Sağlık

Damar Sertliği Nedir?

Damar duvarlarında plakalar birikir ve bunun sonucunda damar duvarları esnekliğini kaybeder buna ateroskleroz yani damar sertliği denir.

Damar Sertliği Nedir? Neden Olur?

Özellikle erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlık olan damar sertliği, dikkate alınması gereken önemli bir sorundur. Kalp krizinin başlıca nedenlerinden birisi ateroskleroz problemidir. Sigara kullanımı, aşırı tuz kullanımı ve tuzlu beslenme, hipertansiyon hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi durumlar ateroskleroza zemin oluşturur.

Damar Sertliği Nasıl Belirti Gösterir?

Baş dönmesi, baş ağrısı, titreme, geçici görme kaybı, yürürken sendeleme, düşünme ve öğrenmede zayıflık, çabuk sinirlenmek ve damarın sertleştiği bölgelerde ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir. Belirtiler ilk ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda tedbir almak önemlidir. Bu hastalık çok yavaş ilerler ve belirtileri çok fazla ayırt edici değildir o yüzden de görmezden gelinir. Hareketsiz bir yaşam şekli varsa, sigara çok sık tüketiliyorsa, genetik olarak ateroskleroz varsa kişiler doktor kontrolünden muhakkak geçmelidir. Kan testi ve hastanın detaylı yaşam öyküsü alınarak tanı ve tedavi konusunda aşama kaydedilir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve çok nadir durumlarda ameliyat gereklidir. Ateroskleroz; Kalp krizi, böbrek yetmezliği, felç, kalp ritim bozukluğu ve bacaklarda kramp tarzı hastalıklara sebep olur. Sağlık beslenme ve spor ile bu rahatsızlıktan uzak durmak mümkündür.

 

 

            Erkekleri Çok Korkutan Jinekomasti!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu