in

Davranış Bozukluğu Nedir? Davranış Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

davranış bozukluğu

Davranış bozukluğu küçümsenmeyecek kadar çoktur. Toplumun büyük bir kısmında görülür. Kişinin kendisine ve çevresine ciddi zararlar vermesine sebep olan anormal hareketlerdir. Şiddet, hırsızlık, yalan söylemek, çevresine zarar verme gibi durumlarla kendini gösterir. Davranış bozukluğunu daha net bir şekilde anlamanız için yazı dizimize göz atabilirsiniz.

Davranış bozukluğu kategorisinde yer alan bazı davranışlar vardır. Genellikle kişinin kendi haklarına ve toplumun ahlak kurallarına aykırı olan davranışlar bütünüdür. Bu davranışlar Kontrolsüz olarak gerçekleşir. Bu davranışlarda genel olarak karşıdaki kişinin en temel haklarının ihlal edildiği durumlar ortaya çıkmaktadır. Hatta bazen suç denebilecek ağırlıktadır. Davranış bozukluğu toplumda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Yapılan araştırmalar ergenler arasında görülme sıklığının %15 civarında olduğunu bildirmektedir. Şiddete eğilim, maddi zarar veren hareketler, çok sık yalan söyleme, maddi şeyler çalma gibi davranışlar en çok görünen davranış bozukluklarıdır. Davranış bozuklukları ile çocukların ve ergenlik dönemindeki kişilerin basit davranışları birbirinden ayırt edilmelidir.

Davranış bozukluğu olan kişiler yaptıkları hareketleri önemsemezler. Utanç duymak ya da pişman olmak gibi durumları yaşamazlar. Hatta yanlış davranışlarının  az bile olduğunu düşünürler. Bu kişilerde daha fazlasının yapılması gerektiği düşüncesi hakimdir. Bu kişiler suçluluk hissetmezler ve hissiyatlarını tamamen kaybetmişlerdir. Çoğunlukla bu bireyler çevresindeki olan olayları umursamazlar. Sosyal olmayan kişilerde davranış bozukluğu tanısının koyulmasında da bu davranışlar dikkate alınabilir.

Davranış Bozukluğu Nedir?

Davranış bozukluğu olduğunun belirlenmesi hemen olacak bir şey değildir. Bunun için yaptığı davranışlarında süreklilik ve aşırılık gerekmektedir. Davranış bozukluğunun nedenlerine bakarsak karşımıza dikkat çekme istekleri olduğunu görürüz. Çocuklukta ilgisizlik, şiddet ve taciz görenler ileride problem yaşayabilir. Bu kişilerde davranış bozukluğu daha fazla görülebilir. Bu bireylerin güçlü olduğunu gösterme hisleri vardır. Gördükleri muameleden dolayı insanlardan intikam almak isterler. Şiddete meyilli olma ve şiddet görme, birinin  tacizine uğraması, yalan söyleme, hırsızlık, çevreye fiziksel zararlar verme bu davranışın sonuçlarıdır. Ayrıca bu kişilerde özgüven eksikliği görülmektedir.

Davranış Bozukluğunun Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar yaşadığı olumsuz olaylar sonucunda duygularını bastırırlar. Hatta duygularını bastırmak için savaşmaya çalışırlar. Ancak bir süre sonra baş edemezler. Daha sonra bu duygular farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bunlar, şiddet, hırsızlık, yalan söyleme gibi davranışlardır. Bir süre sonra bu hal ve davranışlar sürekli hale gelmeye başlayabilir. Bu sefer hem kişinin kendine hem de çevresindekilere zarar verme durumu ortaya çıkar.

Davranış Bozukluklarından Şiddetin Özellikleri Nelerdir?

Şiddet eğilimi olan kişilerin geçmişine bakarsak çoğunlukla şiddet görmüş veya şiddete şahit olan kişilerdir. Şiddet uygulayan kişi geçmişte ailesi tarafından şiddet görmüş olabilir. Bu durumdan etkilenmiş ya da bunu ailesinden gördüğü için doğru bir şey olduğunu sanabilir. Aynı şekilde kendi de başkalarına uygular.

Kendisine şiddet uygulanmasa bile aile bireylerinin birbirine uyguladıkları şiddete seyirci olan kişilerde de görülebilir. Aile büyüklerinden gördüğü bu davranışı iyi bir davranış olarak özümseyebilir. Şiddete eğilimi olan kişilerin temel nedenleri bunlardır. Şiddete yönelik kişilerin genel özellikleri ise şu şekildedir:

  • İnsanlara hiç bir şekilde saygı duymazlar. Hatta kendilerine bile saygıları yoktur.
  • Yalnız kalma, terk edilme korkuları vardır.
  • Bu kişiler çok kolay yalan söylerler. Diğer kişileri küçümser,  kendilerini ise yüceltirler.
  • Aşırı derece kıskançlık duyarlar. Özellikle şiddete maruz bıraktıkları kişileri kıskanırlar. Şiddet de zaten böyle durumlar sonrasında kendini gösterir.
  • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklara daha yatkın bünyeleri vardır. Şiddet alkol kullanımı sonrasında da kendini gösterebilir.

Davranış Bozukluklarından Çalmanın Özellikleri Nelerdir?

Çalma eğilimi olan kişiler, genellikle kendilerini istemsiz olarak yapıyorum diyerek savunurlar. Ancak iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir. Çalma hastalığı olan kişiler gerçekten istemsiz olarak bunu yaparlar. Sonrasında hatta utanç duyarlar.  Ancak davranış bozukluğu olan kişiler çalmış olmaktan rahatsız olmazlar. Sonrasında da herhangi bir pişmanlık duymazlar.

Kleptomani Nedir?

Çalmak gibi bir davranış bozukluğu olan kişilerin genel özellikleri şu şekildedir.  Bu kişilerin, kişiliklerinin temelinde doyumsuzluk yatar. Öyle ki varlıklı ve her şeyi elde etme imkanı olan bir birey bile olsa başkalarına ait şeyleri isteyebilirler. Bu davranış çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülebilir.

İnsanların her hareketi çeşitli davranışları sergilemesiyle sonuçlanır. Yapılan bu hareketlerin kontrolsüz şekilde hem başkalarına hem de kendisine zararları vardır. Bu hareketler sonucu kişinin Fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik zararlar vermesi sorunlu olduğunu ortaya koyar. Bu kontrolsüz hareketlerin tamamına davranış bozukluğu denir.

Davranış Bozukluklarından Yalan Söylemenin Özellikleri Nelerdir?

Yalan söylemek zor durumda kalınca ihtiyaç anında yapılabilen bir davranış olabilir.  Ancak bu davranış bozukluğunda durum böyle değildir. Pembe yalanlar ve nadiren söylenen yalanlar ortadan kalkar. Yalan söylemek gibi bir davranış bozukluğu olan kişi her durumda ve sürekli olarak yalan söyler. Hatta yalan söylemekten keyif alır. Söylediği yalanlar sonrasında da pişmanlık duymazlar.

Mitomani Nedir?

Yalan söyleme hastalığı olan kişilerin takındığı bazı genel özellikleri vardır. Sosyal ortamlarda ya da toplum içinde asimile olmuş kişilerdir. Bu kişiler yalan söylemeye daha meyillidir. Ahlaki değerlerinin önemini ciddiye almazlar. Hatta toplum kurallarını umursamayan bireyler haline gelmiş kişilerdir. Çoğu kişi beğendiği ve yerine geçmek istediği kişiyi model alır. Ve bu kişi olmak için bir çok yalan söyler. Bazen şiddet içeren davranışlarda da bulunmaları mümkündür.

DEHB nedir? DEHB tanısı nasıl konur?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nikah için gerekli belgeler

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Buz hokeyi tarihi: buzun üstündeki savaş

Buz Hokeyi Tarihi: Buzun Üstündeki Savaş