Merkezi 115 katlı olup 599 metre yüksekliğiyle listemizde 5. sırada yer alıyor. ofisler, oteller ve alışverişmerkezleri mevcut. 2017 yılında inşaası tamamlanan yapı Çin’in en yüksek 2. yapısı konumunda.

Dev Binalar

Tamamlandığında bu saydıklarımızdan çok daha yüksek olacak bir yapı daha var. Henüz tamamlanmadığı için listeye dahil etmedim. Suudi prenslerden Velid bin Talal tarafından Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde inşaasına başlanan yapının planlanmış yüksekliği 1000 metre! Bu bina, projesi tamamlanmış olan kraliyet şehrinin ilk adımı olacak. Adamlarda para var abi ne diyelim.

Dev Binalar Yazısına Son Not

Dev Binalar yazımızda sizlere bir seçki sunmaya çalıştım. Dünkü yazımda da bahsettiğim üzere bu binalar modernitenin simegi olmakla birlikte bu denli bir yarış korkutucu gelmiyor değil. Küçükken çizgifilmlerde izlediğimiz şeyler artık gerçek oluyor. Yazımızın sonuna geldik kıymetli takipçiler başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın…

 

Dev Alışveriş Merkezleri

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hala bu kadar yükek binalar gördüğümde insanoğlunun neler inşa edebildiğine hayretle bakıyorum.Görsel olarak çok etkileyici olmalarına rağmen her zaman içimi ürpertmiştir bu denli yüksek binalar.Sizce de ürpertici değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu