Hayata Dair

Değişim Nedir?

İnsanlar şimdiki hayat düzenin de 100 de 100 mutlu olmasa da hayatını orta kararda devam ettirebiliyorsa, hiç bilmediği bir düzene atlamak istemez çünkü o düzende var olup olamayacağını kestiremez. Peki değişim nedir?

Değişim Zor

Hisleri evet der yeni düzene çünkü olması gereken normal doğası budur insanın. İç sesi 100 de 100 kendi gibi olmak ister, yeni bir düzene geçmek ister. Beyni ise iç sesini dinlemeyi doğru bulmaz.

Bize yıllarca bunu öğrettiler. İç sesine, kalbinin sesine kulak vermek, Türk filmlerinde aşk yüzünden hayatı heba olmuş kızlar gibi davranmak gibi gösterildi.

İçinizde yatan hayalleri ortaya çıkarmak yerine içimize atmayı daha uygun bulduk bizde.

Kalbimizden geçenleri hadi direk dinlemedik “ama yok ya yanlış hissediyorumdur” diye silip atmadan önce birazcık dünyayı gözlemlesek, kalbimizin doğru söylediğini teyit edebilirdik aslında.

Saygı duyduğumuz gerçekten bir şeyleri başarmış insanlar da hep aynı şeyleri söylüyor. Bir kombin yapsak hepsinin söylediği sözleri, bize aynı uyarıları verdiklerini gözlemeyebiliriz. Şu an sadece aklıma gelen bir iki örnek vereceğim.

Değişim Nedir? Değişim İnanmaktır

Türkiye’den Beyazıt Öztürk Beyaz Show da bu noktaya gelirken kimseyi dinlemediğini insanların ona olamazsın demesine rağmen kendi bildiği yoldan yürüdüğünü anlatmıştı. Radyocu olacağım dediğin de olamazsın demişler, o olmuş. Talk Show yapacağım dediğinde yapamazsın demişler, o yapmış.

Steve Jobs yani dünyayı sallayan adam sevdiğiniz işi yapın diyor. Hayat hikayesini biliyorsanız kimsenin gidip ona evet sen büyük adamsın demediğini de biliyorsunuzdur. Ama o kendine olan inancını hiç yitirmeden yoluna devam etti, sevdiği ve inandığı işi yaptı.

Google’ı bulan çocuklar hocalarının olmadığı boş bir dönemde bilgisayarla eğlenirlerken Google‘ı buluyorlar. Sevdikleri ve eğlendikleri işe negatif bir duygu yüklemedikleri bir anda dünyada en çok kullanılan arama motorunu buluyorlar. Amaçları dünyayı sarsmak değil zengin olmak da değil. Sonra paranın cılkını çıkarıyorlar tabi o ayrı, sadece ilk amaç o değil.

degiiim nedir

Bahanelere Sığınmayın

Ben sıkmamak için çok örnek vermedim. Her alan için bu örnekleri çoğaltılabiliriz.

Bu insanları hepimiz dinliyoruz, biliyoruz ama dikkat etmiyoruz. Gözümüzün önündeki gerçekleri kabul etmiyoruz. Ben yapamadıysam gerçekten çok zor bir şey olmalı egosuyla kabuğumuzdan çıkmamak için direniyoruz. Halbuki bir çıksak ahhhh.

Biz şu an daha zor olanı yaşıyoruz. Onlar akışta maddi manevi rahat ilerlerken, biz kabuğumuzda maddi manevi acı çekiyoruz. Örneklerde ki gibi yaptığımız işle illa zengin ve ünlü olmamız gerekmiyor. Kendimiz olalım yeter. Attığımız adımları kendimiz ve bütünün hayrı için atsak her şey çözülüyor kendiliğinden.

Ne için var olduysak o yolda hayırlı ve iyi niyetli yürüdüğümüzde kendimizde tatmin olmuş hissediyoruz. Ünlü olunabilir, olunamayabilir. Ünlü olmak eğer senin hamurunda yoksa matematik problemi çözmek için yaratıldıysan o zaman ünlü bir oyuncu da olsan ruhun tatmin olmaz .

Şirket patronu olmak iyi, ev kadını olmak kötü diyemeyiz . İyi ya da kötü kavramı insanların önyargılı algılardan ibaret.

İyi niyetli ve sevgiyle yapıldığı sürece yapılan işleri bu daha iyi diye ayıramayız. Hepimiz ne olursak olalım eşit yaratıldık, eşit değilmişiz gibi gösterilmesi, herkesin olduğu gibi var olmasını engellemekten başka bir işe yaramıyor.

Bu arada şunu da belirtiyim siz kendinizi tam hissettiğiniz sürece dışarıya da bu enerjiyi gönderdiğiniz için insanları yaptıklarıyla ayıran çarkın içinde bulunmazsınız. Sizin farklı bakmanız dünyanızı değiştirmek için yeterli. Kalıbınızdan çıkmak için önce dünyanın değişmesine gerek yok.

degisim nedir

Güncel Örnekler Verelim

Değişim nedir sorusuna en güzel örneklerden biri Kim Kardashian mesela. Ben hala niye ünlü olduğunu bilmiyorum ama adını biliyorum. Benim ilgimi çeken bir özelliği yok ee o zaman neden adını biliyorum? Çünkü o kendi içinde bu enerjiyi barındırıyor. Ben aynı kafada olmadığım için anlayamam ama onun ününü kabul etmek zorundayım.

Bu kadar tanınmadan önce çevresine ben hiçbir şey yapmayacağım ama dünyaca tanınacağım deseydi, evet ya kesin başarırsın sen bunu demezdi hiç kimse. Kendisini tanımıyorum ama bu cesareti gösterdiğine göre kendi potansiyelinin farkındaydı ve kullandı.

İnsanlar başka türlü düşünseler de gerçekleşince kabul etmek zorunda kalırlar. Sizin yansıttığınız iyi, kötü bütün enerjiler olduğu gibi kabul edilir çevreniz tarafından. Bakış açıları farklıysa belki sizi anlayamazlar ama olduğunuz gibi kabul etmek zorunda kalırlar.

Çevreyi bahane etmeyelim bir de Herakleitos ‘un da dediği gibi;

Değişmeyen tek şey değişimdir.

Yazan: Eylül Ateşli

 

Hayata Dair Herşey İçin

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Güzel yazı emeğinize sağlık. Değişim bana göre zamanını bekler hep ve yaşadıklarımızla tecrübelerimizle orantılı olarak seyreder. Tabi ki hayat görüşümüz de bunda etkili. Lakin değişim öyle birşey ki kimini varken yok eder kimini de yokken var eder yukarıda yazdığınız gibi. Değişimin ne getireceğini tabi ki biz değil hayat belirler ama değişim ve seçimler tamamen elimizde…

  2. Sanırım herkes değişmek ister de ne kadar bunu yapabilir yada yapabiliyorlar bilemem ben kendim için konuşursam değişimin en büyük adımını attım vazgeçerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu