Gündem

Depresyondaki Kişi İçin Yardım

Birçoğumuzun depresyonda olan ya da bu süreci atlatmaya çalışan yakın bir arkadaşı vardır. Dünya üzerinde 300 milyon yetişkin ve çocuk günümüzde depresyon sorunu ile karşılaşmaktadır. Semptomlar ve depresyon deneyimleri kişiden kişiye değişmektedir. En sık görülen belirtileri ise içe kapanıklılık, sürekli bir sinirlilik hali, kendini suçlu hissetme, uyku problemleri ve beslenme sorunlarıdır. Depresyondaki kişi için bir uzmandan destek almak en doğru olanıdır. Bunun yanında bizler de onlara destek olarak yardımcı olabiliriz.

Depresyondaki Kişi İçin Dinleyici Olun

Karşınızdaki kişinin, onun için orada olduğunuzu bilmesini hissettirin. Depresyondaki kişi sıklıkla yalnız kalmak ister. Bu durumda karşımızdaki insana değer verdiğimizi hissettirmek onun sizi sığınacak bir liman gibi görmesine vesile olacaktır. Öncelikle yargılamadan ve herhangi bir tavsiye vermeden dinlemeliyiz. Karşımızdaki kişi kendisini ne kadar rahat hissederse o kadar size yaklaşacaktır. Empati kurarak yaklaşmak, dinlemek ve ilgili soruları bunaltmadan sormak iyi gelecektir. Bu durum karşısında kişi rahat bir şekilde düşüncelerini sizinle paylaşacaktır.

Depresyondaki Kişi İçin Destek Bulmalarına Yardımcı Olun

Yine birçoğumuzun en sık yaptığı hata destek almaktan çekinmektir. Çoğumuz uzmandan yardım almayı bir eksiklik olarak görüyoruz. Bu durum depresyondaki kişinin bakışıyla çok daha farklıdır. Onlara baskı yaparak değil de cesaretlendirerek, bir uzmandan yardım almaları için ikna edebiliriz.

Terapi Sırasında Destek Olun

Depresyondaki kişi bu süreçte içine kapanık olacağı için randevuları aksatmak isteyebilir. Evde bir odaya kapanmak ya da sorunları halının altına süpürmek bir kaçış yoludur. Eğer tedaviden kaçmayı düşünürlerse, bir önceki seanstan sonra gördüğünüz değişimi onlara anlatın. “Seni iyi gördüm” demek bile etkili olacaktır. Ayrıca ilaçlarını aksatmaması gerektiğini ya da bırakması halinde neler olabileceğini anlatmalıyız.

Depresyondaki Kişi İçin Bilgiler Edinin

Bunun için çeşitli makalelere erişebilir ya da uzmandan yardım alarak yakınız için bilgi edinebilirsiniz. En azından onu tedavi için nasıl ikna edeceğinizi bilmiyorsanız, uzmanlar size bu konuda destek olacaktır. Depresyon herkeste aynı semptomları göstermeyecektir. Yanlış bilgi vermek ve yönlendirmede bulunmak istenmeyen bir durumdur.

Depresyondaki Kişi için Sabırlı Olun ve İletişimde kalın

Genellikle tedavi ile düzelir fakat deneme yanılma yolları ile de süreç atlatılabilir. Bu da süreci uzatabilir. Bazı durumlarda da tedavi kısa sürede sonuca ulaşamayabilir. Net bir iyileşme çizelgesi yoktur. Zamana yayarak ve bu durumu gözlemleyerek değişimi görebiliriz. Sabırsız yaklaşmak süreci boşa geçirmeye ve belki de en başa dönmeye neden olacaktır. İletişimde kalarak ilginizi göstermeniz çok önemli. Bir kısa mesaj ya da arama esnasında “seni önemsiyorum” ,“benim için çok değerlisin” gibi sözler kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Onları yalnız bırakmamız toplumdan uzaklaşmalarına neden olur bu yüzden dikkatli olmak ve doğru yaklaşmak yararlı olacaktır.

https://www.shallwe.com.tr/depresyon/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu