Ekonomi - Finans

Dev Alışveriş Merkezleri

Dev Alışveriş Merkezleri başlıklı yazımda dünya üzerinde bulunan en büyük alışveriş merkezlerinden bir kaç tanesi hakkında bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere inşaat sektöründe alışveriş merkezi yapmak; müteahhitler açısından rüştünü ispat etmek gibi bir şey olmuş durumda. Artık alışılageldik tasarımların dışında daha ikonik yapılar tercih ediliyor ki mesela Kazakistan’da bulunan Han Çadırı bunlardan birisidir. Bakalım dev alışveriş merkezleri listesinin zirvesinde kimler yer tutabilmiş.

1- Dev Alışveriş Merkezleri- Dubai Mall

Burj Khalifa… Hatırlayınız kendisi dünyanın en yüksek yapısı olma unvanını elinde bulundurmakta. İşte listemizin en tepesinde bulunan Dubai Mall adlı alışveriş merkezi de yine dünyanın en yükseği olan Burj Khalifa’nın bir parçası. 1.12 milyon metrekarelik toplam alanıyla dünyanın en büyük alışveriş merkezi olma unvanını hem de en yakın rakibini ikiye katlayarak elinde bulundurmakta. İçinde ne yok ki! 14 bin araçlık dev bir otopark, 5 yıldızlı lüks bir otel, 1200’ü aşkın mağaza, on binlerce canlıya ev sahipliği yapan dev bir akvaryum…. Pihuuuuu daha neler neler. Biz gidemeyiz tabi oralara. Hayalini bile kuramayız. Ama belki Shallwe Aktivite grubumuz bir kıyak yapar bize ne dersiniz (sayın grup sorumlumuz yap bi kıyak be)?

2- New South China Mall

Listemizin en tepesinde o bulunuyordu Dubai Mall yapılana kadar ancak en enteresanı yine de o. Çinli bir milyarder tarafından Dongguan kentinde inşaa ettirilen bu dev yapının enteresan yanı şu: İçinde hiç dükkan yok! Zira kimse burada mağaza açmak istememiş. 659 bin metrekarelik alana inşaa edilen bu devasa yapıya şirketlerin gelmeme nedeni, Dongguan ahalisinin alım gücünün düşük olmasıydı. Böylece ,bir zamanlar, dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan yapı aynı zamanda dünyanın en boş alışveriş merkezi olma unvanını da kapmış oldu.

3- Golden Recources Shopping Mall

Üçüncü sırada da yine bir Çin yapısı var. Golden Recources Shopping Mall yada diğer adıyla Great China Mall 2004 yılında Çin’in başkenti Pekin’de açılmış. kapladığı alan ise 557 bin metrekare imiş. Ancak fiyatların pahalı olmasından dolayı ziyaretçi sayısı pek fazla değilmiş.

4- SM Mall Of Asia

2006 yılında açılışı yapılan SM Mall Of Asia, Filipinler’in en büyük bölgesi olan Metro Manila’da bulunuyor. SM Mall of Asia, on katlı yapısı ve kapladığı 390 bin metrekarelik alanla oldukça heybetli bir yapı. İçerisinde binlerce mağaza ve kafeteryanın yanısıra kongre ve eğlence merkezi de bulunmakta.

5- Berjaya Times Square

Berjaya Times Square, Malezya’da bulunan bir yapı. Ayrıca Malezya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Berjaya Times Square Alışveriş Merkezi Kuala Lumpur’da bulunuyor. Araştırmalarım sırasında Berjaya Times Square, dünyanın parça parça inşaa edilen en büyük alışveriş merkezi imiş… Ne derece doğru bilmiyorum.

6- Central World

Yine Uzak Doğu’dayız. Central World de dünyanın en büyükleri arasında olup Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 1990 yılında açılmış. Sekiz katlı heybetli yapısıyla ve orta sınıfa hitap etmesiyle hem en büyükler hem de en hareketli müşteri kitlesine sahip olan alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

7- Cevahir İstanbul

İşte medar-ı iftiharımız! Listede İstanbul’da bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi de bulunmakta.  15 Ekim 2005 yılında açılışı yapılan Cevahir Alışveriş Merkezi 6 katlı yapısı ve 360 bin metrekarelik alanla Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezidir.

Yazı Sonuna Not

Görmü olduğumuz gibi insanlar büyük yapılar inşaa etmekte adeta birbirleriyle yarışır durumdalar. İlerleyen günlerde dünyanın en büyük yapılarına da değineceğim. Ancak şunu belirtmek isterim ki evet, bu yapılar gerçekten de oldukça ihtişamlı yapılar ve her biri adeta mühendislik harikası. Ancak bu yapılaşma hırsının korkutucu geldiğini de inkar edemem. Dev alışveriş merkezleri başlıklı yazıma burada son veriyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın.

 

Xiaomi Mi 10 Lansman Tarihi Açıklandı

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dubai cidden her manada özendirici Bi belgeselde izlemiştim adamlar lüksten ölcek… Cevahir gitmedim ama ulkemiz adına o listede olması tabiki güzel fikrim büyük yuksek olcaksa da bu yerler bari cidden mimari acıdan estetik olsun.

  2. Alışveriş merkezleri her zaman rağbet gören yerlerden.Özellikle son yıllarda alışveriş merkezlerine talep çok.İlk 7’nin içerisinde Türkiye’den de bir alışveriş merkezinin olması da ayrı bir güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu