Kim Kimdir?

Dalai Lama Kimdir?

Budizm ile ilgili bilgiler paylaştığım yazı serimin bugünkü konusu Dalai Lama Kimdir? Bakalım Dalai Lama’nın Budizm’deki yeri neymiş? 14. Dalai Lama- Tenzin Gyatso’nun hayatı nasıl şekillenmiş? Gelin hep birlikte öğrenelim. 

DALAI LAMA KİMDİR?

1950’li yıllardan beri görevde olan 14. Dalai Lama’dır. Tibet’in ruhani liderine “Dalai Lama” denir. Budizm’in kurucusu olan Shakyamuni’nin reenkarnasyon sürecini tamamlayan ve yeniden doğduğuna inanılan kişilere bu isim verilir.

Dalai, engin deniz demektir. Lama ise bilge anlamına gelir. Yetkili olan rahipler, reenkarnasyon sürecinin 66 günde tamamlandığını düşünür ve bu süre boyunca bekler. Sonrasında Dalai Lama’nın mucizelerini ararlar ve takip ederler. İlk Dalai Lama, 1474 yılında ortaya çıkmıştır. Budist inanışa göre, günümüze kadar makayana tanrısının ruhu 14 Dalai Lama vücudunda yaşamıştır. Tenzin Gyatso, Tibet’in son Dalai Laması’dır.

Budizm felsefesi ve öğretileri, bedensel ve manevi acıların aydınlanma sürecinde bir yol olduğunu öngörür. Her türlü taciz ve saldırılara karşı pasif direnişin uygulanmasını söyler.

TENZİN GYATSO- 14. Dalai Lama

6 Temmuz 1935’te Tibet’in Amdo ilinde çiftçilikle uğraşan bir ailenin 16 çocuğunun 5.si olarak doğmuştur. 2 yaşındayken rahipler onu bulmuş ve Tibet’in başkenti Lhasa’ya getirerek yetiştirmişlerdir. 15 yaşına geldiğinde liderlik görevini yerine getirmeye başlamıştır.

1949 yılında, yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti, Tibet’i işgal etmeye başlamıştır. Tibet, Çin Halk Cumhuriyet’i kuşatmasında iken, Tenzin, 17 Kasım 1950 yılında Tibet’in Devlet başkanı olmuş ve en önemli politik yöneticisi olarak atanmış, ulusal kabine başkanlığı görevini de üstlenmiştir. Kutsal Dalai Lama 9 yıl süresince Çinli işgalcilere karşı şiddet karşıtı barışçıl bir politika izledi. Ancak Çin Halk Cumhuriyet Hükümeti şiddeti arttırarak kendilerine direnen savunmasız on binlerce Tibet’liyi katletti.

Hindistan Başbakanı Nehru, Kutsal Dalai Lama’yı Hindistan’a davet etti. Barışçıl mücadelesini sürdürmek üzere Dalai Lama, Himalaya Dağları’nı aşarak 31 Mart 1959’da Hindistan’a geçti. Nehru, Dalai Lama’yı Dharamsala’ya yerleştirdi. Coğrafi ve iklimsel olarak bu topraklar Tibet’e benziyordu. Sürgündeki Tibet halkı burayı ikinci vatan kabul etti. Burada “Sürgündeki Tibet Hükümeti” adı ile Tibet’i idare eden yönetim birimi kuruldu. Dalai Lama, kendisi ile birlik olan binlerce mülteci ile beraber Tibet kültürünü ve eğitimini koruma görevini üstlendi.

Kutsal Dalai Lama, barışçıl politikaları ve Tibet’in özgürlük mücadelesi sebebiyle 10 Aralık 1989’da Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. 1987 yılında Albert Schweitzer Hayırseverlik Ödülü’nü aldı. Budizm ile ilgili bilgiler içeren kitaplar yazdı.

10 Nisan 2019 yılında Tibet’in ruhani lideri Tenzin Gyatso, göğüs enfeksiyonu sebebiyle Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hastaneye kaldırıldı.

TENZİN GYATSO KİTAPLARI

  • Yürekten Gelen Öğütler
  • Bilgelik Okyanusu Yaşam Rehberi
  • Dört Yüce Gerçek
  • Şefkatin Gücü
  • Yeni Bin Yılın Değerleri

Dalai Lama kimdir? yazımdan sonra dilerseniz Mahatma Gandhi ile bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Mahatma Gandhi: Sessiz Direnişin Öyküsü

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yürekten gelen öğütleri okumuştum ve kendisi bana bilmiyorum ama cok gizemli biri geliyo, imkansızı başarmak o sartlar dan bu noktaya azime ilerlemek… 16 cocuk ve 5. olmak sasırdım.. 15 yasında liderlik görevi veriliyor bizdede cocuk Diye tek biyere yollanmıyor.

  2. Küçük yaşta neler başarmış Zeynep Hanım’ın dediği gibi bizler bir yere göndermeye korkuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu