Hayata Dair

Değerli Taşlar: Zümrüt, Yakut, Safir

Değerli taşlar, zümrüt, yakut ve safir.. Bu eşsiz taşlarla ilgili genel bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Pırlantadan sonra en sık kullanılan taşlar arasındalar. Özellikleri neymiş gelin birlikte bakalım.

 zümrüt

ZÜMRÜT

Taşların Kraliçesi ünvanına sahip olan Zümrüt’ ün sertliği 7,5-8 Mohs’ tur. Genel rengi yeşildir. Açık yeşil, sarı yeşil, koyu yeşil, saydam ve cam ışıltısında da olabilir. Prizma şeklindedir. En değerli taşlardan biridir. En kaliteli olanlar şeffaf olanlardır. Sıvı ya da gaz baloncukları, çatlak izleri, yapısına karışmış kristaller sebebiyle, bulutlu bir görünüme sahiptir. Bu bir kusur değil aksine, taklidi ile gerçeğini ayırt edebilmek için önemli bir etkendir. Ayrıca taklit edilmiş zümrütler has zümrütlere göre UV ışınlarını daha çok geçirir. Koyu renkli olanlar daha üstün olarak nitelendirilir. Bütün Zümrütler hassas ve kolay kırılabilir, bu nedenle işlem sırasında dikkat etmek gerekir. Kolombiya, Brezilya, ABD, Avustralya, Rusya, Pakistan, Tanzanya, G.Afrika ve Hindistan’da çıkarılır. Sağlık açısından baş ağrısı, grip, yüksek ateş, kalp hastalıkları ve göz ağrılarını önlediği bilinmektedir. Kullanan kişiye yaşama sevinci verdiği, enerji eksikliğini giderdiği ve tenin genç kalmasını sağladığı söylenir. Gerçekliğin, yumuşaklığın, açıklığın sembolüdür. Kararsızlığın çözümü, negatif düşüncenin sonudur. Yeşil ışık yaydığından dolayı beyni dinlendirdiği düşünülür.  Sadakat, duyarlılık ve aşk taşıdır. Mayıs ayı ile ilişkilendirilir. Boğa ve yengeç burcunun uğurlu taşıdır. Aynı zamanda İkizler ve Koç burcunun da taşıdır. Kalp çakrası ile uyumludur.

 

yakut

YAKUT 

Toprağın kanı ünvanına sahip olan Yakut’ un sertliği 9 Mohs’tur. Genel rengi kırmızıdır. Kırmızının açıktan koyuya tüm tonlarında, saydam ve cam parlaklığında olanları da vardır. Oval şekilde kesilir, prizma şeklindedir. Elmastan 140 kat yumuşaktır, en sert ikinci değerli taştır. Serttir ancak kolay kırılan bir yapısı vardır, işlem sırasında dikkat etmek gereklidir. Lekeleri vardır ve bu kusur değildir. Renginin taş içindeki dağılımı noktalı ve dalgalıdır. Ham halde ışık geçirmez. Kesim yapıldıktan sonra elmas kadar parlak olur. Burma, Tayland, Sri Lanka ve Tanzanya’da çıkarılır. Afganistan, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Madagaskar Cumhuriyeti, Malawi, Pakistan, Rodos, Amerika ve İsviçre’de yakut madenleri vardır. Sağlık açısından vebadan koruduğu bilinir. Kan dolaşımına olumlu etkisi vardır. Vücuttaki chi etkisini meydana çıkarır. Yaydığı enerji ile organların sistemli çalışmasına destek olur. Hayattan zevk almayı sağlar. İnanç ve yardımseverlik duygularını besler. Temmuz ayı ile ilişkilendirilir. Aslan, Akrep, Yengeç, Oğlak ve Yay burcunun taşıdır. Kök ve kalp çakrası ile uyumludur.

 

safir

SAFİR 

Mavilerin Efendisi ünvanına sahip olan Safir’in sertliği 9 Mohs’tur. Genel rengi mavidir. Pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor, siyah, beyaz, renksiz ve açık maviden koyu maviye giden tonları vardır.  Kesim şekli ovaldir, prizma şeklindedir. Elmastan 140 kat daha yumuşaktır. Yakutla birlikte en sert ikinci taş olarak adı geçer. Serttir ancak işlem sırasında dikkat etmek gerekir, aynı zamanda kırılgandır da. Işığı geçirir. Açık renkli olanlarına dişi safir, koyu renkli olanlara da erkek safir denir. Krom ve demir ile girdiği farklı kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşan kırmızının dışındaki renkte yakutlara safir denir. Bu yüzden farklı renklerde safirler de vardır. İçindeki pike yoğunlukları ve bulutlanma kusur olarak görülmez ve bu şekilde imitasyonlarından ayrılır. ABD, Nijerya, Kenya, Tanzanya, Sri Lanka, Hindistan, Tayland, Burma, Avustralya ve Çin’de çıkarılır. Sağlık açısından tırnakları ve saç tellerini güçlendirdiği, baş dönmelerini ve uykusuzluğu engellediği, baş ve kulak ağrısı, vertigo gibi hastalıklara iyi geldiği ve insan vücudundan zehirleri arındırdığı söylenir. Kullanan kişiye sakinlik verir. İletişim sorunlarında yardımcıdır.Tüm salgı bezlerini harekete geçiren bir özelliği vardır. Şifa gücü en yüksek taştır. Eylül ayı ile ilişkilendirilir. Aslan, Akrep, Yengeç, Oğlak ve İkizler burcunun taşıdır. Göz, kalp ve boğaz çakrası ile uyumludur.

Karma Felsefesi

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Zümrüt benim taşımmışş çok sevdiğimi belirtecektim zaten, negatif düşüncelerin sonu :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu