Gündem

Deprem Nedir? 17 Ağustos Depremi ve Türkiye’nin Deprem Tarihçesi

Deprem diyince, 17 Ağustos depremi ve kaybedilen 18 bin 740 can geliyor akıllara. Peki, deprem nedir? Türkiye’nin deprem tarihçesi haberimizde.

17 Ağustos depremi ve Türkiye’nin deprem tarihçesi hakkında derlediğimiz haberimizin detayları aşağıda…

Dünya büyük bir olasılıkla uzayda meydana gelen bir patlamadan birkaç milyar yıl sonra oluştu. En ağır maddeler içe doğru çökerek çekirdeği yani, dünyanın hala çok sıcak olan merkezini, daha düşük yoğunluktaki maddelerse çekirdeğin çevresindeki katmanları oluşturdu. Yüzeydeki ergimiş maddelerin yeterince soğuması sonucunda katı kabuk meydana geldi. Bugün, dünyanın yüzeyi katı ve kararlı gibi görünüyorsa da değişimler sürüyor. Yeryüzü sürekli bir biçimde değişime uğruyor. Bu değişim çok yavaş olduğundan ancak özel bilimsel yöntemlerle saptanabiliyor. Yeryüzünde milyarlarca yıldır süregelen bu değişimler oluşurken, insanoğlunun bedelini çok acı bir biçimde ödemek zorunda kaldığı doğa olayları meydana geliyor. Depremler…

17 Ağustos depremi
17 Ağustos depremi

Son depremler oluş nedenlerine göre değişik türlere ayrılır. Dünyada yaygın olarak görülen ve büyük hasarlara yol açabilen ülkemizde de yaşadığımız depremler tektonik depremlerdir. Levhalar, dünyanın sıcak lav durumundaki erimiş kayalardan oluşan bölümünün üzerinde devamlı hareket eder  Takıldıklarında birbirlerinin hareketini engelleyen levhalar arasında sürtünme başlar. Levhaların birbirine sürtünmesi sırasında büyük kaya kütlelerinin arasında kalan fay dediğimiz zayıf yerler zorlanır ve buralarda gerilmeye enerjisi birikir.

Zorlanma ve sürtünmenin etkisiyle kısa bir zaman içinde çok şiddetli bir kırılma hareket ortaya çıkar. İşte tektonik depremler böyle oluşur. Dünyada olan depremlerin yüzde doksanı bu gruba girer. Bunun dışında volkanların patlaması sonucu meydana gelen depremlere volkanik depremler denir. Ama yanardağlarla alakalı olduklarından yereldirler ve önemli hasarlara yol açmazlar. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için volkanik depremler olmaz. Yer altındaki mağara, maden galerileri, tuz ve jipsli arazilerin erime sonucu oluşan boşlukların tavan boşluğunun çökmesiyle oluşan depremlere çöküntü depremleri denir. Etkileri yerel olup enerjileri azdır. Fazla zarar getirmezler.

17 Ağustos depremi
17 Ağustos depremi

Türkiye’deki depremlerin büyük bir çoğunluğu tektonik kaynaklı depremlerdir. Tektonik depremler enerjileri büyük ve tahribatları oldukça geniş alanlarda olan depremlerdir. Dolayısıyla ülkemizdeki toprakların büyük bir kısmın bu tür depremlerin tehlikesi altındadır.

Bilim adamları bir depremin nerede ve ne büyüklükte olacağını tahmin edemezler. Bilim adamları yeryüzünde her yıl yaklaşık olarak 800 bin deprem olduğunu tahmin ediyor. Bunların büyük bir bölümü insanlar tarafından fark edilemeyecek kadar hafif şiddette olur. Depremler, sismograf adı verilen adetler tarafından ölçülüp kaydedilir. Sismografların olmadığı dönemlerde depremin ölçüsünü belirlemek amacıyla, depremlerin etkileri sınıflandırılmış ve şiddet adı verilen ölçek ortaya çıkmıştır.

Kuzey Anadolu Fay Hattı

Türkiye’nin üzerinde yer aldığı Kuzey Anadolu Fay Hattı, doğuda Karlıova ile batıda Mudurnu Vadisi arasında, doğu-batı doğrultusunda bir yay gibi uzanır. Dünyanın en aktif ve en önemli kırık hatları arasında yer alan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın uzunluğu yaklaşık 1200 kilometredir. Genişliği ise 100 metre ile 10 kilometre arasında değişir. Türkiye’de meydana gelmiş depremlerin tarihçesine baktığımızda, Kuzey Anadolu fay hattının ne kadar aktif olduğunu görebiliyoruz.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller

Tarihimizde kayda geçen büyük depremlerden biri, 14 Eylül 1509 yılı cuma akşamı İstanbul’da meydana gelmiştir. Yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetmiş, 15000 kadar kişi de yaralanmıştı. Topkapı Sarayı ve İstanbul surları da bu depremden hasar görmüştür. İstanbul’da meydana gelmiş bir diğer büyük depremse 1556 yılında yaşanmıştır. Bu depremde de çok büyük kayıplar verilmiştir. 1894 yılında İstanbul’da meydana gelen depremde ise pek çok bina yıkılmıştır. Kapalıçarşı’da yıkılan binalar arasındadır. Cumhuriyet Dönemi’ndeki depremlere baktığımızda, büyüklüğü 5.5 in üzerinde 80’e yakın depreme rastlıyoruz.

17 Ağustos depremi

1939 yılında Erzincan’da 5.9 büyüklüğünde bir deprem olur, yaklaşık 43 kişi hayatını kaybeder. Bu olaydan 37 gün sonra 21 Kasım 1939’da Cumhuriyet tarihinin en büyük depremi meydana gelir. Rihter ölçeğine göre 7.9 büyüklüğündeki bu depremde yaklaşık 33 bin kişi hayatını kaybetmiş, 117 bin konutsa ağır hasar görmüştür. Şubat 1944’te Kastamonu, Ankara, Bolu ve İzmit’i içine alan bir deprem olur. Çok geniş bir alanda meydana gelen ve 7.2 büyüklüğünde olan bu deprem sonucunda yaklaşık 3960 vatandaşımız hayatını kaybederken, 21 bine yakın konut ağır hasar görür. 1976 Çaldıran Muradiye 7.2… 3.900 kişi hayatını kaybetti, 10 bin yapı ağır hasar gördü. 1992 Erzincan 6.8… Can kaybı 653 kişi, 6702 yapı ağır hasar gördü.

17 Ağustos, Saat 3.02… Rahat yataklarında uykuya dalmış olanlar, şimdiye kadar hiç duymadıkları bir sesle uyanırlar. Sonra birden büyük bir sarsıntı başlar. Saniyeler saat gibi uzar… 45 saniye hiç bitmeyecek bir 45 saate dönüşmüştür adeta… Rihter ölçeğine göre büyüklüğü 7.4 olarak ölçülen depremde, yaklaşık 18 bin 740 kişi hayatını yitirirken, 50 bin kişi yaralandı, 50 bin konut ağır hasar gördü. Binlerce insan bir gecede evlerinden oldu, sokaklarda yaşadılar, yiyecek bir lokma ekmek bulabilmek için saatlerce kuyruklarda beklediler… 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Unutmadık, unutmayacağız…

17 Ağustos depremi
17 Ağustos depremi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu