Hayata Dair

Daha Zeki Olmak İçin 6 Yol

 

Aslına bakarsanız, günlük olarak yaptığınız şeylerin bazıları sizi daha zeki yapabilir. Eğer bilinçli olarak kendinizi daha zeki yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken 6 şey vardır. Daha zeki olmak için yapılması gerekenler size göz korkutucu gelebilir fakat düşündüğünüzden daha basit olabilir. Shall We ailesi için hazırladığımız bu yazıyı keyifle okumanızı temenni ederiz.

Egzersiz Yapmak Sizi Daha Zeki Kılacaktır

Egzersiz yapmak kardiyomasküler sağlığınızı, modunuzu ve kaslarınızı geliştirmekten daha fazlasını yapar. Yaptığınız egzersizler beyne daha fazla kan gitmesini sağlayacaktır. Kısacası egzersiz yapmak beyne besin takviyesi yapacaktır ve beynin aktivitelerini moleküler düzeyden davranışsal düzeye çıkaracaktır. Egzersiz sayesinde yeni nöronlar üretilmektedir ve bu nöronlar geliştirilmektedir. Egzersiz, üstelik beynin adaptasyon yeteneğini olumlu yönde etkilemektedir.

Bu sayede günlük egzersizlerinizi atlamamanız için de bir neden daha ortaya çıkmış bulunuyor. Egzersizin beyninize tüm bu faydalarının yanı sıra ciddi bir destek de sağladığını söyleyebiliriz.

Daha Zeki Olmak İçin Taklit Edin

Aslında sizden daha zeki insanların nasıl öğrendiğini taklit ederek onlar gibi öğrenmeye çalışmak sizi daha zeki kılabilir. Ezberi iyi olan kişiler, aslında diğer insanlardan daha zeki değildirler. Sadece diğer insanlara göre kelimeleri hatırlama konusunda daha iyi stratejiye sahiptir. Ezber konusundaki usta kişiler önce kelimelerin bir fotoğrafını çekerler ve ihtiyaç olduğunda bu kelimeleri uygun bir şekilde bir araya getirirler.

Daha Zeki Olmak İçin Dans Edin veya Golf Oynayın

Zekanızı geliştirmek istiyorsanız, sadece bedeniniz için değil beyniniz için de iyi olan bir aktivite seçmelisiniz. Dans ve golf gibi aktiviteler hem strateji hem de hareket gerektirdiği için zekâ gelişiminde oldukça etkilidir. Ayrıca bu tür aktivitelerin Alzheimer ve beyin ile ilgili diğer hastalıklardan da koruduğu kanıtlanmıştır.

2003’de yapılan bir araştırma dans etmenin ve buna benzer aktivitelerin, bunamaya karşı önemli ölçüde koruma sağladığını kanıtlamıştır. Çünkü dans ederken belli bir koreografiyi hatırlamanız gerekmektedir ve bu da beyninizi bir miktar zorlamaktadır.

Tek Bir Şeye Odaklanmak Kavrama Fonksiyonunuzu Geliştirecektir

Birçok farklı şeyi bir arada yapmanın sizin için daha verimli olduğunu düşünebilirsiniz fakat ama bu görüş aslında yanlıştır. Yapılan araştırmalar, aynı anda birçok iş yapmanın insanları oldukça zorladığını ortaya koymuştur. İnsanlar, birden fazla şey yaparken neyin önemli neyin önemsiz olduğunun ayırdına varamazlar. Bunun yerine tek bir şeye odaklanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Daha Zeki Olmak İçin Dil Öğrenin

Yeni bir dil öğrenmenin sizi daha zeki kılabileceği aslında yeni bir bilgi değil. Birden çok dil bilmenin, beynin bilişsel kısmına oldukça fayda sağladığı yapılan klinik araştırmalar sayesinde kanıtlandı. Ayrıca yapılan bu araştırmalara göre birden çok dil bilenlerin, tek dil bilenlere göre Alzheimer’a yakalanma şansı daha azdır. Öte yandan çocukluktan bu yana birden fazla dil bilmenin mi yoksa yetişkinlik sırasında bir dil bilmenin mi beyne katkı sağladığı bilinmemektedir.

Daha Zeki İnsanlarla Takılın

Sizden daha zeki arkadaşlarınızın olması sizi de daha zeki kılacaktır. Araştırmacılar, ortaokulda kendisinden daha zeki bir arkadaşa sahip olan çocukların lisede daha zeki hale geldiğini kanıtladı. Ayrıca sevgilinizin sizden daha zeki olması, zamanla sizi daha zeki hale getirecektir. Çünkü sizden daha zeki olan biri; size yeni fikirler, yeni şeyler aşılayabilir ve daha zeki insanlarla tanışmanızı da sağlayabilir.

Sosyal Zeka Nedir?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Şu farklı strateji yöntemlerini ben kullanıyorum. Çıkmaza girdiğimde başka bir bakış açısı brni çözüme götürebiliyor. Yazı için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu