Hayata Dair

Deprem Anında Neler Yapılması Gerekir?

Deprem anında yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Genelde bizler başımıza gelmeden pek önemsemiyoruz. AFAD bununla ilgili bir konu yayınladı. AFAD’ın dikkat çektiği konular arasında sabitlenmemiş eşyalar bulunuyor. Dolap, raf, pencere gibi eşyalardan uzak durulmasını özellikle belirtiyor.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Afad deprem anında yapılması gerekenleri  listeledi. Ayrıca deprem anında dikkat edilmesi gereken konuları yayınladı. Deprem anında neler yapmak gerektiği herkes tarafından merak konusu haline geldi. Deprem esnasında acil olarak yapılması gerekenleri AFAD resmi sitesinden yayınladı.

AFAD’ın yayınladığı deprem anında yapılacaklar listesi şöyle:

DEPREM ANINDA BİNA İÇERİSİNDEYSENİZ:

Her şeyden önce kesinlikle panik yapmayın.

Sabitlenmemiş her türlü eşyadan uzak durun. Bunlara dolap, raf, pencere vb. eşyalarda dahildir.

Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına girin. Dolgun ve hacimli koltuk, kanepelerle korunabilirsiniz. İçi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmelisiniz. Bunları yaparken hayat üçgeni oluşturun. Baş iki el arasına alınmalıdır. Bir koruyucu yastık, kitap gibi malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir. Güvenli bir yer bulun. Diz üstü ÇÖKÜN.  Başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde KAPANIN. Düşmemek için sabit bir yere tutunun.

Merdivenlerden uzak durun. Çıkışlara doğru koşmayın.

Balkondan uzak durun.

Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya kesinlikle atlamayın.

Binayı terk ederken asansör kullanmayın.

Telefonlar acil durumlarda kullanın. Hatta yangın ya da başka acil bir durum bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Kibrit, çakmak kesinlikle yakılmamalıdır. Elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

Tekerlekli sandalyede isek tekerlekleri kilitleyin. Baş ve boyun bölgesini korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalıdır. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

Sarsıntı geçtikten sonra sakin kalın. Elektrik gaz ve su vanalarını kapatın. Soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.

Diğer güvenlik önlemlerini aldıktan sonra gerekli olan eşya ve malzemeleri alın. Bina bir an önce terk edilmeli. Toplanma bölgesine gidilmelidir.

Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında durun. Koridorda  iseniz duvarın yanına hayat üçgeni oluşturun. ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Pencerelere yaklaşmayın. Ayrıca camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.

DEPREM ANINDA AÇIK ALANDAYSANIZ:

 • Enerji hatları ve direklerinden uzak durun. Ağaçlardan, diğer binalardan uzaklaşın. Duvar diplerinden mutlak uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek bekleyin. Etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.
 • Toprak kayması olabilecek yerlerde durmayın. Taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmamalısınız. Böyle bir ortamda bulunuyorsanız hızlı bir şekilde güvenli bir ortama geçmelisiniz.
 • Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları olabilir. Bunlara karşı tedbirli olunmalıdır.
 • Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatları tehlike arz eder. Bu tarz gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.

DEPREM ANINDA ARAÇ KULLANIYORSANIZ:

 • Bulunduğunuz yer güvenli ise, yolu kapatmayın. Aracınızı sağa yanaştırıp durun. Kontak anahtarını yerinde bırakın. Pencereler kapalı olarak araç içerisinde bekleyin. Sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidilmelidir.
 • Araç meskun mahallerde ya da güvenli bir yerde olmayabilir. Ağaç ya da enerji hatları veya direklerinin yanında, köprü üstünde iseniz aracınızı durdurmalısınız. Kontak anahtarı üzerinde bırakılarak terk edilmelidir. Trafikten uzak açık alanlara gidilmelidir.
 • Sarsıntı sırasında bir tünelin içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz; araç durdurulup aşağıya inilmelidir. Yanına yan yatarak ayaklar karına çekilir. Ellerle baş ve boyun korunmalıdır. (ÇÖK-KAPAN-TUTUN)
 • Kapalı bir otoparkta iseniz; araç dışına çıkılıp, yanına yan yatın. Ellerle baş ve boyun korunmalıdır. Yukarıdan düşebilecek tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı ezebilir. Ancak yok etmeyecektir. Araç içinde kalırsanız üzerine düşen bir parça ile aracın içinde ezilebilirsiniz.

METRODA VEYA DİĞER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAYSANIZ:

 • Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inilmemelidir. Elektriğe kapılabilinirsiniz. Diğer hattan gelen başka bir metro olabilir. Tren size çarpabilir.
 • Sarsıntı bitinceye kadar metro ya da trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalısınız. Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatlara uyulmalıdır.

Deprem Korkusu Nasıl Aşılır?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Özellikle lütfen asansör ve merdiven kullanmayın. En başta onlar gidiyor. Evden çıkmaya çalışmak ne kadar mantıklı olabilir ki?

 2. Ben deprem anında genelde donup kalıyorum :) evet doğru okudunuz panik yapmak yerine olduğum yere çakılı kalıyorum.Yazıda da belirtildiği gibi Deprem anında bulunduğumuz yere göre yapılacaklar değişiyor.Keşke hepimiz sakinliğimizi koruyup yapılması gerekenleri yapabilsek.Kşke hiç deprem olmasa!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu