EğlenceKültür - Sanat

Death Note Anime Eleştirisi

Bu yazı, animeyi sevenleri kızdırabilecek şeyler içerebilir diyerek yazımıza başlamayı uygun görüyoruz çünkü bu yazı Death Note ile ilgili çok ciddi eleştiriler içermektedir. Okurun da bu durumun bilincinde olarak bu yazıyı okumasını tavsiye ederiz. Shall We ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Death Note ve Yagami Light

Death Note’un hikayesi gerçekten çok güçlü bir biçimde başladı. Yagami Light, Death Note’u aldı ve rasgele birini öldürdü. Ardından bir kişiyi daha öldürdü ve bu böyle sürüp gitmeye başladı. İzleyiciler ise devamını merakla izlemeye başladı. Yagami Light, kısa bir süre sonra detektif L tarafından takip edilmeye başladı. İşte o zaman bu anime daha heyecanlı hale geldi. Yagami Light’ı bu hale getirenin ne olduğunu da zamanla anlamaya başladık. Söylediklerine ve düşündüklerine temelde karşı olsak da ona karşı sempati duymaya başladık. Kısa süre içerisinde Yagami Light (diğer adıyla Kira) hepimizin sevdiği bir karakter oluverdi.

Gerçek Dünya ile Karşılaştırma

Animenin yapımcıları Light ve L arasındaki mücadeleyi bize felsefi bir tartışmadan ziyade bir satranç maçı gibi göstermeye çok gayret etti. Yapımcıların, bu konuda kısmen de olsa başarılı olduğu söylenebilir. Fakat Death Note’un bundan çok daha fazlası için potansiyeli vardı. Örnek verecek olursak Güney Afrika, çok ciddi suç oranlarına sahip. Hatta Güney Afrika’nın bazı bölgelerinde suç oranları o kadar yüksektir. Çünkü bazı şüpheliler seri katiller tarafından öldürülmektedir. Şüpheliler, suçu gerçekten işlemediği zamanlarda halk tarafından birer kurban olarak görülürler. Şimdi düşünün Death Note’daki gibi bir dünyada olsak bu suçluların sonu nasıl olurdu?

Death Note Bir Satranç Maçı mı?

Death Note, cehenneme (yargılama sürecinin olmadığı ve cezanın bizzat Kira tarafından verildiği bir dünya) giden yolun neden iyi niyetle döşeli olduğunu konu alabilirdi. Eğer Kira biraz daha uzun yaşasaydı, Death Note animesi bu konuyu işleyebilirdi. Ayrıca birçok eleştirmene göre bu durum oldukça kötü bir durumdur. Yapımcılar, tüm bunların yerine animeyi Kira’nın birkaç kötü hamlesi nedeniyle kaybettiği bir satranç maçına dönüştürdüler. Animeyi izleyip sonuna kadar geldiğinizde Death Note’un çok daha fazlasını anlatabileceği kanısına varıyorsunuz. Uzun lafın kısası, Death Note heyecanlı bir satranç maçından ziyade önemli felsefi konuları işleyen bir anime olabilirdi.

Naruto Anime İncelemesi

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Filmini çok beğenmedim, animesini izlemedim. Yazı için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık. İleride izlemeye karar verdiğimde yardımcı olacak. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu