in

AğladımAğladım

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan: Üç Fidan

Deniz Gezmiş
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan bundan tam 48 yıl önce idam edildi. Aradan yıllar geçmesine rağmen bugün hala hüzünle anılıyorlar. Düşünceleri hala yaşıyor. 

DENİZ GEZMİŞ, HÜSEYİN İNAN, YUSUF ASLAN: ÜÇ FİDAN

Türkiye’de sol hareketin en önemli isimleri arasında anılan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idamlarının 48. yılında mesajlarla sosyal medyada anılıyor.

DENİZ GEZMİŞ

28 Şubat 1947 yılında Ankara- Ayaş ilçesinde doğdu. Dedeleri Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan Cimil köyündendir. Babası Ilıca-Erzurum nüfusuna kayıtlı İlköğretim Müfettişi Cemil Gezmiş’tir. Annesi ise Erzurum- Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş’tir. Ailenin üç erkek çocuğu vardır. Deniz, ortancadır. Ağabeyi Bora Gezmiş, hukuk fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise mali müşavir olmuştur. Deniz, ilk ve orta öğretimini Sivas’ta, liseyi ise İstanbul- Haydarpaşa lisesinde okumuştur. Lise öğrencisi iken sol düşünceyle tanışarak kendisini dönemin eylemleri içinde bulmuştur.

TÜRKİYE HALK KURTULUŞ ORDUSU

Türkiye’de sağ-sol gruplar arasındaki çatışmalar 1970 yılında yoğunlaşmıştı. Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan birlikte Ankara’da (THKO) -Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. 1971 Ocak ayında Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adına Ankara’da bir banka soygunu yapıldı. Bunun sonrasında Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan hakkında “vur emri” ile yakalama kararı çıkarıldı. Başlarına 15.000 lira ödül kondu.

DENİZ GEZMİŞ VE YUSUF ASLAN SİVAS’TA HÜSEYİN İNAN KAYSERİ’DE YAKALANDI

12 Mart 1971 muhtırasından 3 gün sonra 15 Mart 1971’de Gezmiş ve Aslan aynı motorsiklet ile, Sinan Cemgil ise başka bir motorsiklet ile yola çıktı. Cemgil, yol ayrımından Nurhak’a doğru gitti. Deniz ve Yusuf’un motorsikleti bozuldu. Bir ihbar sonucu polisler geldi ve çıkan çatışmanın ardından Aslan ve Gezmiş birbirlerini kaybettiler. Aslan, Elmalı’ya gitti. Gezmiş 16 Mart 1971 günü, Sivas’ın Gemerek ilçesinde yakalanarak Kayseri’ye getirildi. Buradan da Ankara’ya İçişleri Bakanı Haldun Menteşeoğlu’nun yanına getirildi. İnan ise bir hafta sonra Kayseri’de yakalandı.

“Üç Fidan” Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından yargılandı. 16 Temmuz 1971 günü başlayan dava 9 Ekim 1971’de bitti. Yapılan sorgulama neticesinde, “Teşkilatı Esasiye kanunun tamamını veye bir kısmını” ortadan kaldırma suçuna istinaden idam cezası öngören Türk Ceza Kanunu’nun 146. maddesi uyarında suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldılar. İdam cezası o zamanlarda Meclis tarafından onay almak zorundaydı. İsmet İnönü, “siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır.” dedi onunla birlikte Bülent Ecevit de red oyu kullandı. AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise idam cezasına kabul oyu verdi. Sonuçta 48 red, 273 kabul oyu ile ne yazık ki idam cezası onaylandı.

6 MAYIS 1972 YILINDA İDAM EDİLDİLER

Deniz ile Yusuf 25 yaşında, İnan ise 24 yaşındaydı. 6 Mayıs 1972 tarihinde, gece 01.00-03.00 arasında Ulucanlar Cezaevi’nde asılarak idam edildiler. Ankara- Yenimahalle Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildiler. Deniz Gezmiş’in idam sehpasındaki son sözü; “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye”olmuştur. Ölmeden önce Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 1969’da öldürülen Taylan Özgür’ün yanına gömülme isteği ise gerçekleştirilmedi.

İdamının ardından devrim mücadelesinin önemli bir sembolü oldu Deniz Gezmiş. Bir çok sol örgütün başka konularda fikir ayrılıkları vardı. Ancak mutabık oldukları nadir konulardan biri Deniz Gezmiş’in devrim önderliği olmuştur.

Deniz Gezmiş’in bir çok önemli sözü vardır. Ben sizinle 48 yıl sonra hala anılıyor olduğu için şu sözü paylaşmak istedim.

“Burada ölen yalnızca bedenimdir; ki zaten ölümlüydü, ölecekti. Ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz.” Deniz Gezmiş

1 Mayıs İşçi Bayramı Nedir? İşçi Bayramı Nasıl Başladı

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sanal aşk

Sanal Aşk Yaşamanın Avantajları

Müzikal Nedir?

Müzikal Nedir?