in

BayıldımBayıldım

Dans Nedir?

Nasıl Dans Edilir?

Dans nedir

Dans nedir? Çok eski zamanlardan beri var olan ve insanların ilgisini çeken, eğlenceli bir aktivitedir diyebiliriz dans için. Bir başka deyişle tüm vücudun müzik eşliğinde estetik bir şekilde çalıştığı bir spor, sanat ya da gösteri şeklidir de denebilir.

DANS KELİMESİNİN KÖKENİ

Fransızca dans anlamına gelen “danse” sözcüğünden alıntı olarak dilimize yerleşmiştir. Fransızca olan bu sözcük Germence yazılı örneği olmayan “dintjan” -sallanmak, koşuşmak fiilinden türemiştir.

DANS NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Eski çağlardan beri, konuşma dili ortaya çıkmadan önce insanlar duygularını, düşüncelerini bedenleriyle ifade etmeye çalışmışlardır. Mesela gücümüzü elimizi yumruk yaparak gösteririz ya da mutluluğumuzu zıplayarak, saygımızı başımızı eğerek… Bu örnekler çoğaltılabilir. Dans etmek bazı mimiklerin ve hareketlerin tekrar edilmesiyle başladı, ardından her toplum kendine has bir dans kültürü oluşturdu. Önceleri savaş zaferi, karşı cinsi etkileme ya da ibadet amacıyla yapılan danslar vardı. Sonrasında bu danslar izlemesi ve öğrenmesi keyifli gösterilere dönüştü. Ben bu yazımda sizlere dans ile ilgili genel bilgi vermek istedim. Yazımın devamında da ülkelerin popüler dansları ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

ÜLKELERİN DANS KÜLTÜRLERİ VE DANS ÇEŞİTLERİ

Günümüzde dans denilince akla bir çok farklı dans türü gelir. Tango, vals, salsa, cha cha, samba, rumba gibi Latin dansları biraz daha eskiye dayanır. Modern dans, break dance, rocknroll gibi danslar ise günümüz müziği ile ortaya çıkmıştır. Tüm bu danslar farklı gruplar tarafından ilgi görür. Dans etmeyi doğru şekilde öğrenmek eğlencelidir ancak biraz da zahmetlidir.

NASIL DANS EDİLİR?

Bana kalırsa herkes dans edebilir. Müziğin ritmine kendinizi bırakıp sadece sağa sola sallansanız bile bu sizin ruhsal sıkıntılarınızı geçiren bir deşarj yöntemi bile olabilir. İçimizde biriken enerjiyi özgürce dışarıya yansıtabildiğimiz çok keyifli bir sanat dans. Ancak bunu iyi şekilde yapmak istiyorsanız, mutlaka iyi bir eğitim almanız şart. Nasıl ki iyi bir balerin olabilmek için balenin tekniğini bilmek gerekiyorsa, iyi bir dansçı olabilmek için de dansın temelini öğrenmek ve üzerine kendi yaratıcılığınızı da ekleyerek ilerlemek gerekir. Tüm dans türlerinin birbirinden farklı teknikleri bulunmaktadır. Ritmleri, sayıları, temel adımları farklılık gösterir. Latin dansları arasında yer alan tango ve samba arasında bile ciddi farklar vardır. Her dansın temel adımları farklılık gösterir ve detaylıca öğrenmek gerekir.

Dans nedir? yazımdan sonra tüm dans türleri ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceğiniz yazılar paylaşacağım. Takipte kalın…

5 Enerjik Dans Önerisi

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sinir gazı

Sinir Gazı Nedir?

tavşanlar

Tavşanlar Hakkında Tüm Bilgiler