Seyahat

Denizin İçinden Sıcak Su Çıkan Yıldız Burnu

Çeşme ilçesinin rağbet gören plajlarından Ilıca Plajı ‘na yürüme mesafesinde bulunan Yıldız Burnu, Ilıca’ya adını koyan sıcak su kaynağının olduğu alandır. Denizin içinden sıcak su çıkan Yıldız Burnu ile ilgili bilgiler verdiğim yazımdan keyif alacağınızı umarım. 

Denizin İçinden Sıcak Su Çıkan Yıldız Burnu

Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinden Çeşme, rağbet gören güzel plajları ile tatil yapmak isteyenlere seçenek oluşturmaktadır. Termal sularıyla sağlık turizminde de iddialı olan bölgede, denizin içerisinden çıkan sıcak su, etrafı kayalarla çevrilerek doğal bir havuza dönüştürülmüş durumdadır. Yılın her dönemi binlerce kişinin ziyaret ettiği bu yer, biraz bakım ve düzenle Çeşme’nin en gözde noktalarından birine dönüşmeye aday olmaktadır.

Romatizmal hastalığı olan otuz beş yaş ve üzeri insanların gittiği sıcak su kaynağı, her zaman yoğunluğunu korumaktadır. Ilıca Balıkçı Barınağı ve Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nün yer aldığı çevreli alanın en sonundaki denizin içinden çıkan sıcak su kaynağı birden çok sızıntıyla, denizin soğuk suyuyla buluşmaktadır. Etrafı kayalık taşlarıyla çevrili, doğal bir havuzu anımsatan bu güzellik, denizin soğuk suyuyla birleştiğinde keyifli bir his yaşatmaktadır insana.

Balıkçı Barınağını denizle ayıran kayalıklar, termal sudan yararlanan herkesin eşyalarını koyduğu bir alan olmasına rağmen duş ya da tuvalet bulunmamaktadır. Sheraton otelin önündeki halk plajına ilerlendiğinde, ancak duş ve tuvalet ihtiyacı giderilebilmektedir. Ayrıca Otelin arkasında bulunan bir çok marketten yiyecek içecek ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Peki, Nerede Bu Doğal Havuz?

Ilıca ilçesinin merkezine aşağı yukarı 1 km mesafede yer alan sıcak su kaynağı, Ilıca Balıkçı Barınağı ile Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nün de yer aldığı sahilin en sonunda yer almaktadır. Alana araçla giriş imkanı bulunmamasına rağmen, yelken kulübünün ön kısmı arabalar için otopark olarak kullanılmaktadır. Balıkçı barınağının iç kısmına girildikten sonra elle yazılı ‘sıcak su’ tabelasıyla da doğru yolda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Sahil boyunca dümdüz yürüdükten sonra yolun bittiği bölümde, etrafı kayalarla çevrili doğal bir havuzla karşılaşılmaktadır. Bu havuz, sıcak su kaynağının çıktığı yer olarak bilinmektedir.
İzmir Otogarı ve Üçkuyular Semt Garajından kalkan Çeşme otobüsleri ile yolculuk 1 saat sürmektedir. Bunun yanında Urla’dan kalkan ESHOT otobüs seferleriyle de ulaşım sağlanmaktadır. Ilıca otogarda inildiği takdirde sahil yürüme mesafesindedir.

Seyahat Etmenin Yararları

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Gitmiş olabilirim hatırlamıyorum.. Demek ki gidip hafıza tazelemeliyim :) Teşekkürler

  2. Bir sonraki izin günümde değerlendirebileceğim bir seçenek. Bu bilgi için teşekkürler. Eline emeğine sağlık :)

  3. Yurdumun her köşesi ayrı bi güzel Bende gitmeyenlerdenim hatta Shall We sayesinde duymuş oldum teşekkür ederim

  4. Hiç gitmediğim yerlerden birisiydi, gitmeyi düşündürdü artık.. Teşekkürler bilgiler için.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu