in

Davranış Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

davranış bozukluğunun nedenleri nelerdir? nasıl önlenir?

Davranış bozukluğunun nedenleri nelerdir? Genel olarak sevgiye olan muhtaçlık psikolojide bazı dengelerin bozulmasına neden olur. Sevgi görmemiş, hırpalanmış, istismara uğramış veya şiddet görmüş bireylerde bu durum söz konusu olabilir.

Davranış Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kendini yalnız hisseden kişiler, kendilerine bu şekilde eğlence yaratabilir. Çocuklukta istismara uğrayan, şiddet gören veya bastırılmış duyguları olan kişilerde davranış bozukluğu görülebilmektedir. Genelikle yaşanmışlıklar sonucu bu davranışlarda bozukluklar meydana gelir. Davranış bozukluğu kişinin kendine ve başkalarına zarar vermesine neden olmaktadır.

Davranış Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir? 

Davranış bozukluğu olan kişiler genellikle bundan zevk alır.  Görülen belirtileri sürekli tekrarlama sürecine girerler.  Eğer aşağıdaki belirtiler tekrarlanıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  • Başkalarına gözdağı vermek. Korkutma, şiddet gösterme ve kavga başlatmak gibi..
  • Bazı şiddet içeren nesnelerle birine ciddi zararlar vermek. Örneğin yangın çıkarmak, öldürmeye yeltenmek gibi..
  • İnsanlara acımasız fiziksel davranışlarda bulunmak.
  • Hayvanlara karşı şiddet uygulamak.
  • Sürekli hırsızlık ve soygun yapmak. Mağazalardan veya tanıdıklarından bir şeyler çalmak,
  • Cinsel olarak tacizde bulunmak,
  • İnsanların eşyalarına evine, arabasına zarar vermek, zorla girmek,
  • Sürekli yalan söylemek. Bunu alışkanlık haline getirmek,
  • Aşırı derecede antisosyal davranışlar göstermek.

Davranış Bozukluğu Nasıl Önlenir? 

Davranış bozukluğu yaşayan kişilerde en çok çocukluk döneminde ailesinin tutumu önemlidir. Aile içi şiddet, bastırılmış duygular, taciz, gibi psikolojiyi doğrudan etkiler. Bu tarz olayların yaşanması engellenmelidir. İleri yaşlarda ortaya çıkan davranış bozukluğunun temel nedenleri çocuklukta yaşanılan olayların etkisidir. Davranış bozukluğu olan çocuklar için hemen bir uzmanla görüşülmelidir. Geç kalınmadan tedaviye başlanmalıdır.

Bir çok çocuk ergenliklerinde problemler yaşar. Çocukların ergenlik dönemlerindeki problemleri önemsiz bir olay gibi görmek başlı başına hatadır. Şu an ergenlik döneminde nasılsa unutur gibi düşünceler içinde olamayın. Çocuklar bazı problemleri atlatıyormuş gibi gözükebilir, hatta normal hayata uyum sağlayabilirler. Ancak ileri yaşlarda, çocukken yaşadıkları farklı bozukluklara sebebiyet verebilmektedir.

Davranış Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Davranış bozukluğunun bazı dereceleri bulunmaktadır. Bu dereceler ele alınarak farklı tedaviler uygulanmaktadır. Psikoterapi ilk denenecek yoldur. Psikoterapi ile kişi davranış bozukluklarından kurtulabilir. Davranış bozukluğu tehlikeli hale gelmiş olabilir.  Eğer psikoterapi ile önlenemiyorsa ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Davranış Bozukluğu Nedir? Davranış Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tomorrowland: festivallerin nirvanaya çıkmış hali

Tomorrowland: Festivallerin Nirvanaya Çıkmış Hali

bitki uzmanı

Bitki Uzmanı Nasıl Olunur?