Hayata Dair

Demiseksüellik Nedir ?

Demiseksüellik nedir ? Sizin için  aşk mı önce gelir yoksa seks mi? Her insan duygusal olarak fiziksel olarak farklı insanlardan hoşlanabiliyor. Kimi kadınlar uzun boylu, yapılı, kaslı erkeklerden hoşlanır. Kimi erkek de mavi gözlü ve kahverengi saçlı kızlardan hoşlanır. Peki herkesin hoşlandığı bir film yıldızını siz arzulamıyor, fiziksel özelliklere önem vermiyorsanız bu sizi tuhaf kılar mı?  Hayır tabi ki kılmaz, siz güzellik çirkinlik ayırmayan bir demiseksüelsiniz.

Demiseksüellik Nedir ?

Demiseksüel fiziksel görünüşe ilgi duymazlar

Demiseksüel insanlar fiziksel olarak kişilerden etkilenmezler. Birilerine ilgi duymaları ve cinsel dürtülerin harekete geçmesi için karşıdaki kişiye değer vermeleri gerekir. Ayrıca  karşıdaki kişi tarafından değer gördüklerini hissetmeleri gerekir. Yani birçok insanın geleneksel olarak benimsediği ilişki tercihi denilebilir. Genelde anlık hoşlanma, dürtüsel olarak hissettiği şehveti ön plana koymazlar. Değer duygusunu, duygusal bağı, anlaşılmayı ve anlamayı, bu yolla duygusal bir frekans yakalamak isterler. Eğer bu uyumu yakalarlarsa cinselliği yaşamayı tercih ederler ve harekete geçerler.

Bir demiseksüel için cinsellik, fiziksel özellik ikinci plandadır. Birine fiziksel olarak çekim hissetmeleri için o kişiyle önceden bir duygusal bağ kurmaları gerekir. Yani demiseksüeller için fiziksel görünüşünüzün hiç bir önemi yoktur. Çok yakışıklı ya da çok güzel olmanız onlar için bir anlam ifade etmez. Sizin görünüşünüze ilgi duymazlar. Duygusal olarak birine ilgi duymuyorlarsa dünyanın en yakışıklı en güzeli de olsanız şehvet ya da cazibe duyma dürtüsü yoktur.

Demiseksüeller duygu besledikleri insanlara cinsellik hissederler. Çünkü romantik bir ilişkisi varsa duygusal bir ilişki vardır.

Birincil ve ikincil cazibe nedir?

Birincil cazibe görünüm, kişinin fiziksel, stil veya kişilik gibi dış görünüşle oluşan  çekimdir. Bir demiseksüel birincil cazibeye ilgi göstermezler. Yani, bir demiseksüel kişi, yeni biriyle tanıştığında fiziksel özellikleri dikkate almadığı için cinsel istekleri olmaması çok normal bir durumdur. Dolayısıyla ilk görüşte şehvet olmayacaktır. Demiseksüel insanlar onunla cinsel ilişkiye girmem yerine, önce duygusal sonra cinsel ilişki gelir,düşüncesini taşırlar. Bu da ikincil cazibe kategorisine girer. Bunun anlamı ise, bir demiseksüel, birini tanımadan cinsel çekim hissetmeyecektir.

Demiseksüelliğin aseksüellikten farkı nedir?

Aseksüel insanlar kesinlikle kimseye cinsel çekim hissetmezler. Demiseksüel insanlar ise fiziksel davranışlar söz konusu olduğunda başkalarında olan cinsel dürtülere sahip değildirler. Seks onun için konu dışıdır önce duyguları ön plandadır.

Demiseksüellik Nedir ? Demiseksüeller seks hakkında ne hissederler?

Demiseksüeller, herkes gibi benzer şekilde seks ile ilgili farklı duygulara sahiptirler. Demiseksüellerin bekaret, evlilik öncesi cinsiyet ve hepimizi farklı kılan diğer kişisel inançlara ilişkin görüşleri yoktur. Hepimiz seks hakkında nasıl hissettiğimizin zamanla farkına varıyoruz. Duygusal bağda sorun varsa eşiyle dahi seks ihtiyacı duymaz. Anlamak, anlaşılma, değer vermek, değer görmek öncelik halidir.

Demiseksüeller seks yapmaktan hoşlanırlar mı?

Demiseksüel olmak, seks yapmak ve seksten keyif almak için duygusal bağ olup değer vermeleri gerekiyor. Cinsel ilişkiye girmekten ve keyif almaktan alıkoyacak fiziksel özelliklere önem vermezler.  Bu demiseksüel olma temelini oluşturur ve onlar için çok seks yapmak, az seks yapmak, keyif almak duygusal bağla alakalıdır.

Demiseksüel olmak kötü bir şey mi?

Her insan kendine özgüdür ve olduğu kişiliktir. Hiç bir insan herhangi bir cinsellik türünü tanımlama konusunda baskı hissetmemelidir.  Kişilerin değer duygusuna göre ilişki türlerini belirlemesi oldukça olağan bir durumdur. Demiseksüel olmak, bir hastalık veya bir kusur değildir. İnsanların herhangi bir şekilde cinsellik türünü tanımlama konusunda baskı hissetmemesi gerekir. Birine karşı özel duygular hissetmek, onu yakın görmek yanlış bir durum değildir. Her insanın inançları, değer yargıları ve kişisel özelliklerine göre bir tercih yapması olağan normal durumdur.

Nemfomani: Yani Hiperseksüalite Nedir?

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bence her şeyde olduğu gibi bunda da denge unsuru ön planda olmalı. Fiziksel görünüş de önemli ama değer görmek daha kıymetli. Denge şart denge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu