Hayata Dair

Daha Temiz Bir Dünya Mümkün! – Çevreyi Korumaya Evinden Başla

Daha temiz bir dünya mümkün! Gelin bunu birlikte yapalım…

Daha temiz bir dünya mümkün! Gelin bunu birlikte yapalım…

Çevre bilinci her geçen gün artıyor evet, ancak plastik ve zararlı kimyasalların kullanımının artış oranı daha yüksek! Her gün sadece kullandığımız plastik poşet, plastik bardak dışında, ev temizliği ve kişisel bakım için kullandığımız diş macunu, sabun, deterjan, kozmetik ürünler gibi maddelerin de içeriğinde çevreye zararlı birçok ürün olabiliyor.

Plastik mikro tanecikler de bunlardan biri! Aslında çok göze batmayan, ancak çevreye ve besin zincirine doğrudan zararı olan bu maddeleri tanıyarak kullanımını bitirmek bizim elimizde. Lavabolardan atık su tesislerine ulaştığında, filtrenemeyecek kadar küçük oldukları için denizlerimize ve hatta temiz sularımıza da karışması mümkün olan bu madde, deniz canlıları aracılığıyla, sofralarımıza geri dönmekte.

temiz bir dünya
Daha temiz bir dünya

Hangi ürünler Mikro Tanecik içeriyor?

Çevreye ve sağlığımıza zararlı maddelerin kullanımını aslında henüz markette alışveriş yaparken bile yok edebiliriz. Ürün etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirirsek, çevreyi ve sağlığımızı korumamız imkansız değil. Temizlik ve kozmetik malzemesi gibi kimyasal içeren ürünleri alırken etiketlerine baktığınızda, eğer PE, PP, PET, PMMA, PTFE gibi kısaltmalar mevcutsa, bu plastik mikro tanecikleri içeriyor demektir. Bunlar da genelde diş macunu (tanecikli olanlar), duş jeli, makyaj temizleyici, deterjan gibi ürünlerin etiketlerinde belirtiliyor.

Mikro tanecikli ürün kullanımı dünyada ne durumda?

ABD ve Kanada aldığı bir kararla, bu ürünlerin üretilmesini kesinlikle yasaklamıştır. Dünyaca ünlü bazı kozmetik ve deterjan üreten dev firmalar da, bu ürünleri kullanıp üretmeyeceklerinin taahhüdünü verdi. Bu durumda ülkemizde de bunun yapılması için bir engel yok.

temiz bir dünya
Daha temiz bir dünya

Plastik mikro tanecikleri hayatımızdan nasıl çıkarırız?

Sularımızı ve sağlığımızı korumak için aslında birkaç doğal yöntem dışında, çok fazla çaba sarf etmemize gerekte kalmıyor. Her ne kadar teknoloji ve sanayi gelişse de, dünyanın genelinde, temizlik ve kişisel bakımda “doğala dönüş” hareketi başladı. Sizlerin de bu harekete destek olmak, güzelliğinizi ve temizliğinizi en doğal şekilde sağlamanız için birkaç doğal ipucu verelim istedik…

temiz bir dünya
Daha temiz bir dünya

Peeling için hem lezzetli hem de doğal bir yöntem; Türk Kahvesi!

Her cilt tipine uygun olan bu karışımı haftada 1, cildiniz hassas ise haftada 2 kez uygulayıp, yumuşacık ve arınmış bir cilde kavuşabilirsiniz. Düzenli uygulandığında %100 etki ettiği ortaya çıkan Türk Kahvesi Peelingini, bir kese yardımı ile vücudunuza da ölü deriyi soymak için uyguladığınızda kesin sonuç alabilirsiniz.

Yapılışı;

  • 1 yemek kaşığı pişirilmiş kahve telvesi
  • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı

Telveyle zeytinyağını bir kapta karıştırın. Parmak uçlarınızla ovalayarak 2 dakika boyunca yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra, bol ılık su ile durulayın. (Peeling harici makyaj temizlemek ve cilt bakımı için süt, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve salatalık suyu kullanabilirsiniz.)

temiz bir dünya
Daha temiz bir dünya

Bulaşık temizliği için mutfağınızdan 2 malzeme; Limon tuzu ve Sirke!

Sirkenin artık ev temizliği ve mutfakta kullanılmadığı alan kalmadı. Doğala dönüş hareketinin en önemli simgelerinden olan sirkeyi lekesiz cam temizliği, çamaşır beyazlatma ve hatta bulaşık makinesinde bile kullanabilirsiniz. İşi abartıp, kendi sirkenizi de yaparsanız, tadından yenmez doğallıkta bir temizlik olacaktır.

  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Limon tuzu ve elma sirkesini makinenizin deterjan gözüne doldurun ve makinenizi her zamanki gibi çalıştırın. Bulaşıklar aşırı yağlı bile olsa, bu ikilinin çözemeyeceği sorun yok. Aynı zamanda parlatıcı ve makine tuzu kullanmanıza da gerek kalmıyor.

temiz bir dünya
Daha temiz bir dünya

Diş temizliğinde meyve etkisi; Muz kabuğu!

Diş temizliğinizde de mikro plastikleri kullanmak istemiyorsanız, mikro tanecikli diş macunları yerine (genelde) düz beyaz renkte olan macunları tercih edebilirsiniz. Beyazlatma konusunu da kafanıza takmaya gerek yok, çünkü bir parça muz kabuğu bunu çözebilir.

Yüzyıllardır doğal olarak kullanılan bir diş beyazlatma yöntemidir. Bir parça muz kabuğunun iç kısmıyla dişlerinizi ovalayın. Ardından ıslattığınız diş fırçasıyla dişlerinizden muz parçacıklarını arındırın ve bol suyla durulayın. Normal diş fırçalama işlemi haricinde, düzenli olarak haftada 2 kez uyguladığınızda işe yaradığını göreceksiniz.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Dervents

Okur-yazar

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu