Gündem

Dang Humması (Kırık Kemik Humması) Korona Virüsten Sonra Yeni Salgın

Yeni bir salgınla ilgili gelişmeler yaşanıyor. Korona virüsten sonra ortaya çıkan bu yeni salgının adı “Dang Humması” aynı zamanda yaşattığı kemik ağrılarından dolayı Kırık Kemik Humması da deniyor. Nasıl bir hastalık olduğu, hangi ülkelerde görüldüğü ve tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiyi sizler için derledim. 

Korona Virüsten Sonra Yeni Salgın; Dang Humması (Kırık Kemik Humması)

Korona Virüsten Sonra Yeni Salgın; Dang Humması Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınıp insanlara bulaştırılan bir hastalıktır.

Bu cins sinekler temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden kentsel olarak yayılım gösterir.

Vaka yoğunluğu yağışın fazla olduğu yıllarda artmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklık da hastalığın yayılma hızını arttırmaktadır.

Malezya’ da Kırık Kemik Humması 

Sağlık Bakanlığı Ocak ayından itibaren 38 Binin üzerinde kişiye bulaşan dang hummasının korona virüsten daha hızlı yayıldığını açıkladı.

Selengor’ da 23 bin 22, başkent Kua Lumpur’ da 2 bin 906 vaka görüldü.

Ülkedeki korona virüs vaka sayısı ise 5.482 olarak kayıtlara geçti

Dang Humması Nasıl Bir Hastalıktır?

Grip benzeri semptomlara ve kırılmış kemik gibi ağrılara neden olan viral bir hastalıktır.

Baş ağrısı, ciltte kızarıklıklar ve eklemlerde ağrıya neden olur.

Kırık kemik ağrısı gibi tanımlanacak ağrılara sebep olduğundan ”Kırık Kemik Humması” olarak da bilinmektedir. Ayrıca bilinen 4 tipi mevcuttur. Virüslerin bir tipine yakalananlar hayatının sonuna dek bu tipten korunabilir yalnız diğer tipleri ile yeniden hastalanabilirler.

Hangi Ülkelerde Görülmektedir?

Avustralya, Afrika, Hindistan, Uzak doğu, Hawai ve Karayip Adaları, ABD’ nin güney eyaletlerinde daha sık görülmektedir. Ayrıca Türkiye’ye komşu ülkelerde de Dang Hummasının 1 ve 2 serotipleri mevcuttur.

Tedavi ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Hafife alınmaması gereken bir hastalık olduğu konusunda uzmanlar uyardı. Bu hastalığın tedavisi için özel bir yöntem bulunmamakta semptomlara göre tedavi uygulanmaktadır.

Bu hastalıktan korunmak için sivrisineklere karşı kullandığımız yöntemler kullanılmaktadır. Kapalı giysiler, cibinlik, klimalı odalar vs.. Uzmanlar bu konuda aşı çalışmalarına devam etmektedir.

Dang humması yazımızdan sonra dilerseniz Corona virüste ortaya çıkan yeni semptomlarla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz, linki aşağıya bırakıyorum.

Corona Virüste Yeni Semptomlar Ortaya Çıktı

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Normalde ülkemizde de bulunan sivrisineklerden insanlara türlü hastalık bulaşabilmekte,fakat bunda durum biraz daha farklı anladığım kadarıyla.Mümkünse artık güzel şeyler olsun..

  2. Bu hastalıktan korunmak için sivrisineklere karşı kullandığımız yöntemler kullanılmaktadır. Kapalı giysiler, cibinlik, klimalı odalar vs.. Uzmanlar bu konuda aşı çalışmalarına devam etmektedir

  3. Bu virüs konusunda kendimi sergen Yalçın gibi hissediyorum ” vallahi hiç nir fikrim yok” her an hersey olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu