Gündem

Deprem Korkusu Nasıl Aşılır?

Deprem korkusu nasıl aşılır? Türkiye bir deprem ülkesi, bu gerçekle yaşamayı kabul etmiş olsak da, Türkiye’de son yüzyıl içinde yaşanan depremlerde 81.000′ in üzerinde insan ne yazık ki hayatını kaybetti. Bu nedenle de bu topraklarda yaşayanlar olarak her sallantıda oldukça korkuyoruz. Deprem sırasında kendimizi kontrol etmek oldukça zor. Hepimiz korku ve anksiyete duyuyoruz, bu da çok normal. Bu korku ve endişe hali içimizden gelen “savaş-kaç” mekanizması sebebiyle oluyor. Bu mekanizma bizi tehlikelere karşı hazırlar. Deprem ve afet gibi büyük olaylar yaşadığımızda takip eden zamanlarda sıkça karşılaşılan belirtiler şunlardır.

SIK KARŞILAŞILAN BELİRTİLER

 • Kendimizin ya da sevdiklerimizin hayatından endişe etmek
 • Şok geçirme, uyuşma ve inanmakta güçlük
 • Yerinde duramamak, sürekli hareket halinde olmak, huzursuzluk
 • Her an daha kötü bir olayla karşı karşıya kalacakmış gibi alarm halinde olmak
 • Günlük aktivitelere odaklanmakta güçlük çekmek
 • Yaşanılan travmatik olayı hatırlatacak şeylerden kaçınmak
 • Hatırlamakta ve karar vermekte güçlük çekmek
 • Uyku uyuyamamak, uykuya dalmakta güçlük yaşamak, uyku sırasında olayla ilgili kabuslar görmek
 • İştahta azalma ya da artış
 • Benzer bir olayı yeniden yaşama ihtimalini düşünerek korku duymak
 • Günlük yaşamın içinde travmatik olayın anılarının canlanması
Bu belirtiler bir çok kişi için hafif şiddette olabilir. Olaydan kısa bir süre sonrasına kadar devam edebilir. Günlük yaşam telaşı içinde kısa sürede de unutulabilir. Özellikle daha önce benzer bir travmatik tecrübe yaşamış ya da anksiyete bozukluğu olan kişilerde ise bu belirtiler oldukça şiddetli ve dayanılmaz olabilir ve uzun sürebilir.

DEPREM KORKUSU NASIL AŞILIR?

Yaşanılan depremlerin etkisinden kurtulmakta zorlananlar için 5 önemli yöntemi sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemler sayesinde kaygı seviyesi düşebilir.
 • BAŞKA AKTİVİTELERE YÖNELMELİYİZ

Günlük yaşantımıza normal rutinimizden çıkmadan devam etmeliyiz. Aklımızı endişe veren düşüncelerden kurtarmalı ve kendimizi oyalayacak aktivitelere katılmalıyız.

 • PAYLAŞMAKTAN ÇEKİNMEMELİYİZ

Çevremizdekilerle, ailemiz ve dostlarımızla yaşadığımız endişe ve korkuları mutlaka paylaşmalıyız. Hislerimizi sesli olarak dışa vurursak biz de duygularımızı farklı bir açıdan değerlendirebiliriz.
 • UYKU DÜZENİMİZE ÖNEM VERMELİYİZ

Uyku sorunu yaşıyorsak gün içinde meditasyon, spor, yürüyüş gibi rahatlamamızı sağlayacak aktiviteler için zaman ayırabiliriz.

 • ÖNLEMLERİMİZİ ALMALIYIZ

Aşırıya kaçmadan, gerçekçi bir planlama yaparak deprem için ön hazırlığımızı tamamlamalıyız. Aile üyelerimizle ortak bir plan kurmalıyız. Acil durum çantamızı kolay ulaşabileceğimiz bir yerde hazırda bulundurmalıyız. Bu önlemleri alırsak kendimizi biraz daha rahat hissedebiliriz.

 • İYİ BESLENMEYİ UNUTMAMALIYIZ

Sağlıklı ve düzenli beslenmeye önem vermeliyiz. Alkol gibi maddelerden uzak durmalıyız.
Bu yöntemler sayesinde anksiyete belirtileri azaltılabilir. Yazıda bahsettiğim yöntemler 4 haftadan daha uzun sürerse, günlük yaşam sekteye uğrarsa, odaklanma güçlüğü olursa mutlaka bir uzman psikolog yardımı almak faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Maalesef sin zamanlarda yaşananlardan ötürü ben de dahil cogumuzda oluşan deprem korkuları uykularimiza bile engel olduğunu düşünüyorum en azından ben öyleyim ve bu yazı şuan çok iyi geldi bana dediklerinizi uygulayacağım hemen çok teşekkürler.

 2. Valla ben iki kez ramak kala kurtulan birisi olarak artık şeytanın bacağını kırdığımı düşünüyorum ve korkmuyorum. İlki yeraltı stajım sırasında yerin 350 metre altındayken 4 şiddetindeydi, ikincisi de geçtiğimiz yaz silivri açıklarında olan depremde (istanbullular bilir) Sapphire’in 47. katındaydım. Ha tamam ilk bi şok geçiriyosun ama soğuk kanlılığı korumazsan korkunu yenemiyosun…

 3. Depremlerin arttığı bu günlerde böyle bir yazıya hepimizin ihtiyacı vardı. Panik endişe hallerimizin kimseye yararı yok ne yazıkki

 4. Ne yazık ki bu korku durumları kişiden kişiye değişiyor.3 deprem yaşamış biriyim.İlki 99 depremiydi ilk başta bir şok yaşadıysam da bir süre sonra normal rutinime döndüm.Korkunun ecele faydası yok dedikleri durum var.Deprem ülkesiyiz korkmak yerine depremi en az zararla atlatabilmek için önlemlerimizi almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu