in

Datça Gezilecek Yerler

Datça Gezilecek Yerler binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Tüm yarım adaya yayılmış doğa harikası güzellikleri ile mis gibi kekik kokusu, taş evlerin begonvillerle süslendiği sokaklar, dünyaca ünlü bir koy ve muhteşem bir doğa Datça.

Datça Gezilecek Yerler binlerce yıllık bir geçmişe sahip.

Hayıtbükü Plajı

Datça ile merkezine 18 km uzaklıkta’ki bu koy denizinin sığ ve rüzgara karşı korunaklı yapısı ile çocuklu ailelerin tercih ettiği koyların başında geliyor. Mesudiye köyünde bulunan koy daire biçimli, koyun etrafında konaklayabileceğiniz yeterli sayıda tesis mevcut.

Datça Gezilecek Yerler

Ovabük Plajı

Ovabük plajı Hayıtbükü’nün 1 km kadar ilerisinde yer alıyor. Plaj uzun olduğu için yoğunluk yaşanmıyor doğa ile iç içe plajı kum ve çakıl karışımı olan denizi çabuk derinleşen koyun sahil boyunca taze deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz bir çok mekan bulma şansınız yüksek.

Datça Gezilecek Yerler

Kargı Koyu

Kargı Koyu etrafındaki tepelerin kuzey rüzgarlarını engellemesinden dolayı sakin bir yapıdadır. Çevresi okaliptüs ağaçlarıyla kaplı koyun sahili ve denizin ilk on metrelik kısmı çakıllıdır. Merkeze yarım saatlik yürüyüş mesafesinde ki koya, dilerseniz belediye denetimli minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Datça Gezilecek Yerler

Can Yücel Evi

Datça denince akla gelen ilk isim Can Yücel’dir. Merkeze uzaklığı 3,5 km olan eski Datça’da yer alıyor. 1986’da satın aldığı ve mütevazi bir hayat yaşadığı evin Kütüphane olarak düzenlenen bölümünde Can Yücel’e ait fotoğraflar, notlar ve kitaplar sergileniyor.

Datça Gezilecek Yerler

Kızılan Yel Değirmenleri

1900’lü yılların başlarında inşa edildiği düşünülen taş değirmenlerden kaderine terk edilenlerin içine girdiğinizde ise çarklarının ve mekanizmasının ahşap malzemelerini görebilirsiniz.

Datça Gezilecek Yerler

Sevgi Yolu

Sevgi Yolu ilçe merkezindeki kumluk ile hastane önü plajları arasında kalan sahil kısmında bulunuyor. El sanatlarından hoşlananlar ve Datça’ya özgü bir şeyler satın almak isteyenler için mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri.

Datça Gezilecek Yerler

Palamut Bükü Plajı

Datça Gezilecek Yerler listesine Palamut Bükü Plajı’nı listeye eklemeyi unutmayın. Datça merkeze 20 km mesafede yer alan plaj sahili çakıl taşlarıyla kaplı berrak bir deniz sizi bekliyor.

Datça Gezilecek Yerler

Domuz Bükü Plajı

Domuz Bükü Plajı’na araç yolu olmaması nedeniyle karadan sadece doğa yürüyüşü yaparak ulaşabilirsiniz. Elektriğin jeneratörlerden, suyun kuyulardan sağlandığı bölgede teknoloji’den eser yok. Bungalovlar ve kamp alanı olan bu koyda geceleri yıldız şöleni izlemeniz muhtemel.

Datça Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

 

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bakımlı Erkek Olmanın Yolları

Bakımlı Erkek Olmanın Yolları – Erkeklere Altın Değerinde Tüyolar

Bir Portre: Füreya Koral

Bir Portre: Füreya Koral